Podczas nakładania gotowej gładzi na remontowaną ścianę w wielu miejscach pojawiły się spękania. Co robić?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Podczas nakładania gotowej gładzi na remontowaną ścianę w wielu miejscach pojawiły się spękania. Co robić?

Podczas nakładania gotowej gładzi na remontowaną ścianę w wielu miejscach pojawiły się spękania, dochodziło do odpadania powłoki od podłoża. Ściana była uprzednio malowana, podobno farbami akrylowymi, a przed nałożeniem gładzi umyto ją wodą z detergentem. Jak więc dobrze przygotować podłoże pod masę wygładzającą?

aktualizacja: 2017-04-04 08:12:17

Odpowiedź eksperta: Prawdopodobnie przyczyną łuszczenia się nałożonej gładzi jest słaba przyczepność wcześniejszych warstw farby do podłoża, zaś skurcz masy wyrównującej w czasie twardnienia spowodował odrywanie się wierzchniej warstwy od tynku. Podstawowym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest zagruntowanie podłoża preparatem głęboko penetrującym. Zabieg ten będzie udany, jeśli powłoka malarska nie jest zbyt gruba, a jej pierwsze warstwy nie były farbami wapiennymi ani klejowymi.

 

Dlatego przed naniesieniem gładzi – zwłaszcza polimerowej – warto na mniejszej powierzchni sprawdzić skuteczność gruntowania. Jeśli pojawią się złuszczenia, ścianę trzeba będzie przeszlifować, usuwając farbę aż do surowego tynku. Po odkurzeniu i usunięciu ewentualnych uszkodzeń powierzchnię należy zagruntować i nałożyć (w jednej lub dwóch warstwach) zaprawę wygładzającą.

Cezary Jankowski
Na zdjęciu: Nawet bardzo dobrej jakości gładź będzie pękać i łuszczyć się, jeżeli podłoże nie zapewnia wymaganej przyczepności. Stare, wielokrotnie malowane tynki trzeba pokryć gruntem głęboko penetrującym albo przeszlifować. (fot. Alpol)

Dodaj komentarz

time image
time image
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny