Z czego powstają dachówki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Z czego powstają dachówki?

Z czego wytwarza się dachówki ceramiczne? Jakie są sposoby wytwarzania dachówek cementowych? W jaki sposób układa się dachówki?

aktualizacja: 2021-09-27 07:19:10
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Który rodzaj dachówek ceramicznych jest najbardziej odporny na porastanie mchem?
  • Jak powstają dachówki cementowe?
  • Jak układa się dachówki?

Dachówki ceramiczne

Dachówki ceramiczne są bardzo wytrzymałe i mogą przetrwać ponad 100 lat. To elementy nieco mniejsze od cementowych, na 1 m2 potrzeba ok. 13 sztuk, które ważą średnio ok. 50 kg. Na ciężar dachówki wpływa jej kształt. Nie należy przy tym oceniać ciężaru pokrycia na podstawie jednej sztuki, bo np. karpiówkę układa się dwuwarstwowo jedna na drugiej, co na powierzchni 1 m2 sumuje się w znacznie większy ciężar, niż w przypadku cięższej marsylki, którą układa się jednowarstwowo.

Dachówki ceramiczne produkuje się z gliny z domieszką kwarcu lub mączki ceglanej - w wielu kolorach, uzyskiwanych dzięki rozmaitym technologiom.

Dachówki oferowane są w kilkunastu wzorach (z falą lub płaskie) oraz kolorach
Dachówki oferowane są w kilkunastu wzorach (z falą lub płaskie) oraz kolorach. (fot. górne: Röben, Wienerberger, fot. dolne Icopal)

Wersje naturalne oferowane są w różnorodnych odcieniach ceglanych (zależnych od złoża, z którego wydobyto surowiec). Ale uwaga, nawet dachówki pochodzące z jednej partii mogą różnić się odcieniem. Jeżeli na dachu zalegają szyszki, igły lub liście, rozbieżności te z czasem mogą być bardziej widoczne. Dachy pokryte tym materiałem są najmniej odporne na porastanie mchem.

Dachówki angobowane wypala się po naniesieniu na ich powierzchnię rozcieńczonej gliny, zawierającej barwniki. Do nadania im połysku używa się angoby kwarcowej albo szlachetnej. Wolniej porastają mchem.

Produkty szkliwione (glazurowane) dopiero po wypaleniu pokrywa się kolorowym lub bezbarwnym szkliwem. Zabezpiecza ono przed osiadaniem zanieczyszczeń oraz porastaniem mchem i glonami.

Producenci oferują także dachówki barwione w masie, wytwarzane z gliny, do której dodaje się barwniki (przed wypaleniem). Też mogą być szkliwione bądź angobowane. Zarysowania i uszkodzenia nie są na nich tak widoczne, jak na dachówkach barwionych powierzchniowo.

Dachówki cementowe

Są większe od ceramicznych, ale nieco od nich lżejsze - 1 m² pokrycia nie waży więcej, niż 45 kg. Wykonuje się je z mieszaniny cementu, kruszywa (piasku kwarcowego), pigmentu nadającego barwę (zawierającego tlenki żelaza lub chromu) i wody. Kolor osiąga się poprzez malowanie (dwukrotne) już po uformowaniu dachówek lub barwienie w masie, co gwarantuje wysoką trwałość.

Powłoka farby zabezpiecza chropowatą powierzchnię przed zabrudzeniem. Aby nadać połysk, maluje się ją preparatami akrylowo-polimerowymi. Efekt mokrego dachu uzyskuje się dzięki farbom z nabłyszczaczem.

Układanie dachówek

Układanie dachówek - schemat wykonania
Układanie dachówek.

Dachówki układa na się na łatach przybitych do kontrłat. Poniżej kontrłat wykonuje się pełne deskowanie (z desek lub płyt drewnopochodnych) z papą lub folią wstępnego krycia albo rozściela się membranę dachową.

Rozstaw kontrłat jest bardzo ważny - jeżeli będzie za duży, to leżąca na nim łata pod ciężarem pokrycia będzie się uginać. Przekrój łat najczęściej wynosi 5 × 5 cm. Rozstaw łat jest uzależniony od rodzaju dachówki i sposobu krycia.

Może cię zainteresować
Dach płaski wentylowany czy niewentylowany? Które rozwiązanie jest lepsze w budynku mieszkalnym? Zasady poprawnego montażu okna dachowego Membrany dachowe premium dla doskonałej izolacji dachu Skuteczna hydroizolacja dachu płaskiego za pomocą membrany PVC Co to jest blachodachówka hybrydowa i jak się ją montuje? Jak obrobić komin z blachy trapezowej? Co to jest drewno klejone? Różnice pomiędzy systemami rynnowymi z PVC i stali powlekanej BauderECO - ekologiczna termoizolacja dachu Jakie odległości zachować montując haki do rynny? Rynny stalowe - czy to dobry wybór? Jakie są zalety blachodachówek z posypką skalną? Jaką blachę użyć do wykończenia elewacji? Zalety i zastosowanie chłodnych dachów SOPREMA Jak podnieść komfort mieszkania na poddaszu? Czym pokryć nowoczesny dom o bryle stodoły? Nie wyrzucaj pieniędzy w błoto. Oto sposób na obniżenie podatku od deszczu Co jest ważne przy układaniu blachy dachowej z posypką skalną? Czy blachodachówka pasuje na dach drewnianego domu? Bezpieczne poddasze - niepalna wełna i ogniochronne płyty g-k Pokrycia z kruszywem skalnym, czy to rozwiązanie sprawdzi się na każdym dachu? Jaka jest trwałość dachu krytego gontem bitumicznym? 10 kluczowych powodów, by wymienić stare okno dachowe w 2024 roku Prawidłowa wentylacja dachu wykonanego z pokrycia stalowego Konstrukcyjne łuki z drewna gięto-klejonego Płynna membrana Hyperdesmo - system do renowacji wyeksploatowanych pokryć dachowych Co to są kratownice drewniane i gdzie je stosować? Jak doświetlić pomieszczenia domu z płaskim dachem? Jaka papa na deskowanie? Jakie wybrać rolety do okien dachowych?
Zobacz więcej Zwiń

Dachówki układa się po przybiciu łat, przytwierdzeniu grzebieni okapu oraz przymocowaniu obróbek blacharskich i rynien. Zwykle zaczyna się od okapu, można też robić to z góry na dół, wykonując najpierw wszystkie skomplikowane obróbki - gąsiory, kosze, kominy, okna połaciowe, w środku połaci zostawiając same łaty.

Pod pokrycie z dachówek przygotowuje się konstrukcję z łat i kontrłat opartą na membranie dachowej
Pod pokrycie z dachówek przygotowuje się konstrukcję z łat i kontrłat opartą na membranie dachowej. (fot. BMI Braas)

Sposób montażu pokrycia na połaci określa jego producent. Większość zaleca systemowe klamry, spinki i wkręty. Bardzo ważne jest ustalenie liczby elementów montażowych, przypadających na 1 m2 połaci. Dachówki są ciężkie i utrzymują się na dachu głównie pod własnym ciężarem, na ogół mocuje się zatem tylko np. co piątą z nich (zgodnie z zaleceniami producenta). Robi się to natomiast zawsze na brzegach (w kalenicy, koszach, grzbietach, okapie, przy oknach połaciowych, kominach i lukarnach) oraz narożnikach. W miejscach tych siła wiatru jest 2-3 razy większa, niż na środkowej powierzchni dachu.

Zamiast cięcia dachówek (koniecznie trzeba robić to poza połacią), lepiej jest stosować elementy połówkowe, 3/4 bądź 5/4.

Zalecany kąt nachylenia połaci z dachówek wynosi 22-60°. Można je też układać przy kącie min. 15°, pod warunkiem wykonania sztywnego poszycia z desek lub płyt drewnopochodnych z papą lub folią. Na bardzo stromych fragmentach dachu (powyżej 75°) wszystkie dachówki trzeba przymocować.

Membrana pod pokryciem dachowym
Sposób montażu pokrycia określa jego producent. Większość zaleca systemowe membrany, klamry, spinki, wkręty. (fot. Wienerberger)

W czasie montażu trzeba także odpowiednio rozmieścić akcesoria - stopnie kominiarskie, płotki przeciwśnieżne, dachówki wentylacyjne, które są kluczowe w poprawnej cyrkulacji powietrza pod połacią. Ich liczba i usytuowanie zależy od kształtu i wymiarów dachu. Na ogół planuje się je w trzecim rzędzie pod kalenicą.

Układanie dachówek
Podczas układania pokrycia trzeba też zamontować różnego rodzaju elementy specjalne, np. stopnie kominiarskie. (fot. BMI Braas)

Szczególna staranność i wprawa są konieczne przy stosowaniu dachówek płaskich (zakładkowe ceramiczne i betonowe). W ich przypadku, wszelkie niedokładności są znacznie widoczniejsze, niż na dachach krytych modelami z falą. Niezbędne też jest bardzo gładkie i równe podłoże.

Dachówki płaskie w kolorze grafitowym
Dachówki płaskie w kolorze grafitowym są obecnie bardzo często wybierana do krycia dachów domów o prostej bryle. (fot. BMI Braas)

Joanna Dąbrowska
Na zdjęciu otwierającym: Dachówki cementowe przypominają z wyglądu ceramiczne. Są tylko od nich nieco lżejsze i większe, dlatego ich montaż trwa krócej. (fot. Creaton Polska)

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!