Baumit Klima - dlaczego twoje ściany powinny być zdrowe?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Baumit Klima - dlaczego twoje ściany powinny być zdrowe?

Ludzie spędzają około 90% całego swojego życia w przestrzeniach zamkniętych. Wartość ta z pewnością działa na wyobraźnię i skłania do zwrócenia szczególnej uwagi na wewnętrzne ściany budynku oraz mikroklimat panujący w pomieszczeniach. Jeżeli chcemy, aby był on prawidłowy i dobrze wpływał na zdrowie warto poznać produkty Baumit Klima.

aktualizacja: 2019-09-02 06:24:15

Komfort życia oznacza między innymi możliwość lepszego zrelaksowania się w domu. Relaks pomaga w szybszej regeneracji, co daje siły do mierzenia się z codziennymi wyzwaniami. Dobre samopoczucie jest zatem niezbędnym składnikiem zdrowego życia.

Komfortowy mikroklimat w przestrzeniach mieszkalnych zależy w dużej mierze od wilgotności, temperatury powietrza, ruchu powietrza oraz szybkości jego wymiany. Na wszystkie te czynniki pozytywny wpływ ma zastosowanie produktów Baumit Klima. Na system składają się: tynk Baumit KlimaWhite, gładzie Baumit KlimaFino i KlimaFinish, szpachla Baumit Klima Fein W i farba Baumit KlimaColor.

Ważna wilgotność

Tynki wewnętrzne mogą pełnić funkcję buforu wilgotności. Absorbują jej nadmiar w okresach, gdy jest jej zbyt dużo, a następie uwalniają gdy powietrze staje się zbyt suche. Tynk zmniejsza więc wahania wilgotności powietrza. Grubość warstwy tynku również odgrywa tu ważną rolę. Odpowiednią "pojemność" pochłaniania wilgoci osiąga się przy warstwie o grubości 1,5 cm.

Za zdrową i komfortową uznaje się wilgotność względną powietrza w przedziale od 40 do 60%. Jeżeli wilgotność przekracza ten poziom istnieje m.in. ryzyko szybszego rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, takich jak bakterie, wirusy, grzyby - pleśnie itp.

Właściwa temperatura bez przeciągów

Niezwykle istotna jest także komfortowa temperatura w pomieszczeniach (za taką zazwyczaj uważa się tę określoną przedziałami od 20 do 22°C w salonie, i od 17 do 18°C w sypialni) i temperatura powierzchni ścian (różnica pomiędzy temperaturą powierzchni ścian a temperaturą w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 3°C).

Duże znaczenie ma także ruch powietrza i jego wymiana w pomieszczeniach. Nieświeże powietrze postrzegane jest jako nieprzyjemne. Szybkość ruchu powietrza w połączeniu z czynnikami wymienionymi wcześniej ma wpływ na poczucie komfortu. Jeżeli ruch powietrza w pomieszczeniu jest zbyt intensywny, postrzega się to zwykle jako nieprzyjemny przeciąg. Optymalnie powinien on wynosić ≤ 0,20 m/s.

Właściwie dobrane produkty mogą regulować klimat w pomieszczeniu.
Właściwie dobrane produkty mogą regulować klimat w pomieszczeniu.

Zdrowy system

Pomocne w utrzymaniu zdrowego mikroklimatu we wnętrzach są produkty z serii Baumit Klima. Wytwarza się je na bazie spoiwa wapiennego i mają wysoką zdolność do przepuszczania i akumulacji pary wodnej, dzięki czemu regulują poziom wilgotności w pomieszczeniach. Mają też wysoki współczynnik pH ≥ 12, co praktycznie wyklucza ryzyko rozwoju grzybów - pleśni.

Produkty Baumit Klima nie ładują się elektrostatycznie oraz nie przyciągają zanieczyszczeń, ułatwiając utrzymanie pomieszczeń w czystości. Nie bez znaczenia jest fakt, że posiadają bardzo dobre właściwości robocze, co pozwala na sprawne i szybkie wykonanie prac.

Estetyka i zdrowie

Grafika: Trzy filary zdrowego mieszkaniaSystem Baumit Klima pozwala na uzyskanie na ścianach wewnętrznych wyjątkowo gładkich powierzchni, co nadaje im nowoczesnego wyglądu. W takim rozwiązaniu tynk Baumit KlimaWhite stosuje się jako podkład pod gładź. Dzięki optymalnemu buforowaniu wilgoci, ta wysoce paroprzepuszczalna, naturalnie biała zaprawa tynkarska zapewnia doskonały mikroklimat w pomieszczeniu.

W następnym kroku należy użyć Baumit KlimaFino (o wielkości ziarna 0,1 mm) lub gotową do użycia gładź Baumit KlimaFinish, która sprawia, że powierzchnia jest praktycznie gładka jak aksamit. Indywidualny charakter wykończenia zapewnia farba Baumit KlimaColor. Ta wysokiej jakości, naturalna farba krzemianowa gwarantuje pełną paroprzepuszczalność oraz przekonuje swoimi dobrymi właściwościami użytkowymi i wysokim stopniem krycia.

Chcąc uzyskać delikatną strukturę wykończenia ścian wewnętrznych, tynk Baumit KlimaWhite jest również właściwym wyborem. Można używać go do tworzenia drobnych faktur, które nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Po nałożeniu Baumit KlimaWhite można bezpośrednio pomalować go farbą Baumit KlimaColor, która dostępna jest w kolorach Baumit Life zakończonych cyframi: 7, 8 i 9.

Wybór odpowiedniego tynku do wnętrz pozwala uzyskać bardziej zrównoważony mikroklimat i zdrowsze otoczenie.

System produktów Baumit Klima regulujących wilgotność powietrza w pomieszczeniu
System produktów Baumit Klima regulujących wilgotność powietrza w pomieszczeniu

Baumit logotyp

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Cndukat

14 Lis 2019, 22:10

Trzeba wypróbować ciekawy produkt

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny