Gdzie szukać wiarygodnych informacji o wyrobach izolacyjnych?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Gdzie szukać wiarygodnych informacji o wyrobach izolacyjnych?

Gdy chcemy dowiedzieć się czegoś o materiałach izolacyjnych, zwykle zaczynamy od przeszukiwania Internetu. Niestety, oprócz fachowych informacji jest tam wiele subiektywnych komentarzy, a także ukrytych treści reklamowych. Tymczasem wybór dobrej izolacji to jedna z najważniejszych decyzji w procesie budowy domu. Świadoma decyzja sprawi, że izolacja spełni swoje zadania i pozwoli zapobiec nieoczekiwanym sytuacjom.

aktualizacja: 2019-04-30 07:34:04

Żeby dobrze wybrać materiał ociepleniowy, należy odpowiedzieć sobie na pytanie - co chcę osiągnąć dzięki izolacji? Czy tylko komfort termiczny, a może ważny jest też komfort akustyczny i bezpieczeństwo pożarowe? Gdy już określimy nasze oczekiwania, powinniśmy szukać rzetelnych informacji o wyrobach izolacyjnych.

Podstawowym i wymaganym prawem źródłem wiedzy o właściwościach każdego wyrobu budowlanego jest Deklaracja Właściwości Użytkowych, gdzie znajdziemy jego specyficzne cechy deklarowane przez producenta. Niestety nie zawsze można uzyskać  taki dokument. Okazuje się także, że nie wszystkie wyroby  izolacyjne mają etykietę z danymi przedstawionymi przez producenta. Takich produktów lepiej nie kupować. Dlaczego?

Jeżeli wyrób nie ma czytelnej i zrozumiałej etykiety oraz Deklaracji Właściwości Użytkowanych, to tak naprawdę nie wiemy, co kupujemy i czego możemy się spodziewać po jego zastosowaniu. Nie możemy też być pewni, jaki będzie miał wpływ na nasz dom i otoczenie. W takiej sytuacji wyegzekwowanie naszych praw, na przykład reklamacja wyrobu, jest praktycznie niemożliwa. Kupując produkt bez dokumentów przewidzianych prawem sporo ryzykujemy.

Oto przykład. Jeżeli z jakichś przyczyn nasz dom spłonie, ubezpieczyciel może oczekiwać okazania dokumentów potwierdzających cechy ogniowe zastosowanych wyrobów. Jeśli nie będziemy w stanie przedstawić wiarygodnych deklaracji ich producentów, musimy liczyć się z ryzykiem braku wypłaty odszkodowania, a w skrajnych przypadkach z koniecznością zadośćuczynienia za szkody powstałe w mieniu i zdrowiu innych osób spowodowane pożarem naszego domu.

Zgodnie z  prawem

Wyroby budowlane są wprowadzane do obrotu i stosowania po spełnieniu ściśle określonych wymagań prawnych. Konsekwencją wstąpienia Polski do Unii Europejskiej powinna być przejrzystość procedur i działań pozwalających na wprowadzenie do obrotu i stosowania w Polsce wyrobów budowlanych w taki sposób, by chronione były prawa konsumenckie. Dlatego wszyscy producenci powinni stosować takie same procedury, poddawać wyroby takim samym badaniom i klasyfikacjom i udostępniać w określony sposób dane o ich cechach.  

Deklarowanie właściwości wyrobu niesie za sobą istotne informacje. Wiemy, jakie jest jego przeznaczenie, jakie ma cechy, czy jego własności nie pogarszają się w czasie, jaki jest jego termin przydatności do zastosowania, gdzie i jak można go składować. Cechy materiałów muszą być pokazane w jasny i zrozumiały sposób na etykiecie dołączonej do produktu oraz w Deklaracji Właściwości Użytkowych towarzyszącej wyrobowi lub dostępnej w Internecie. Te dokumenty są gwarancją producenta, że wyrób spełnia określone parametry. To świadectwo potwierdzające bezpieczeństwo i właściwości wyrobu izolacyjnego.

Jakie wymagania prawne powinien zatem spełniać wyrób budowlany? Przede wszystkim musi być znany jego producent lub jego upoważniony reprezentant, który zapewnia opis wyrobu, jego przeznaczenie oraz, dodatkowo, dokumentację techniczną, np. europejski znak CE, Deklarację Własności Użytkowych czy Europejską Aprobatę Techniczną. Wyrobowi budowlanemu powinna towarzyszyć etykieta w języku polskim.

Jeśli choć jedna z tych informacji nie jest przejrzyście przedstawiona, wyrób budowlany nie powinien być wprowadzony do obrotu na terenie Unii Europejskiej, a więc także stosowany w budynkach. To istotne wymagania prawne, dlatego nie warto ryzykować, kupując nieznane materiały bez właściwej dokumentacji technicznej.

Odpowiedzialność producenta za cechy wyrobu

Te wszystkie wymagania dotyczą także wyrobów do izolacji termicznych we wszystkich zastosowaniach, np. do izolacji dachów, ścian, stropów, fundamentów. Producenci wełny mineralnej zrzeszeni w stowarzyszeniu MIWO dołączają do swoich produktów etykiety oraz Deklaracje Właściwości Użytkowych. Zdarza się, że producenci innych materiałów izolacyjnych informują o swych wyrobach jedynie poprzez ulotki, foldery reklamowe czy promocję na stronach internetowych. Zgodnie z prawem, nie jest to wiarygodne źródło wiedzy o wyrobach budowlanych, co skutkuje brakiem odpowiedzialności producenta za cechy wyrobu.

Producenci wyrobów izolacyjnych mają obowiązek deklarowania minimalnego zestawu parametrów oraz, dodatkowo, szerokiej gamy parametrów uzupełniających. Na podstawie wieloletnich doświadczeń branży izolacyjnej uznano, iż pewne cechy wyrobów są tak istotne dla użytkownika, że muszą być deklarowane przez producenta każdorazowo i bez żadnych wyjątków. Dlaczego są one tak ważne? Ponieważ decydują o skuteczności termoizolacji i naszym bezpieczeństwie. Oto te cechy:

  • klasa reakcji na ogień - to określenie własności wyrobu w kontakcie z ogniem, np. energetyczności spalania, generowania płonących kropel, uwalniania toksycznych dymów, rozniecania i przenoszenia ognia. Wszytko to stanowi o bezpieczeństwie pożarowym budynku. Wyroby grupowane są w klasy od A1 do F (A1 jest klasą najbezpieczniejszą);

    Izoluj dom niepalną wełną mineralną

  • lambda (λ), czyli przewodność cieplna (im niższa wartość, tym lepiej) - opisuje skuteczność powstrzymywania przepływu ciepła przez przegrody dzięki materiałom termoizolacyjnym. Izolacja zapewnia, że zimą będzie w domu ciepło, a latem chłodno;

  • opór cieplny (R), czyli relacja między grubością materiału a jego lambdą - to podstawowa cecha wyrobu do termoizolacji. Uwzględnia dwie cechy jednocześnie: wartość lambda oraz grubość wyrobu. Opór R rośnie wraz ze wzrostem grubości materiału termoizolacyjnego oraz wraz ze spadkiem wartości lambda;

  • klasa tolerancji grubości (T) - im wyższa tym lepiej. Z powodów technologicznych dopuszcza się pewne niewielkie odchylenia wymiarów, a ich wielkość określa właśnie klasa T. Ważne, aby te dane były znane i potwierdzone.

Aby uniknąć problemów, powinniśmy kupować izolację termiczną od  producentów, którzy deklarują parametry swoich wyrobów w sposób jasny i zgodny z prawem, zaopatrując wyroby w etykiety oraz Deklaracje Właściwości Użytkowych.

Więcej informacji na temat: izolacji termicznych

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny