Planujesz samodzielny montaż podłogi? Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Planujesz samodzielny montaż podłogi? Poznaj 5 najczęściej popełnianych błędów

Panele laminowane to najczęściej występująca podłoga w polskich domach i nic w tym dziwnego, bo są trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i stosunkowo niedrogie. Wzorów, kolorów, dekorów jest na tyle dużo, że każdy znajdzie odpowiedni wybór dla siebie. Kładzie je się na tyle łatwo, że większość decyduje się, by zrobić to samodzielnie, ale czy warto? Wielu początkujących montażystów popełnia podstawowe błędy, które sprawiają, że montaż jest uciążliwy a podłoga nie wygląda najlepiej. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź jak nie ich popełnić.

aktualizacja: 2018-03-16 07:02:13

1. Nieskompletowanie narzędzi i potrzebnych akcesoriów

Tak - nieprzygotowanie potrzebnych produktów i narzędzi jest jednym z najczęściej popełnianych błędów. Zanim zabierzesz się za montowanie podłogi upewnij się, że masz wszystko, czego będziesz potrzebował. W przeciwnym razie montaż paneli znacznie się wydłuży, a Ty wielokrotnie będziesz zmuszony przerwać swoją pracę i odwiedzić market budowlany.

Aby położyć panele samemu niezbędne będą:

  • folia paroizolacyjna,
  • podkład pod panele,
  • zestaw majsterkowicza - kliny dystansowe, a także dźwignia korzeniowa,
  • narzędzie do cięcia: pilarka stołowa, gilotyna lub zwykła piła z drobnymi zębami,
  • poziomica,
  • listwy przypodłogowe oraz akcesoria potrzebne do ich montażu,
  • ołówek stolarski, liniał, a także miara.

2. Niedokładne oczyszczenie podłoża

Jeśli panele już czekają, a Ty masz zestaw niezbędnych narzędzi i cały sprzęt - pamiętaj, że podłoże, na którym będziesz je układać musi zostać dokładnie oczyszczone, osuszone i wyrównane. Należy precyzyjnie sprawdzić czy różnica pomiędzy największymi nierównościami nie będzie większa niż 2-3 mm na 1 mb podłogi.

Nie zapomnij także o folii paroizolacyjnej, która ma znaleźć się jeszcze pod podkładem wyrównującym. Wszystko przytnij bardzo precyzyjnie, bo nawet najmniejsze przeoczenia mogą z czasem uwydatnić się i stać się prawdziwym koszmarem w postaci rozchodzących się elementów.

3. Montaż bezpośrednio po przywiezieniu ze sklepu

Kiedy kupisz już wymarzone panele marzysz o tym, by jak najszybciej wykończyć nimi podłogę. Nie spiesz się jednak - zanim panele zostaną precyzyjnie docięte i ułożone na podłodze należy odstawić je na 48 godzin, by zaaklimatyzowały się do warunków, w których pozostaną na lata. Najlepiej będzie jeśli przed montażem sprawdzisz każdy z kolei, bo istnieje szansa, że niektóre będą uszkodzone - wtedy skieruj swoje kroki prosto do sklepu, w którym zostały kupione by wymieniono je na takie bez żadnych ubytków.

4. Kierunek układania paneli

Początkującym montażystom często umyka kwestia kierunku układania paneli. Panele najlepiej jest kłaść prostopadle do okna - wtedy wszystkie sęki i słoje imitujące drewno będą wyglądały najlepiej, mieniąc się w promieniach słonecznych. Pomiędzy wszystkimi elementami stałymi, takimi jak ściany, schody, filary, progi, futryny pozostaw min. 1 cm szczeliny dylatacyjnej (do tego celu wykorzystaj kliny dystansowe).

Nie martw się - nie będą widoczne, przecież przy wszystkich tych elementach znajdą się listwy, które wszystko zakryją. Takie odstępy są niezbędne, gdyż panele to "podłoga pływająca", która nie jest mocowana za pomocą wkrętów czy gwoździ do podłoża, a pod wpływem ciepła, zimna i wilgoci kurczy się lub rozszerza, więc potrzebuje odrobiny przestrzeni.

5. Niedbałe przycinanie paneli

Większość paneli dostępnych w sklepach montuje się na tzw. klik. Technologia, która polega na łączeniu krawędzi za pomocą piór z jednej strony panela, które wydając charakterystyczny odgłos wchodzą w tzw. wpust, który trwale łączy osobne elementy. Jest to bardzo prosta i intuicyjna metoda.

Niestety, nie tak łatwo jest już z samym przycięciem paneli, które należy wykonać bardzo precyzyjnie. Największe trudności zwykle napotyka się na krawędziach, nie warto się jednak zrażać. Najlepiej mieć kilka metrów kwadratowych paneli w zapasie, a nie będzie trzeba martwić się, że coś nie wyjdzie. Panele to doskonałe rozwiązanie do większości pomieszczeń, bo nadają się do natychmiastowego użytku i zazwyczaj nie trzeba czekać kilku lub kilkunastu godzin po położeniu, by móc swobodnie po nich chodzić.

Pamiętaj by postępować z instrukcją załączoną przez konkretnego producenta, bo niestosowanie się do niej grozi utratą gwarancji. Montaż paneli podłogowych nie jest trudny, niemniej jednak wymaga wprawy. Jeśli nie chcesz poświęcać czasu i ryzykować popełnienia błędu, który oszpeci podłogę - skorzystaj z darmowego montażu, który często oferowany jest przez sieci handlowe (z promocji na bezpłatny montaż skorzystać można m.im w sklepach Multi-Form) podczas zakupu wybranych podłóg.

Przy wyborze takiej opcji montażyści sami dokonają pomiarów pomieszczeń, a ewentualne nadwyżki materiałów zostaną zwrócone do sklepu. Samodzielne układanie paneli może zająć wiele godzin, lub nawet dni, a specjaliści załatwią to dużo szybciej.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Podłoga z desek na ogrzewaniu podłogowym - jakie deski wybrać i jak je układać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny