Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Dwór w stylu polskim

Małgosia i Waldek kupili posiadłość, którą znali z rodzinnych opowieści – przed laty dzierżawił ją pradziadek Waldka. Na ruinach starego dworu postawili nowy, również w stylu polskim. Do wzniesienia murów wykorzystali współczesną technologię murów trójwarstwowych, lecz wiele elementów budynku wykonali starymi metodami.


Pradziad Waldka przed I wojną światową dzierżawił majątek w Starym Łuszczewku, który obejmował wtedy kilkadziesiąt hektarów ziemi, otaczających ogromny dwór z połowy XIX w. oraz zabudowania gospodarcze. Pradziad marzył o kupnie tego majątku, bo bardzo się z nim związał, ale przeszkodziła temu wojna. Nie udało się mu tego uczynić i po wojnie, dlatego w końcu nabył grunty, położone w odległości piętnastu kilometrów, i tam zbudował posiadłość dla rodziny. Kiedy zmarł, posiadłość trafiła w ręce dziada, a następnie ojca Waldka. Opowiadając później dzieje rodziny małemu Waldkowi, ojciec specjalnie przywiózł go do Łuszczewka i pokazał dzierżawione przez przodka włości. Wtedy jeszcze obaj nie wiedzieli, że historia tej ziemi będzie jednak kontynuowana w ich rodzinie.

Zbudować dwór na ziemi dzierżawionej przez pradziada

Wiele lat później dorosły Waldek pokazał dobra w Starym Łuszczewku swojej żonie, Małgosi. Zrobił to tuż po sierpniowym obiedzie u rodziców, podczas którego wspomniano upodobanie nestora rodu do tamtejszego majątku.

 

Do Łuszczewka pojechaliśmy na rowerach – opowiada Waldek. – Na miejscu zobaczyliśmy ogromne pole falującego jęczmienia. Otoczenie wywarło na nas wrażenie, więc ruszyliśmy, żeby je lepiej poznać. Za polem majaczył mały dom, jak się okazało, postawiony na ruinach dawnego dworu. Mieszkała w nim staruszka. Przedzierając się przez zarośla na grobli nad rzeką Utratą, przypadkowo spotkaliśmy młodego spadkobiercę majątku. Podczas rozmowy wspomniał, że w przyszłości jest skłonny go sprzedać. Po roku otrzymaliśmy od niego telefon z konkretną ofertą sprzedaży. Znając powiązanie mojego pradziadka z tą ziemią, postanowiłem stać się jej właścicielem. Grunty i zrujnowane zabudowania kupiłem w końcu ubiegłego wieku za 130 000 zł.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny