Czym ocieplić fundament?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czym ocieplić fundament?

Użycie szarego styropianu do izolacji fundamentów, przekłada się nie tylko na niższe rachunki za energię, ale również zmniejsza ryzyko kondensacji powierzchniowej wewnątrz budynku w strefie przyziemia.

aktualizacja: 2019-04-11 10:09:48

Zawilgocenie, pleśń i grzyb, które mogą się pojawić wewnątrz domu są bezpośrednim skutkiem kondensacji powierzchniowej, wynikającej ze zbyt niskiej izolacyjności fundamentu. Tak zwane porażenie mykologiczne strefy przyziemia, prócz tego że niszczy strukturę muru, ma również bezpośredni i bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Jeżeli się pojawi, jedynym rozwiązaniem jest remont fundamentu, który jest trudny i kosztowny.

Zarówno ekspertyzy zagrzybionych budynków, jak i komputerowe obliczenia symulacyjne wykazują, że przy założonej grubości, docieplenie fundamentu wykonane przy użyciu szarego styropianu ogranicza ryzyko porażenia mykologicznego. Kluczowym parametrem jest wartość współczynnika przenikalności cieplnej, która dla szarego styropianu wynosi λd  ≤0,031 [W/mK].

Ze względu na bezpośredni kontakt z gruntem, do docieplania fundamentu należy stosować wyłącznie przeznaczone do tego styropiany odporne na działanie wody w wymaganym zakresie. Swisspor HYDRO LAMBDA, jest jednym z pierwszych, specjalistycznych szarych styropianów do ocieplania fundamentów.

Styropian Swisspor HYDRO LAMBDA
Styropian Swisspor HYDRO LAMBDA

Do produkcji HYDRO LAMBDA używa się hydrofobowego surowca, dzięki czemu płyty charakteryzują się obniżoną nasiąkliwością wody. Wynikająca ze specjalnej technologii produkcji bardzo spoista powierzchnia, dodatkowo zwiększa własności hydrofobowe płyt.

Doskonałe parametry termoizolacyjne HYDRO LAMBDA (λd≤0,031 [W/mK]) mają również wpływ na efektywność energetyczną budynku. Podczas chłodów, powierzchnia fundamentu ocieplonego materiałem o gorszym współczynniku lambda, będzie miała temperaturę o kilka stopni wyższą niż fasada. Taka sytuacja oznacza, że źle ocieplony fundament działa jak otwarte okno i emituje ciepło ze środka domu na zewnątrz. Kilka stopni różnicy sprawia, że straty ciepła przez fundament są większe o około 40% do 60%.

Oprócz rewelacyjnych parametrów termoizolacyjnych, HYDRO LAMBDA charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie (CS(10) ≥ 100 [kPa]), optymalnie dobraną dla fundamentów posadowionych na głębokości do 3,5 m.

Specjalna technologia produkcji i hydrofobowy surowiec, nadają płytom HYDRO LAMBDA właściwości i wygląd, nieporównywalny do tradycyjnych płyt styropianowych. Wszystkie płyty HYDRO LAMBDA są frezowane, mają idealną geometrię i stabilność wymiarową. Powierzchnia płyt posiada specjalną fakturę zapewniającą lepszą przyczepność do kleju.

Docieplenie fundamentu wykonane z płyt HYDRO LAMBDA zapewnia inwestorowi "święty spokój" i uśmiech, bo nie tylko oszczędza energię, ale również zmniejsza ryzyko wystąpienia kondensacji powierzchniowej, a w konsekwencji uszkodzenia muru, oraz pojawienia się pleśni i grzyba.

Informacja "gdzie kupić?" jest dostępna tutaj.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny