Kiedy i jak używać tynki renowacyjne do zawilgoconych ścian?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kiedy i jak używać tynki renowacyjne do zawilgoconych ścian?

Odziedziczyłem prawie 100-letni dom zbudowany z pełnej cegły. Konieczne będzie przeprowadzenie w nim wielu prac remontowych. Mój szczególny niepokój budzi stan dolnych części ścian, gdzie tynk kruszy się i odpada, a nawet widać miejscami zniszczone powierzchniowo cegły. Czy do naprawy takich uszkodzeń wystarczy użycie zwykłej zaprawy tynkarskiej czy też trzeba zastosować specjalny tynk renowacyjny jak radzi zaprzyjaźniony murarz?

Odpowiedź eksperta: Kruszenie się i odpadanie tynku najczęściej jest oznaką mocnego zawilgocenia murów, a takie ściany to nie tylko zagrożenie rozwojem grzybów i pleśni, ale również ryzyko krystalizacji soli, zawartych w materiałach budowlanych oraz w samej przemieszczającej się wodzie. Ich obecność prowadzi do poważnych uszkodzeń, a nawet do całkowitego zniszczenia zasolonych przegród.

Gdy stężenie roztworu soli przekroczy stan nasycenia (np. w wyniku odparowania wody), nadmiar soli krystalizuje się i pojawiają się białe wykwity. W porach materiałów budowlanych pojawia się tzw. ciśnienie krystaliczne, które prowadzi do niszczenia struktury muru, pękania i łuszczenia się tynków. Problem ten pojawia się głównie w przypadku braku lub nieszczelności izolacji przeciwwilgociowej fundamentów, gdy występuje stałe, kapilarne podciąganie wody z gruntu. Może się też pojawić wtedy, gdy mury uległy długotrwałemu zamoknięciu w wyniku zalania czy powodzi.

Kiedy stosować tynki renowacyjne?

Zjawisko to dotyczy szczególnie stref przycokołowych, które na ogół najdłużej narażone są na zawilgocenie i które najtrudniej osuszyć. W tych miejscach często dochodzi do samoistnego kruszenia się i odpadania tynków zewnętrznych (tak jak w opisanym przypadku), na skutek parcia pary wodnej, wytwarzanej pod wpływem wysokiej temperatury zewnętrznej, nasłonecznienia.

Nałożenie w takich strefach zwykłej wyprawy tynkarskiej może doprowadzić do ponownego jej uszkodzenia, jeśli w głębszych warstwach muru utrzymuje się wysoka wilgotność. W takim przypadku, do naprawy tynków zewnętrznych, stosuje się zaprawy renowacyjne, charakteryzujące się wysoką porowatością i niskim oporem dyfuzyjnym. Nie należy do tego celu używać tradycyjnych tynków cementowych i wapiennych, które mogą przyspieszyć niszczenie muru.

Pamiętać jednak należy, ze tynk renowacyjny nie zastąpi izolacji przeciwwilgociowej. Przy braku ochrony przed przenikaniem wilgoci, z biegiem czasu zmagazynowane w tynku sole nie będą już miały przestrzeni na krystalizację, co doprowadzi do zniszczenia ich struktury. Dlatego przed naprawą ścian, w pierwszej kolejności należy usunąć przyczynę zawilgocenia, co na ogół oznacza wykonanie nowej izolacji poziomej. Dopiero potem można przystąpić do kolejnych etapów remontu.

Z czego składają się tynki renowacyjne?

Tynki renowacyjne tworzą powłokę, która zachowuje określoną zdolność podciągania kapilarnego i ma podwyższoną porowatość - ułatwiającą szybkie jej wysychanie i jednocześnie magazynowanie w niej krystalizujących się soli. Objętość porów - w świeżej zaprawie przygotowanej do użycia - wynosi co najmniej 25% jej objętości, a w związanej zaprawie nie może być mniejsza niż 40%. Kapilarne podciąganie regulowane jest przez dodatki hydrofobizujące. Dzięki temu woda zawierająca sole jest przejmowana przez tynk na głębokość jedynie paru milimetrów, a następnie odparowuje wewnątrz tynku, dzięki czemu powierzchnia pozostaje sucha.

Tynki renowacyjne oferowane są zawsze w ramach kompletnego systemu - obrzutka, tynk podkładowy, tynk renowacyjny - dlatego zaleca się stosowanie wyrobów jednego producenta. Konfiguracja składników tynku dobierana jest stosownie do warunków z uwzględnieniem istniejącego zasolenia muru (określonego po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych) i wymaga przestrzegania zasad aplikacji określonych przez producenta.

Tynki renowacyjne - cały system
Tynki renowacyjne sprzedawane są zawsze jako składnik kompletnego systemu składającego się z kilku produktów - obrzutki (po lewej), tynku podkładowego (środkowe) i tynku renowacyjnego uszczelniającego (po prawej). Zawsze należy stosować wyroby jednego producenta. (fot. Baumit)

Jak stosuje się tynki renowacyjne?

Na ogół prace wykonuje się w następującej kolejności. Po starannym przygotowaniu ściany, polegającym na usunięciu wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń - pozostałości starego tynku, zapraw, powłok malarskich - spoiny poziome i pionowe pogłębia się na co najmniej 2 cm. Obrzutka, zapewniająca dobrą przyczepność, powinna być nanoszona w postaci siatki pokrywającej ok. 50% powierzchni. Kolejną warstwą jest tynk podkładowy, który nanosi się w grubości ok. 1 cm. Wyrównuje on podłoże i ma własności hydrofilowe (chłonie wodę).

Właściwy tynk renowacyjny na ogół nakłada się jednowarstwowo, tworząc powłokę o maksymalnej grubości 2 cm. Przy większych wymaganiach magazynowania zasolenia można aplikować go w dwóch warstwach o łącznej grubości do 4 cm. Ważne jest by - przed nałożeniem kolejnej warstwy - przestrzegać wymaganego przez producenta odstępu czasowego. Trzeba poczekać przynajmniej jeden dzień aż wyschnie każdy 1 mm grubości tynku. Tynki renowacyjne należy nakładać tworząc równą warstwę o jednakowej grubości i, tak jak tynki tradycyjne, chronić je przed szybkim wysychaniem.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przy wyborze warstwy kryjącej, nakładanej na tynk renowacyjny (warstwa wierzchnia, tynk nakrapiany, powłoka malarska) trzeba dostosować ją pod względem przepuszczalności pary wodnej i przewodności kapilarnej.

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: wronx / forum.budujemydom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje