Ocieplenie poddasza - komfort i realne oszczędzanie

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ocieplenie poddasza - komfort i realne oszczędzanie

Budując lub modernizując własny dom każdy oczekuje komfortu, a myśląc o izolacji, ciepła zimą i przyjemnego chłodu latem. Istotne znaczenie ma również ekonomia. Ocieplając dom zakładamy, że inwestycja ta zwróci się w możliwie najkrótszym czasie dzięki niższym rachunkom.

aktualizacja: 2019-04-15 10:29:03

Jak więc podejść do tematu ocieplenia. Jaki materiał wybrać, jaki wykonawca spełni nasze oczekiwania?

Jedną z kluczowych decyzji podczas budowy jest wybór metody izolacji budynku. Szczególnie dotyczy to poddasza, które źle zaizolowane może być przyczyną utraty nawet 30% ciepła zimą, lub stworzyć trudne do funkcjonowania gorące środowisko latem.

Dobry wybór to zatem komfort mieszkania oraz również realne oszczędności. Na co więc zwrócić uwagę aby wybór był właściwy?

Montaż i materiał, a eliminacja mostków termicznych

Mostki termiczne to miejsca w przegrodach budynku, przez które w wyniku niewłaściwego montażu izolacji ucieka najwięcej ciepła, lub dostaje się go najwięcej latem. Im bardziej skomplikowane poddasze, tym trudniej o właściwe ocieplenie. Decydując się na wybór technologii należy zwrócić uwagę, która z nich może zagwarantować instalację minimalizującą powstawanie takich właśnie miejsc.

Przewagę nad tradycyjnymi materiałami izolacyjnymi dają w tym aspekcie natryskowe piany poliuretanowe, np. systemy Crossin. Ze względu na sposób aplikacji, piany poliuretanowe Crossin tworzą bezspoinową, jednolitą powierzchnię wypełniającą każdą szczelinę. Ta technologia pozwala praktycznie w 100% wyeliminować mostki termiczne, co jest trudne do uniknięcia w przypadku montażu tradycyjnych materiałów jak np. wełna.

Crossin Insulations - Izolacja poddasza

Materiał izolacyjny a upływający czas

Budując dom oczekujemy, że właściwości izolacyjne pozostaną niezmienne przez długie lata. To ważna kwestia, ponieważ dyskomfort związany z utratą właściwości termicznych, a w konsekwencji ewentualne usunięcie wad związanych z przemieszczeniem i degradacją materiału izolacyjnego, to proces technicznie trudny, czasochłonny i dość kosztowny.

Tradycyjne materiały izolacyjne, z czasem mają tendencje do osuwania się i tworzenia wyżej opisanych mostków. Dodatkowo materiały te często są przyjaznym środowiskiem dla gryzoni dodatkowo ją degradując. Tu znowu widoczne są zalety pian izolacyjnych Crossin. Aplikowana natryskowo piana poliuretanowa trwale łączy się z podłożem i jest odporna na osuwanie i przemieszczanie wraz z upływem lat, nie tracąc przy tym swoich właściwości izolujących. Izolacja pianą poliuretanową stanowi również nieprzyjazne i nielubiane środowisko dla gryzoni.

Piany Crossin są również odporne na rozwój grzybów, porostów i pleśni na powierzchni i wewnątrz materiału, redukując do minimum ilość ewentualnych alergenów w powietrzu. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że przez lata powierzchnie te będą zabudowanie i niedostępne ważne aby mieć pewność zachowania tych przestrzeni wolnych od różnych mikroorganizmów.

Koszty montażu

Wybór rodzaju materiału podczas budowy, to również kalkulacja ekonomiczna. Całkowity koszt izolacji, to koszt materiału, robocizny i czasu jaki poświęcamy na realizację. Jeśli wybierzemy inny dobrej jakości materiał izolacyjny i doliczymy do tego wykonanie przez dobrą ekipę monterską, często okaże się, że cena natrysku pianką poliuretanową Crossin jest porównywalna, a nawet niższa.

Należy również pamiętać, że cena podawana przez autoryzowanych wykonawców jest ostateczna. Zawiera cenę materiału i robocizny, a po wykonawcy pozostaje posprzątane pomieszczenie i dobra izolacja. Biorąc pod uwagę koszty nie bez znaczenia jest również czas wykonania, który zwykle zamyka się w jednym dniu, dając możliwość kontynuowania dalszych prac wykończeniowych.

Realne oszczędności

Dobra izolacja to realne oszczędności. Zakłada się, że w standardowych domach, współczynnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosi EA to 100-120 kWh/m²•rok. Dla domów energooszczędnych, współczynnik ten wynosi 15-70 kWh/m²•rok.

O tym czy nasz dom będzie spełniaj kryteria dla domu energooszczędnego decyduje z kolei współczynnik przewodzenia ciepła U. Wartości współczynnika U określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Budując dom energooszczędny musimy zadbać o to aby izolacja zapewniła odpowiednie wartości współczynnika przewodzenia.

Dla opisywanego powyżej poddasza, współczynnik ten powinien wynosić U ≤ 0,15 W/(m²•K), co odpowiada grubości 25 cm piany Crossin Attic Soft.

Ocieplenie poddasza

Wykonanie - klucz do jakości

Niezależnie od wybranego materiału, montaż zawsze najlepiej powierzyć sprawdzonemu specjaliście, a przy decyzji nie kierować się ceną jako jedynym kryterium. Na rynku jest wiele firm zajmujących się tego typu działalnością, nie każda jednak posiada odpowiednią wiedzę, sprzęt i doświadczenie.

W przypadku natryskowych pian poliuretanowych, aby osiągnąć parametry określone w karcie technicznej produkt musi być właściwie przetworzony, zgodnie z zaleceniami producenta. Poszukując wykonawcy, warto więc przyjrzeć się, czy dany wykonawca współpracuje z jakimś producentem i posiada odpowiedni certyfikat. Tak dzieje się w przypadku producenta izolacji Crossin. Autoryzowani wykonawcy Crossin są stale szkoleni i monitorowani pod względem jakości.

Nawet najlepszy materiał niewłaściwie zamontowany nie spełni założonych wymagań, podejmując decyzję warto zatem jego aplikację zlecić rekomendowanemu przez producenta wykonawcy.

Crossin - logotyp

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny