Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2014
Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem w miejsce zwykłej… To pokusa, która przy obecnym tempie życia, coraz częściej zaprząta głowę inwestorom. Kiedy i jak zastąpić starą wannę nowoczesną z hydromasażem? Czy istnieją jakieś ograniczenia, które mogą zablokować nasze marzenia? O tym wszystkim piszemy w artykule, uzupełnionym o porady eksperta.


Plan wymiany zwykłej wanny na wannę z hydromasażem można zrealizować wtedy gdy łazienka, w której urządzenie ma być zainstalowane ma przynajmniej 5 m2 i dobrą wentylację. W przypadku braku lub źle zaprojektowanej wentylacji może dochodzić do nadmiernego wzrostu poziomu wilgoci, a tym samym kondensacji pary wodnej, to z kolei może skutkować zaparowywaniem okien i tworzeniem się pleśni i grzybów.

 

W pomieszczeniu przeznaczonym na wannę z hydromasażem istotne jest również zapewnienie odpowiedniego zasilania i podłączenia do kanalizacji.

 

Instalacja elektryczna. Doprowadzenie energii elektrycznej do systemu z hydromasażem musi być wykonane w układzie TN-S czyli przewodem trójżyłowym z odrębnymi żyłami: fazową (L), neutralną (N) oraz ochronną (PE). Jeśli instalacja w domu jest starego typu, wykonana przewodami dwużyłowymi, ze wspólną żyłą N i PE (PEN), to elektryk z uprawnieniami powinien wykonać nowy obwód, dokonując zmiany układu instalacji w tablicy rozdzielczej.

 

Obwód zasilający hydromasaż musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowoprądowym oraz różnicowoprądowym o znamionowym prądzie różnicowym zadziałania (czułości) do 30 mA.

 

Istotnym elementem całej instalacji jest miedziany przewód wyrównujący potencjały (uziemienie) o przekroju 4 mm2. Mocuje się go w wyznaczonej części stelaża wanny.

 

Podłączenie do kanalizacji. Wanna z hydromasażem nie wymaga specjalistycznych rozwiązań wodno-kanalizacyjnych. Ważne jednak, aby podłączenie wykonać z niewielkim spadkiem w kierunku odpływu tak, aby możliwe było całkowite odprowadzenie wody oraz osuszenie przewodów po zażyciu kąpieli. Gdy ciśnienie robocze w instalacji wodnej przekracza 6 bar, trzeba dodatkowo zastosować reduktor.

Emilia Rosłaniec
fot. Kaldewei

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny