Dlaczego warto stosować wełnę mineralną?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dlaczego warto stosować wełnę mineralną?

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. W budownictwie jednorodzinnym ma szerokie zastosowanie - jako izolacja ścian, podłóg, stropów i dachów. Czym charakteryzuje się ten materiał i jakie ma zalety?

aktualizacja: 2019-04-19 13:22:06

BUDYNKI WYMAGAJĄ IZOLACJI

W polskim klimacie trudno wyobrazić sobie dom pozbawiony ocieplenia. Stratom ciepła z budynku zapobiega izolacja, którą umieszcza się w poziomych i pionowych przegrodach domu, a także w dachu. Izolacja zapewnia komfort termiczny w budynku, zarówno w zimie, jak i w lecie. Odpowiednio dobrany materiał zapewnia także komfort akustyczny.

W dobie rosnących kosztów energii właściwa izolacja budynku ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jakości życia mieszkańców. W ogromnym stopniu wpływa również na koszty utrzymania domu, bowiem znaczną ich część pochłaniają wydatki na ogrzewanie.

CZYM JEST WEŁNA MINERALNA?

Do produkcji wełny mineralnej wykorzystywane są surowce naturalne. Wełna skalna powstaje z bazaltu, a wełna szklana  wytwarzana jest z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. W obu przypadkach substraty do produkcji wytapiane są w piecu w temperaturze 1200-1500°C. Dodatkowo w procesie produkcji dodawane są inne surowce, takie jak dolomit, gabro czy wapień.

Stopiony bazalt lub szkło wraz z odpowiednimi dodatkami mineralnymi poddawane są procesowi rozwłókniania, w efekcie którego powstają włókna, do których dodawane jest lepiszcze. Dzięki uzyskanej w ten sposób strukturze, wyroby z wełny mineralnej mają wiele unikalnych właściwości pozwalających na ich wszechstronne zastosowanie.

WŁAŚCIWOŚCI CIEPLNE WEŁNY MINERALNEJ

Kluczowym parametrem każdego materiału izolacyjnego jest współczynnik przewodzenia ciepła (λ) - im niższy, tym lepsze są właściwości izolacyjne.  W przypadku wełny mineralnej wynosi on od 0,030 do 0,045 W/(m·K), co daje szerokie możliwości wykorzystania tego materiału. Planując wykonanie przegród zewnętrznych w domu lub jego termomodernizację, warto jeszcze zwrócić uwagę na dwa inne parametry. 

Współczynnik przenikania ciepła (Uc) opisuje właściwości termoizolacyjne konkretnej przegrody budowlanej (np. ściany wielowarstwowej czy ocieplonych połaci dachu). W tym przypadku również im jest on niższy, tym ciepłochronność przegrody lepsza. Jego jednostką jest W/(m²·K). Przykładowo dla ścian zewnętrznych pomieszczeń mieszkalnych wymagana prawem wartość współczynnika Uc nie może przekroczyć 0,23, ale od 2021 r. będzie to już 0,20 W/(m²·K).

Z kolei opór cieplny (R) określa, na ile warstwa materiału o konkretnej grubości utrudnia przenikanie ciepła. Jest odwrotnością współczynnika U (R=1/U), dlatego im jest wyższy tym lepiej. Wylicza się go ze wzoru: R = d/λ (gdzie d oznacza grubość materiału podaną w metrach).

W Internecie bez problemu znajdziemy kalkulatory pozwalające dobrać grubość izolacji w zależności od budowy przegrody jaką chcemy ocieplić i zastosowanego materiału izolacyjnego. Przykładowo zalecana grubość wełny mineralnej przy izolowaniu poddasza wynosi 25-30 cm. W ścianach, ze względu na uzyskanie pewnej izolacyjności już dzięki warstwie konstrukcyjnej, warstwa izolacji zwykle może być nieco cieńsza. Do izolacji ścian zaleca się wełnę mineralną o grubości 20-25 cm.

JAKIE SĄ ZALETY WEŁNY MINERALNEJ?

Znakomite parametry cieplne to nie jedyny atut wełny mineralnej. Kolejną jej zaletą jest zdolność do tłumienia dźwięków. Dzięki włóknistej strukturze wełna zapewnia w domu komfort akustyczny – wbudowana w przegrody poprawia ich izolacyjność akustyczną, tłumiąc dźwięki powietrzne i uderzeniowe, czyli izolując od hałasu.

W przeciwieństwie do wielu innych materiałów budowlanych wełna jest niepalna. W europejskiej klasyfikacji ogniowej sklasyfikowana jest w najwyższej klasie reakcji na ogień (A1). Materiały z tej grupy nie palą się i nie wspomagają rozwoju pożaru. Nie przyczyniają się też do emisji trującego dymu, który często jest największym zagrożeniem dla ludzi podczas pożaru.

Wełna mineralna jest bardzo trwała i zachowuje swoje właściwości przez cały okres jej użytkowania. Europejskie Stowarzyszenie Producentów Materiałów Izolacyjnych zleciło niezależnemu niemieckiemu instytutowi - Forschungs Institut für Wärmeschutz e.V. in Munich (FIW) - ocenę parametrów technicznych wełny mineralnej zastosowanej przed laty w  7 różnych budynkach w europejskich krajach. Budynki te miały od 20 do 55 lat. Eksperci zbadali takie właściwości izolacji, jak przewodność cieplna, zawartość i absorpcja wody oraz właściwości mechaniczne. Wyniki badania były jednoznaczne - właściwości cieplne wełny mineralnej nie ulegają pogorszeniu w czasie, a konstrukcje, gdzie zastosowano wełnę mineralną, zachowują wymagane parametry nawet po 50 latach użytkowania.

Ponadto, wełna charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością, jest elastyczna i bardzo dobrze dopasowuje się do izolowanego  elementu i przeznaczonej na izolację przestrzeni. Dodatkowo jest bezpieczna, zarówno podczas montażu, jak i w trakcie użytkowania.

GDZIE MOŻNA STOSOWAĆ WEŁNĘ?

Wełna mineralna ma różnorakie zastosowanie, zarówno w izolacjach budowlanych, jak i technicznych - tu skupimy się na tych pierwszych. W całym budynku, od fundamentów aż po dach, wszędzie, gdzie wymagana jest izolacja termiczna, akustyczna oraz bezpieczeństwo pożarowe, możemy wykorzystać wyroby z wełny mineralnej, odpowiednie do konkretnego zastosowania.

Zacznijmy od ścian. W naszym kraju większość z nich wznosi się w technologii murowanej. Wśród nich najpopularniejsze są ściany dwuwarstwowe. Taka konstrukcja to mur z warstwą ocieplenia. Izolację można mocować do warstwy nośnej na dwa sposoby. W metodzie lekkiej mokrej (określanej też skrótami BSO lub ETICS) wełnę mineralną przytwierdza się za pomocą kleju, następnie warstwę izolacji pokrywa się cienką warstwą zaprawy klejowej i zatapia w niej siatkę zbrojącą. Tak ocieploną ścianę, po zagruntowaniu, wykańcza się przeważnie tynkiem cienkowarstwowym. Inne metody – suche – to montaż izolacji przy wykorzystaniu rusztów drewnianych bądź metalowych, będących jednocześnie podkonstrukcją do zamocowania warstwy elewacyjnej.

Inne typowe miejsce w budynku, gdzie zastosowanie znajduje wełna, to dach spadzisty. Dzięki wspomnianej sprężystości włókien wełna jest idealnym materiałem do ocieplenia przestrzeni pomiędzy krokwiami. Elementy te mają zazwyczaj grubość 15-20 cm, dlatego do krokwi zaleca się przymocować drewniany lub stalowy ruszt i wypełnić go drugą warstwą wełny ułożonej poprzecznie do pierwszej. Niezbędnym elementem jest jeszcze folia paroszczelna, która zapobiega migracji pary wodnej w głąb przegrody i chroni konstrukcję dachu przed zawilgoceniem, oraz wykończenie - zazwyczaj płyty g-k, panele ścienne lub drewno.

Wełnę stosuje się również do izolowania przegród poziomych w budynku. O ile w przegrodach położonych najwyżej względem użytkowanych i ogrzewanych części budynku, jakimi są stropy poddaszy nieużytkowych czy dachy płaskie, ułożona tam wełna mineralna pełni rolę ocieplenia, to w stropach pomiędzy kondygnacjami mieszkalnymi sprawdza się świetnie jako bariera zapobiegająca przenoszeniu się dźwięków.

Pamiętajmy, że istota dobrej izolacji to odpowiednie jej zaprojektowanie, dobór właściwych materiałów izolacyjnych do konkretnej przegrody, fachowe wykonawstwo, ale także odpowiedzialność projektanta i wykonawcy na każdym etapie powstawania budynku. To cały proces, który odpowiednio zaplanowany i wykonany przyniesie nam zakładane rezultaty.

Więcej informacji na temat: izolacji termicznych

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Ocieplenie domu styropianem
Ocieplenie domu styropianem
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny