Trzy pomysły na wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych na ścianach

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Trzy pomysły na wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych na ścianach

Systemy suchej zabudowy to nowoczesne, lekkie konstrukcje, wykorzystywane do wykańczania wnętrz. Zwykle składają się z wykonanego z metalowych profili stelaża, elementów stabilizujących konstrukcję oraz okładziny w postaci płyt g-k, których powierzchnię wykańcza się masami szpachlowymi bądź gładziami. Przedstawiamy trzy pomysły na ich wykorzystanie w domach lub mieszkaniach.

aktualizacja: 2019-05-31 08:33:47

Dzielenie przestrzeni

Systemy suchej zabudowy przede wszystkim wykorzystuje się do wykonywania lekkich ścianek działowych, umożliwiających dowolne modelowanie przestrzeni. Montując taką ściankę można szybko podzielić większy pokój na dwa mniejsze lub wydzielić kolejne pomieszczenie z dużego salonu (np. z przeznaczeniem na łazienkę). Możliwości jest tu naprawdę sporo. Systemy takie, ze względu na swoje liczne zalety, chętnie stosowane są we współczesnym budownictwie.

W przestrzeni między profilami spokojnie można poprowadzić instalację elektryczną oraz umieścić wypełnienie w postaci wełny mineralnej, stanowiące izolację akustyczną. Kiedyś ścianki działowe były murowane, teraz w większości przypadków stosuje się moduły szkieletowe. Są one łatwe zarówno w montażu jak i demontażu, co ma znaczenie, gdy nasza rodzina zmienia swój stan osobowy, co wymusza z kolei zmiany w aranżacji przestrzeni. Można powiedzieć, że ściany szkieletowe Knauf pomagają stworzyć optymalne warunki do życia w każdym lokalu mieszkalnym. Poza tym są ognioodporne, stosunkowo tanie w porównaniu do alternatywnych rozwiązań i podlegają pełnemu recyklingowi.

Stalowe profile stosowane w systemach Knauf mają 0,6 mm grubości, dzięki czemu są sztywne i gwarantują trwałość konstrukcji. To do nich przykręca się płyty gipsowo-kartonowe, różniące się budową i zastosowaniami. W pokojach dziecięcych, ale też w kuchni i salonie doskonale sprawdzą się 12,5-milimetrowe, ognioodporne płyty Diamant HF13 o zwiększonej twardości i wytrzymałości na uderzenia oraz podwyższonej izolacyjności akustycznej. Wówczas ściana narażona na uszkodzenia, albo wymagająca wieszania ciężkich szafek będzie stabilniejsza i odporna na uszkodzenia.

Do pralni, łazienki oraz suszarni rekomendowane są z kolei płyty o podwyższonej odporności na wilgoć (zielone płyty impregnowane, np. HA13), które mają właściwości hydrofobowe i są dodatkowo zabezpieczone substancjami grzybobójczymi. W gabinecie lub sypialni, gdzie często gra muzyka lub jest włączony telewizor, znajdą zastosowanie płyty Akustik Plus, które świetnie tłumią dźwięki.

Montaż ściany działowej, fot. Knauf
Montaż ściany działowej, fot. Knauf

Prosty sposób na wyciszenie pomieszczeń

Drugą funkcją systemów suchej zabudowy Knauf jest tłumienie dokuczliwych odgłosów, zarówno tych dochodzących z zewnątrz, jak i generowanych przez domowników. Najprostszym sposobem wyciszenia ściany jest montaż tzw. przedścianki. Aby ją wykonać, należy przymocować do istniejącej ściany metalową konstrukcję ze stalowych profili, wypełnić ją wełną mineralną i obłożyć wykładziną z płyt g-k.

Przedściankę, która jest łatwa w montażu i zajmuje niewiele miejsca, można postawić nawet w już wykończonych pomieszczeniach. Ma to znaczenie wówczas, gdy problem z dochodzącym zza ściany hałasem pojawia się nagle (np. sąsiadom rodzi się dziecko). Zastosowanie podwójnego płytowania (2×12,5 mm) Knauf Akustik Plus może obniżyć poziom dochodzącego do naszych uszu dźwięku nawet o 10 dB. Jeśli przedściankę zamontujemy z obydwu stron murowanej ściany, hałas obniży się o około 15 dB. Można też zdecydować się na grubszą przedściankę, odsunąć ją o około 2 cm od ściany i umieścić w niej warstwę wełny. Wówczas parametry izolacyjności akustycznej jeszcze się poprawią.


Płyta Knauf Akustik Plus zastosowana w przedściance, to sposób na wyciszenie pomieszczenia

Wyrównywanie ścian

Systemy suchej zabudowy świetnie sprawdzą się także przy wyrównywaniu krzywych ścian. Tu firma Knauf poleca tzw. suche tynki, czyli płyty gipsowo-kartonowe o grubości 9,5 mm lub 12,5 mm, przyklejane bezpośrednio do nierównej powierzchni, ale też ściany w stanie surowym za pomocą kleju Knauf Perlfix T. Pozwalają one w szybki sposób uzyskać proste, równe, gładkie płaszczyzny bez konieczności nakładania mokrych tynków, które potem muszą długo schnąć.

Po wyschnięciu kleju, zaszpachlowaniu oraz podeschnięciu połączeń płytę gipsową można pomalować na dowolny kolor, ale także przykleić do niej tapetę czy położyć na niej glazurę. Suche tynki można stosować we wszystkich pomieszczeniach. Pamiętajmy, aby w miejscach, w których panuje większa wilgotność, korzystać z płyt w wersji impregnowanej.

Ściana działowa, fot. Knauf
Ściana działowa - montaż, fot. Knauf
Ściana działowa, fot. Knauf

Knauf logotyp

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny