Pożarów może być mniej

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pożarów może być mniej

Podczas budowy domu inwestorzy w pierwszej kolejności zwracają uwagę na architekturę budynku, funkcjonalność, komfort użytkowania i koszty. Coraz więcej osób decyduje się też na stosowanie rozwiązań energooszczędnych. Niestety, wciąż wiele osób budujących domy, mniej lub bardziej świadomie, pomija kwestię bezpieczeństwa pożarowego. A przecież pożary budynków zdarzają się, i to nierzadko.

aktualizacja: 2019-09-02 06:28:16

W ostatnich latach wyraźnie zwiększyła się liczba pożarów elewacji. Warto przypomnieć choćby pożar we Wrocławiu w 2017 roku, kiedy to zapaliła się fasada jeszcze niezamieszkałego budynku ocieplonego systemem ETICS czy niedawny pożar w dziesięciopiętrowym bloku na warszawskim Bródnie. Pamiętajmy więc, że choć kwestie estetyki czy energooszczędności są niezwykle istotne, to równie ważne są zasady bezpieczeństwa.

Droga dla ognia

Dzięki internetowi mamy dziś dostęp do wielu materiałów ilustrujących przebieg i skutki pożarów budynków. Na ich podstawie możemy jasno stwierdzić, że bardzo często dochodzi do nich na skutek zapalenia się ocieplenia elewacji. Z niej ogień może się bardzo szybko rozprzestrzenić docierając do drewnianej konstrukcji dachu oraz jego palnych warstw izolacji cieplnej, np. z natryskiwanej pianki poliuretanowej lub styropianowych płyt.

Niestety, pożary zdarzają się we wszystkich typach budynków: jedno- i  wielorodzinnych, a także w pensjonatach, hotelach itp. Nie ma znaczenia typ dachu - pożary obejmują zarówno obiekty z dachami płaskimi, jak i skośnymi. Gdzie szukać przyczyny?

W większości przypadków obiekty zostały wybudowane zgodnie z prawem, a poszczególne elementy budowlane miały wymaganą przepisami klasyfikację NRO (nierozprzestrzeniający ognia). Ale uwaga! Klasyfikacja ta odnosi się do sytuacji, gdy ogień działa na powierzchnię lub spód dachu, czyli bezpośrednio "kontaktuje się" albo z pokryciem dachu (np. z dachówki ceramicznej lub blachy), albo z tym, co stanowi wykończenie poddasza, czyli najczęściej z płytą gipsowo-kartonową.

Tymczasem zdarza się, że ogień pojawia się od czoła połaci dachowej i wprost sięga drewnianej konstrukcji, bądź palnej izolacji cieplnej poddasza albo dachu. W takiej sytuacji dach może zapalić się od płonącego ocieplenia ściany zewnętrznej.

Nauka na błędach

W wielu krajach nadrabiane są wieloletnie zaniedbania i wprowadzane przepisy ograniczające możliwość lub zakres stosowania palnych materiałów na elewacjach. Unormowania dotyczą obiektów o określonej wysokości lub sposobie użytkowania.

Co oczywiste, im wyższy jest budynek, tym większe znaczenie dla bezpieczeństwa ma niepalność elewacji. Szczególnej ochrony wymagają budynki specjalnego przeznaczenia, jak szpitale czy przedszkola, gdzie mogą być trudności z szybką ewakuacją ludzi w przypadku pożaru.

Ograniczanie skutków pożaru elewacji

Rozwiązaniem jest stosowanie różnego rodzaju barier ogniowych z niepalnych materiałów, np. z wełny mineralnej, które spowalniają rozprzestrzenianie się ognia po palnej elewacji. Podkreślmy - chodzi o wykonanie niepalnych barier, a nie tylko tzw. "nierozprzestrzeniających ognia". Grafika przedstawia jeden z przykładów takiego zastosowania niepalnych barier.

Wymagania niepalnej izolacji cieplnej - schemat

 

W wielu sytuacjach skutki pożarów ociepleń ścian zewnętrznych byłyby mniej dotkliwe, a straty można by znacznie ograniczyć, gdyby zastosowano najprostsze środki ostrożności w postaci barier ogniowych oddzielających od siebie palne materiały znajdujące się w dwóch sąsiadujących ze sobą elementach budowlanych - w ścianie i dachu. Wówczas straż miałaby większe szanse uratowania dachu i zatrzymania pożaru.

Podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że energooszczędność jest istotnym aspektem współczesnego budownictwa. Jednak podczas budowy domu należy uwzględniać również inne czynniki, w tym bezpieczeństwo pożarowe. Wykorzystanie wełny mineralnej pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia, a tym samym ograniczyć ryzyko strat. Komfort użytkowania, mniejsze zużycie energii i w konsekwencji troska o środowisko - wszystko to powinno być traktowane na równi z troską o bezpieczeństwo ludzi.

Więcej na temat: bezpieczeństwa pożarowego

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny