Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem w miejsce zwykłej… To pokusa, która przy obecnym tempie życia, coraz częściej zaprząta głowę inwestorom. Kiedy i jak zastąpić starą wannę nowoczesną z hydromasażem? Czy istnieją jakieś ograniczenia, które mogą zablokować nasze marzenia? O tym wszystkim piszemy w artykule, uzupełnionym o porady eksperta.


Plan wymiany zwykłej wanny na wannę z hydromasażem można zrealizować wtedy gdy łazienka, w której urządzenie ma być zainstalowane ma przynajmniej 5 m2 i dobrą wentylację. W przypadku braku lub źle zaprojektowanej wentylacji może dochodzić do nadmiernego wzrostu poziomu wilgoci, a tym samym kondensacji pary wodnej, to z kolei może skutkować zaparowywaniem okien i tworzeniem się pleśni i grzybów.

 

W pomieszczeniu przeznaczonym na wannę z hydromasażem istotne jest również zapewnienie odpowiedniego zasilania i podłączenia do kanalizacji.

 

Instalacja elektryczna. Doprowadzenie energii elektrycznej do systemu z hydromasażem musi być wykonane w układzie TN-S czyli przewodem trójżyłowym z odrębnymi żyłami: fazową (L), neutralną (N) oraz ochronną (PE). Jeśli instalacja w domu jest starego typu, wykonana przewodami dwużyłowymi, ze wspólną żyłą N i PE (PEN), to elektryk z uprawnieniami powinien wykonać nowy obwód, dokonując zmiany układu instalacji w tablicy rozdzielczej.

 

Obwód zasilający hydromasaż musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowoprądowym oraz różnicowoprądowym o znamionowym prądzie różnicowym zadziałania (czułości) do 30 mA.

 

Istotnym elementem całej instalacji jest miedziany przewód wyrównujący potencjały (uziemienie) o przekroju 4 mm2. Mocuje się go w wyznaczonej części stelaża wanny.

 

Podłączenie do kanalizacji. Wanna z hydromasażem nie wymaga specjalistycznych rozwiązań wodno-kanalizacyjnych. Ważne jednak, aby podłączenie wykonać z niewielkim spadkiem w kierunku odpływu tak, aby możliwe było całkowite odprowadzenie wody oraz osuszenie przewodów po zażyciu kąpieli. Gdy ciśnienie robocze w instalacji wodnej przekracza 6 bar, trzeba dodatkowo zastosować reduktor.

Emilia Rosłaniec
fot. Kaldewei

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny