Budynek energooszczędny

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2010-12-13 14:13:13
Budynek energooszczędny

Ogólnie można powiedzieć, że budynek energooszczędny to taki dom, który zużywa relatywnie mało energii potrzebnej do jego eksploatacji, a zwłaszcza do ogrzewania pomieszczeń. Jak można to oszacować?

 

Do tego celu służy obliczeniowy wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na energię cieplną E (kWh/m3/rok), który w domu uznanym za energooszczędny powinien stanowić około 70% normowej wartości granicznej E0.

Na wartość wskaźnika E ma wpływ:
 • izolacyjność termiczna wszystkich przegród zewnętrznych (ścian, okien, drzwi, dachu, podłogi na gruncie itp.), czyli współczynniki przenikania ciepła U [W/(m2K)] oraz wielkość ich powierzchni, bo od tego zależą straty ciepła przenikającego przez te przegrody;
 • sposób wentylowania pomieszczeń (grawitacyjny, mechaniczny, z odzyskiem ciepła, klimatyzacja), czyli straty ciepła ponoszone na ogrzanie powietrza wentylacyjnego;
 • wielkość powierzchni przeszklonych i ich usytuowanie względem stron świata, czyli zyski ciepła od promieniowania słonecznego;
 • ilość osób zamieszkujących w domu, czyli zyski ciepła tzw. bytowego.

Natomiast wskaźnik E0 zależy od stosunku A/V, czyli powierzchni wszystkich przegród oddzielających część ogrzewaną budynku od powietrza zewnętrznego, gruntu oraz pomieszczeń nieogrzewanych, do kubatury ogrzewanej części domu i przyjmuje wartości:

 • E0=29,0 kWh/m3rok, jeśli A/V≤0,2;
 • E0=(26,6 12A/V) kWh/m3rok, jeśli 0,2ŁA/V≤0,9;
 • E0=37,4 kWh/m3rok, jeśli A/V≥0,9.

Do obliczeń wykorzystuje się odpowiednie programy komputerowe, ale możliwe jest również policzenie ich „na piechotę”, choć jest to zadanie raczej żmudne i w pewnym stopniu skomplikowane.

O wiele łatwiej zapamiętać i posługiwać się wskaźnikiem sezonowego zapotrzebowania na ciepło przeliczonym na 1 m2 powierzchni domu przy założeniu, że wysokość pomieszczeń nie przekracza 2,9 m.

Wtedy domy, w których:

 • E≥140 kWh/m2rok , można uznać za niezbyt energooszczędne;
 • E≈110 kWh/m2rok, to domy standardowe;
 • E≤70 kWh/m2rok, to domy energooszczędne (zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech);
 • E≤15 kWh/m2rok, to tzw. domy pasywne, które mogą funkcjonować w sposób bierny, czyli bez aktywnych systemów ogrzewania i wentylowania powietrza.

Przykład 1– łatwo sobie wyobrazić dom o wszystkich bokach długości np. 10 m. Zapewnia to uzyskanie trzech kondygnacji (piwnica, parter, piętro lub parter i 2 piętra) o łącznej powierzchni 300 m2 (w uproszczeniu), przy kubaturze wynoszącej 1000 m3 i powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych równej 600 m2. W tym przykładzie stosunek A/V=0,6. Możemy go porównać np. z domem parterowym o takiej samej powierzchni, którego wysokość będzie równa 3,33 m, a wymiary w planie np. 12x25 m (najbardziej korzystne pod względem zagospodarowania).

Powierzchnia przegród zewnętrznych wyniesie wtedy 847 m2, a kubatura nadal będzie równa 1000 m3. Jednak w tym domu stosunek A/V=0,85, czyli jest sporo wyższy. Oznacza to, że budynek parterowy będzie znacznie szybciej tracił zgromadzone ciepło niż dom w kształcie sześcianu, a to jest równoznaczne z jego gorszą energooszczędnością.

Przykład 2 – porównajmy teraz dwa domy w kształcie sześcianu: jeden o boku 10 m (z przykładu 1) i drugi o boku 6,66 m, czyli o dwóch kondygnacjach. Jego powierzchnia użytkowa to 89 m2 (w uproszczeniu), powierzchnia przegród zewnętrznych 267 m2, a kubatura 296 m3. Stosunek A/V=0,91, a więc jest o połowę wyższy niż dla budynku o boku równym 10 m.

Jest to dowodem na to, że małe domy zwykle są mniej energooszczędne od dużych, pomimo że w wartościach bezwzględnych zużywa się w nich mniej energii (296 m3 x 37,4 kWh/m3rok = 11 070 kWh/rok – to mniej niż 1000 m3 x 33,8 kWh/m3rok = 33 800 kWh/rok).

Przykład 3 – rozpatrujemy dom znajdujący się w centralnej Polsce, pokój z oknem balkonowym o wysokości 2,35 m, pozycje Słońca dla godziny 1200. W najkrótszym dniu roku – 23 grudnia – promienie słoneczne padają na posadzkę pod kątem ok. 15°, a na ścianę aż 75°. Powierzchnia pionowa umieszczona w odległości 3 m od okna będzie więc oświetlona na wysokość około 1,45 m.

Na wiosnę i na jesieni, czyli 21 marca i 23 września promienie będą padały na posadzkę pod kątem około 38°. Ściana nie będzie już wtedy oświetlona, bo światło słoneczne wniknie w głąb pokoju na około 2,6 m. Natomiast w najdłuższym dniu roku, 21 czerwca, Słońce znajdzie się nad horyzontem pod kątem około 61° i oświetli pokój na długości około 0,8 m.

 

Z tych danych wynika, że zimą w pobliżu okien powinny znajdować się pionowe elementy, np. kamienne lub żeliwne (donice, rzeźby), które mogą pochłaniać dużą ilość promieniowania słonecznego. Natomiast w lecie, gdy znacznie częściej otwiera się okna, przedmioty te można ustawić w innym miejscu tak, aby nie przeszkadzały w komunikacji.

Przykład 4 – przedstawiony projekt domu może nie jest idealny pod względem energooszczędności, ale dobrze ilustruje zasadę stref buforowych. W pomieszczeniach mieszkalnych, czyli w pokojach, kuchni, łazience temperatura ma wynosić 18-22°, zaś w garażu i składziku najwyżej 4-8°.

Gdyby te strefy sąsiadowały ze sobą, to w domu energooszczędnym ściana pomiędzy nimi musiałaby mieć współczynnik UŁ0,3 W/(m2K). Jednak dzięki oddzieleniu ich strefą buforową – pomieszczeniem gospodarczym i spiżarnią, w których temperatura wynosi 12-15°C – można zastosować typowe ściany działowe grubości 12 cm i współczynniku UŁ1,0 W/(m2K) – lepiej UŁ0,6 W/(m2K).

 

Redakcja BD

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Izolacja dachu wełną przy nierównych krokwiach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny