Jak uzyskać matowe wykończenie drewna w ogrodzie?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak uzyskać matowe wykończenie drewna w ogrodzie?

Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek - mawiał Cyceron, rzymski pisarz, polityk i filozof. Trudno z nim się nie zgodzić - odpoczynek w otoczeniu zieleni to znakomity pomysł na regenerację sił i spędzenie czasu z najbliższymi. Komfort korzystania z przydomowego ogrodu zwiększa dobrze dobrane i zabezpieczone wyposażenie - tzw. mała architektura oraz wykonane z drewna meble. Jak nadać im elegancki i wyrafinowany charakter? Warto postawić na matowe wykończenie.

aktualizacja: 2019-10-15 13:04:17
Vidaron

Błysk czy mat? Każdy z tych rodzajów wykończenia drewnianych powierzchni ma swoich zwolenników. Wybór zależy zatem przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam na uzyskaniu efektu najbliższego naturze, podkreśleniu piękna surowca, wydobyciu wyrazistości jego usłojenia i struktury, warto sięgnąć po produkty tworzące matową lub też półmatową powłokę. Co zrobić krok po kroku, aby ogrodowe wyposażenie zachwycało swą szlachetną powłoką?

Wyjątkowy surowiec

Drewno towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. To uniwersalny materiał, chętnie wykorzystywany w budownictwie i wykańczaniu wnętrz. Ma bowiem wiele zalet. Przede wszystkim jest surowcem ekologicznym i odnawialnym, niewykazującym niekorzystnego wpływu na organizm ludzki. Oprócz tego, drewniane przedmioty mają niepowtarzalny charakter, z uwagi na bogactwo form, faktur i kolorów. A dodatkowo drewno jest stosunkowo łatwe w obróbce oraz montażu.

Co więcej, waga wykonanych z niego konstrukcji jest mniejsza w porównaniu np. do tych ze stali. Cechuje się także stosunkowo wysoką elastycznością, a przy odpowiednim zabezpieczeniu zachowuje swoją estetykę i parametry użytkowe przez długi czas. Dlatego też skuteczna ochrona drewna przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych ma tak duże znaczenie.

Vidaron - drewniana ławka ogrodowa
Drewniana ławka ogrodowa

Jaki rodzaj drewna wybrać?

Najczęściej do wyrobu mebli i elementów konstrukcyjnych małej architektury ogrodowej wykorzystuje się rodzime gatunki - zarówno iglaste, jak i liściaste. Do najpopularniejszych należą: sosna (delikatnie żółta tonacja) oraz modrzew (brązowo-żółty odcień; większa wytrzymałość w porównaniu z sosną). Są to stosunkowo przystępne cenowo rozwiązania.

Znacznie wyższą wytrzymałością cechuje się wyposażenie wykonane z buka (jasny beż) oraz dębowe (brązowo-zielonkawy), co przekłada się również na wyższą cenę. Poza tym na popularności zyskuje drewno egzotyczne, które swą trwałością przewyższa nawet najbardziej wytrzymałe rodzime odmiany, np. teak (różne odcienie brązu), merbau (ciemnobrązowy) czy bangkirai (brązowo-żółty). To propozycja najdroższa, lecz wyjątkowo prestiżowa.

Vidaron - zabezpieczone drewno w ogrodzie
Taras drewniany

Niczym delikatny woal

Drewniane meble ogrodowe są nieustannie narażone na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy też wilgoć. Powinny być więc odpowiednio zabezpieczone, należy je też poddawać regularnej konserwacji. Początek jesieni to dobry moment do tego, aby przygotować dotychczas używane przez nas meble do sezonu lub też zabezpieczyć nowe wyposażenie, które wybraliśmy z myślą o relaksie wśród przydomowej zieleni.

- Przed rozpoczęciem prac należy sprawdzić, czy drewniana powierzchnia jest odpowiednio przygotowana: gładka, oczyszczona i sucha - podpowiada Anna Szymaszek, Specjalista ds. PR Produktowego w FFiL Śnieżka SA.

Jeśli dopatrzymy się jakichkolwiek nierówności, należy wyszlifować je przy pomocy papieru ściernego, a następnie dokładnie usunąć powstały pył, np. odkurzaczem. Dodatkowo dobrze jest potem odtłuścić podłoże - do tego celu przyda się benzyna ekstrakcyjna, która doskonale poradzi sobie również z żywicznymi plamami (po użyciu benzyny przed malowaniem trzeba odczekać aż drewno wyschnie).

W następnej kolejności przechodzimy do zabezpieczenia drewna. Surowy oraz wcześniej już użytkowany materiał, który ma za sobą kilka lat eksploatacji warto najpierw pokryć impregnatem gruntującym

- Dzięki odpowiednio dobranemu, bezbarwnemu impregnatowi drewno zyska pełną ochronę biologiczną przed grzybami, sinizną czy owadami. W tej roli dobrze sprawdzi się Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący VIDARON, który głęboko wnika w drewniane powierzchnie - tłumaczy Anna Szymaszek. Wzmacnia on również strukturę drewna i zwiększa wydajność nakładanych później wyrobów nawierzchniowych.

W dalszej kolejności, po aplikacji impregnatu gruntującego i jego całkowitym wyschnięciu, możemy przejść do nałożenia wybranego wyrobu nawierzchniowego. Matowy lub półmatowy efekt, w zależności m.in. od stopnia wyszlifowania powierzchni, gatunku drewna oraz jego naturalnej barwy, uzyskamy dzięki zastosowaniu Impregnatu Ochronno-Dekoracyjnego Powłokotwórczego VIDARON z dodatkiem TeflonTM Surface Protector.

- Uwydatni on piękno naturalnego drewna, nadając mu szlachetne wykończenie, a przy tym wzmocni je oraz skutecznie ochroni przed niszczącymi warunkami atmosferycznymi - dodaje Anna Szymaszek.

VIDARON Impregnat Gruntujacy 700 ml
VIDARON Impregnat Gruntujacy 700 ml
VIDARON Impregnat Powłokotwórczy 700 ml
VIDARON Impregnat Powłokotwórczy 700 ml

Do wyboru są różne wybarwienia, w tym nawiązujące również do egzotycznych gatunków drzew, jak chociażby: "Teak Naturalny", "Wenge Afrykańskie", "Heban Brazylijski". Impregnat należy nanosić pędzlem, zgodnie z zaleceniami zawartymi na opakowaniu produktu.

Do aplikacji impregnatów przydadzą nam się pędzle wykonane z włosia naturalnego, bądź mieszanego (po zakończeniu pracy należy je dokładnie oczyścić). Satysfakcjonujący efekt końcowy uzyskamy, nakładając cienkie warstwy wyrobów (powłoka będzie mniej podatna na pęknięcia), wzdłuż słojów drewna z dbałością o szczegóły, np. wszelkie łączenia i trudno dostępne miejsca. Najlepiej tego typu prace podjąć, gdy temperatura powietrza na zewnątrz mieści się w przedziale 8-25°C, przy wilgotności względnej do 80%, lekkim wietrze i delikatnym zachmurzeniu (bez opadów deszczu).

Dzięki wykorzystaniu produktów do ochrony i dekoracji drewna z matowym wykończeniem, ogrodowe wyposażenie nie tylko zyska trwałe zabezpieczenie, lecz również będzie pięknie się prezentować. W ten sposób wydobędziemy z drewna delikatny rysunek jego słojów, delikatnie podkreślając naturalny urok materiału. Tak wykończone meble ogrodowe z pewnością oprą się zmiennym trendom i będą nas niezmiennie zachwycać swoim wyglądem mimo upływu lat.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny