Ocieplenie ważne także latem

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ocieplenie ważne także latem

Termoizolacja to jeden z trzech, obok solidnej konstrukcji ścian i odpowiedniego wykończenia wnętrz, filarów zdrowego mieszkania. Zwykle jednak mówi się o niej w kontekście zimy i obniżenia rachunków za ogrzewanie. Tymczasem warto wiedzieć, że nie mniej istotną rolę odgrywa ona także latem. Podczas gdy z nieba leje się przysłowiowy żar, a słupek rtęci przekracza 30°C w odpowiednio ocieplonych domach temperatura wewnętrzna utrzymuje się na względnie komfortowym poziomie około 25°C.

aktualizacja: 2019-07-25 08:36:32

Grafika: Trzy filary zdrowego mieszkaniaPotwierdziły to pomiary długoterminowe przeprowadzone w parku naukowym Baumit VIVA. Obok wykończenia ścian wewnętrznych oraz solidnej i masywnej konstrukcji zapewniającej stabilność warunków pomieszczeń termoizolacja to jeden z najważniejszych filarów zdrowego mieszkania kształtujący klimat wnętrz. Odgrywa podstawową rolę w utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach przez cały rok.

Ponadto ciepłe ściany w połączeniu ze sprawną wentylacją zmniejszają poziom wilgoci, a tym samym ryzyko wystąpienia grzybów-pleśni. Dobre jakościowo i prawidłowo oddychające ocieplenie jest w stanie zapewnić równowagę klimatu pomieszczenia przez wszystkie miesiące roku i istotnie zwiększyć komfort przebywania w budynku.

Chłodniej w ocieplonym domu

Na całym świecie zużywa się więcej energii w celu chłodzenia budynków niż ich ogrzania. W przypadku regularnie występujących temperatur przekraczających 30°C, również w naszych szerokościach geograficznych, coraz częściej pojawia się pytanie: "W jaki sposób utrzymać chłód w domu, nie ponosząc zbyt wysokich kosztów, a przy tym nie szkodzić środowisku naturalnemu?".

Wyniki testów prowadzonych w największym europejskim parku badawczym materiałów budowlanych Baumit VIVA nie pozostawiają wątpliwości - termoizolacja chroni nie tylko przed zimnem, lecz także przed zbytnim nagrzewaniem się wnętrz latem. Nawet podczas fali tropikalnych upałów, gdy na zewnątrz słupek rtęci wskazywał do 36°C, w zaizolowanych domach o masywnej konstrukcji temperatura utrzymywała się na poziomie około 25°C, podczas gdy w budynkach nieocieplonych osiągała ona poziom 30°C!

System izolacji termicznej, rys. Baumit
System izolacji termicznej, rys. Baumit

Masywna konstrukcja też chroni

Ale nie tylko izolacja wywiera zbawienny wpływ na temperaturę wewnątrz budynku. Obok niej, decydującą rolę odgrywa także masa akumulacyjna konstrukcji ściany. Izolacja masywnie zbudowanych domów chroni je w warstwie zewnętrznej przed słońcem i upałem. Natomiast w warstwie wewnętrznej solidne konstrukcje ścian zapewniają stałą temperaturę i gwarantują utrzymanie przez dłuższy czas chłodnego i przyjemnego mikroklimatu.

Zasadniczy wniosek wynikający z pomiarów? W przypadku domów o takich samych parametrach izolacji (wartość U) obowiązuje następująca zasada - im bardziej masywna konstrukcja ścian, tym niższy poziom mierzonych wewnątrz budynku temperatur. Szczególnie dobrze radzą sobie ściany pokryte "oddychającymi" tynkami wapiennymi, które nie tylko dobrze akumulują ciepło czy zwiększają komfort akustyczny, lecz także przejmują rolę naturalnej klimatyzacji i posiadają właściwości antyalergiczne.

Zdrowe materiały na ściany

Oprócz termoizolacji i masywnej konstrukcji istotne jest również wykończenie ścian w środku. Trapiące mieszkańców bóle głowy, alergie, zaburzenia snu, zmęczenie czy podrażnienia dróg oddechowych to tylko niektóre z objawów, za które odpowiedzialność często ponoszą Lotne Związki Organiczne (LZO). Bezwonne i niewidzialne, emitowane są do powietrza w mieszkaniu z materiałów budowlanych, a przy podwyższonym stężeniu mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jak dowiodły badania, zrealizowane w Baumit Viva Park, w budynkach z betonu i cegły z mineralną powłoką wewnętrzną już bezpośrednio po zakończeniu budowy nie wystąpiły szkodliwe zanieczyszczenia powietrza. Wykańczając ściany warto postawić na produkty, które nie zawierają szkodliwych substancji, produkowane są na bazie naturalnych komponentów i regulują poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.

Produkty do ocieplania ścian z serii Star, fot. Baumit
Produkty do ocieplania ścian z serii Star, fot. Baumit

Badania w domach testowych

Baumit Viva w dolnoaustriackim Wopfing to największy w Europie park badawczy materiałów budowlanych. Stoi tam 12 domów testowych o wspólnym współczynniku przenikania ciepła, ale wzniesionych w różnych technologiach. W budynkach symuluje się ich użytkową eksploatację - możliwe jest m.in. odpowiadające zwyczajom mieszkańców wietrzenie czy generowanie wilgoci, jaka unosi się standardowo w powietrzu w wyniku pocenia się lub korzystania z natrysku.

33 sondy pomiarowe zainstalowane w każdym obiekcie przez całą dobę rejestrują różne wielkości fizyczne. W ten sposób udało się już zebrać i dokonać oceny ponad 5 milionów danych pomiarowych istotnych z punktu widzenia zrównoważonego budownictwa. Ich analiza przeprowadzona przez niezależnych ekspertów nie pozostawia złudzeń - konstrukcja budynku oraz użyte przy jego budowie technologie mają znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Trzy filary zdrowego mieszkania

Ocieplenie przede wszystkim

Dobra izolacja termiczna nie tylko ma znaczący wpływ na energooszczędność Twojego domu, ale także zapewnia przyjemnie ciepłe ściany zimą, a chłodne latem. Przestrzeń życiowa staje się więc bardziej komfortowa i sprzyjająca zdrowiu.

Solidność ma znaczenie

Solidne ściany, a także stropy i podłogi, można chronić od zewnątrz dobrą izolacją termiczną tak, aby magazynowały ciepło zimą, a chłód latem. Im większa masa, tym bardziej efektywne magazynowanie i bardziej stabilna, przyjemna i przyjazna dla zdrowia temperatura w środku.

Wnętrze jest ważne

Już przy grubości jednego centymetra tynk wewnętrzny może działać jako bufor wilgotności, magazynować jej nadmiar i uwalniać ją, gdy powietrze staje się zbyt suche. Gwarantuje to stały poziom wilgotności i przyjazne dla zdrowia wnętrze.

Baumit logotyp

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny