Jakich produktów użyć do renowacji metalowych nawierzchni?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jakich produktów użyć do renowacji metalowych nawierzchni?

Czym malować ogrodzenie, balustradę, meble ogrodowe z metalu, rynny czy garaż z blachy? POLIFARB-ŁÓDŹ poleca sprawdzone specjalistyczne farby do tego typu podłoży.

aktualizacja: 2019-07-19 07:50:08

Dla odpowiednio długiej trwałości powłoki bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie malowanej powierzchni. Bardzo ważne jest to, kiedy i w jakich warunkach prowadzimy zaplanowane tego typu prace. Najlepsza pora na czyszczenie i renowację ogrodzenia metalowego to wiosna, lato oraz wczesna jesień. Nie powinno się malować powierzchni metalowej nagrzanej do temperatury powyżej 40°C. Najbardziej korzystne jest malowanie w temperaturze 15-25°C i przy wilgotności względnej nie większej niż 80%.

Dobór odpowiednich narzędzi do rodzaju ogrodzenia jest również bardzo istotnym czynnikiem. Do gruntowania powierzchni metalowych nie powinno się używać wałka, ponieważ można niepotrzebnie wtłoczyć powietrze w zagłębienia, a wraz z nim wilgoć, od której zaczyna się korozja. Do nanoszenia farby można użyć pędzla, zwłaszcza do malowania prętów i mniejszych części ogrodzenia. Duże powierzchnie metalowe najwygodniej jest malować za pomocą wałka lub pistoletu natryskowego.

Taras

METODY RENOWACJI METALOWYCH NAWIERZCHNI

Obecnie mamy do wyboru kilka metod renowacji metalowych nawierzchni.

  • Farby podkładowe i nawierzchniowe

Tradycyjnie możemy do tego celu użyć farby podkładowej a końcowo zabezpieczyć farbą nawierzchniową, wtedy nasze prace powinniśmy zacząć od dokładnego usunięcia rdzy. Na podłożu mogą pozostać jedynie resztki mocno przylegającej rdzy. Można to zrobić za pomocą szczotki drucianej, choć jest to ciężka praca, dlatego do tego celu lepiej jest użyć specjalnych narzędzi (wiertarka ze ściernicą szczotkową, urządzenia do piaskowania metalu). Tak przygotowaną powierzchnię malujemy najpierw farbą podkładową a następnie co najmniej dwoma warstwami farby nawierzchniowej. Tak przygotowana i pomalowana powierzchnia metalowa będzie nam służyła przez wiele kolejnych lat.

Z oferty Polifarb-Łódź można odpowiednio wybrać farbę podkładową LOWIKOR-2 lub LONIKOR a nawierzchniowo zastosować farbę LOWIGRAF (1 skł.) lub LOWIGRAF-Pur, LOWICYN.

Ogrodzenie metalowe

  • Farby typu gruntoemalia

Coraz częściej wybiera się łatwiejsze rozwiązanie na odnowienie metalowych powierzchni. Farby typu gruntoemalia łączą cechy farby antykorozyjnej podkładowej oraz farby nawierzchniowej. Gruntoemalie stosuje się bezpośrednio na skorodowaną powierzchnię, z pominięciem warstwy gruntującej i podkładowej. Zabezpiecza ona przed ewentualnym rdzewieniem. Gruntoemalia akrylowo-alkidowa na rdzę STAL-KOR ze względu na zawartość pigmentów antykorozyjnych i dodatków reaktywnych chroni stopy żelaza przed korozją i hamuje dalszy jej rozwój. Dodatkowo bardzo szybko wysycha: 15 min. w temp. 20°C osiąga pyłosuchość. Powłoka farby jest półmatowa lub matowa w zależności od rodzaju.

Podobne właściwości ma Gruntoemalia poliuretanowa LOWIGRAf-Pur . Można ją stosować do malowania stali, stali ocynkowanej, żeliwa, metali kolorowych, materiałów pochodzenia mineralnego (beton, cegła). Ze względu na zawartość pigmentów antykorozyjnych i metalicznych dobrze chroni stopy żelaza przed korozją.

Powłoki pomalowane Lowigraf-Pur doskonale wytrzymują narażenia eksploatacyjne wynikające z dużej wilgotności powietrza zawierającego aerozole soli i gazy przemysłowe, ciągłej kondensacji pary wodnej, opadów atmosferycznych z zawartością rozpuszczalnych soli i gazów, bezpośredniego działania promieniowania słonecznego, okresowego zachlapywania konstrukcji wodnym roztworem solanki (wynikającym np. z bliskości morza, ruchu pojazdów), oddziaływania oparów rozpuszczalników organicznych i paliw płynnych.

Powłoka jest twarda, matowa, także z efektem matowej struktury niwelującej niewielki nierówności podłoża. Powłoki pomalowane odpowiednią grubością gruntoemalii LOWIGRAF-Pur (ok. 100-150 µm) zabezpieczą malowane powierzchnie nawet na 15 lat.

Dodatkowo LOWIGRAF oraz LOWIGRAF-Pur zawierają pigmenty metaliczne, które powodują, że farba delikatnie zmienia swój wygląd wraz ze zmieniającym się kątem padania światła.

Ławka z metalu i drewna

  • Farby do patynowania

Odpowiednio zabezpieczone i odnowione powierzchnie metalowe można dodatkowo ozdobić (patynować). Ten dekoracyjny efekt głównie wykonuje się w przypadku wyrobów kowalstwa artystycznego i metaloplastyki, ale także na ogrodzeniach metalowych a nawet drewnianych. Farba naniesiona specjalną techniką zdobniczą, nadaje malowanym przedmiotom charakterystyczny dla patyn naturalnych, efekt zdobniczy.

Wykonuje się to poprzez delikatne muśnięcia farbą (prawie suchy pędzel lub gąbka czy szmatka lekko zamoczone w farbie eko-Lowicyn do patynowania). Najlepsze efekty patynowania uzyskuje się nakładając farbę do patynowania na lekko nierówną powłokę np. pomalowaną Lowigrafem-Pur lub Lowigrafem z efektem strukturalnym. Farba akrylowa eko-Lowicyn do patynowania występuje w 5 kolorach: złotym, złoto-miedzianym, miedzianym, srebrnym oraz turkusowym.

O TYM WARTO PAMIĘTAĆ

Wybór produktów do malowania powierzchni metalowych jest bardzo duży i to od nas zależy jaki produkt wybierzemy. Należy jednak pamiętać, iż bardzo ważne jest zastosowanie danego produktu, zgodnie z zaleceniami producenta a odnowiona powierzchnia będzie odpowiednio zabezpieczona na długie lata.

 Polifarb-Łódź - logotyp

POLIFARB-ŁÓDŹ Sp. z o.o.
ul. 6 Sierpnia 100/102, 90-646 Łódź
www.polifarb.lodz.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Malowanie elektrycznym pistoletem natryskowym
Malowanie elektrycznym pistoletem natryskowym
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny