Detale, które potrafią skupić na sobie całą swoją uwagę

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Detale, które potrafią skupić na sobie całą swoją uwagę

Teoretycznie myślimy o nich na końcu, ale co do niektórych powinniśmy zastanowić się nieco wcześniej. Idealnie dopasowane stworzą harmonijną całość, pozostają niezauważone lub wychodzą na pierwszy plan. Koncepcję zależą od stylu przewodniego czy naszego gustu. Te, które są źle dobrane mogą zaburzyć harmonię naszego wnętrza, więc jakby nie spojrzeć detale są bardzo ważne. Dlatego te dobrane z najwyższą starannością poprawią lub podkreślą nasze wnętrze. Wprowadzenie ich do naszego wnętrza dodaje + do perfekcyjności.

aktualizacja: 2020-07-27 13:49:19

O czym mowa?

Naszym cichym bohaterem są listwy przypodłogowe. Wybieramy je dużo wcześniej niż dodatki typu lampka nocna czy dywanik. Listwy są tym typem, które jest w tych przodujących rzeczach jeżeli chodzi o styl. To detal, który jest też bazą. Czy można się obejść bez nich? Można, natomiast po głębszych analizach mamy kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę zanim z nich zrezygnujemy. 

Praktycznie i estetycznie

Praktycznie czyli pomaga w utrzymaniu czystości. Ściślej mówiąc kurz czy brud nie zbiera się w zakamarkach między ścianą, a krawędzią podłogi. Chronią ściany przed uszkodzeniami, które często powstają w wyniku uderzenia. W zależności od rodzaju listwy można dzięki nim ukryć instalacje elektryczne. 

Estetycznie

Wybieranie pod tym kątem jest łatwiejsze, o ile wiemy jakich efektów oczekujemy.

Jest trzy wyjścia

  • Pierwsze. Dobieramy je do podłogi. Jeżeli pójdziemy w stronę jasnych tonacji powiększymy przy okazji optycznie pomieszczenie co jest oczywiście na plus. Jeżeli mamy podłogi w ciemniejszych tonacjach nie ma problemu, natomiast sprawdzi się to przy większych metrażach. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie. 

  • Drugie. Listwy dobrane do koloru ścian. Podobnie jak z podłogami jasne dodadzą metrów, ciemne do większych pomieszczeń. Co jeżeli chcemy mieć jedną ścianę w innym kolorze? Z doborem listwy nie będzie większego problemu połączymy kolory. Kontrast też jest dozwolony. Biała ściana i kolorowa lub ciemna listwa. Jeden z tych elementów stanie się dominujący. Jest tu minus, który pojawi się przy odświeżaniu ścian i inny kolor niekoniecznie pasujący do listew. I wtedy musimy dobrać kolor ściany do już istniejącej listwy lub wymienić również listwę, jeżeli nie będziemy akceptować powstałego kontrastu. 

  • Trzecie. Spójny efekt da nam precyzyjne dobranie ich do drzwi i ościeżnic. Takie połączenie będzie harmonijne, ponadto sprawdzi się we większości stylów, nie kontrastując z resztą nada ostateczny charakter. Dodatkowy plus jest taki, że kupując drzwi i ościeżnice listwy dobierzemy u producenta w takim samym wykończeniu. Producenci trzymają się pewnej gamy kolorystycznej, która ułatwia połączenie ze sobą dekorów, dlatego gdybyśmy chcieli wybrać bardzo podobny pasujący do drzwi też nie będziemy mieć problemu. Wybór skrzydeł jest bardzo ważny, bo do nich nie tylko wybieramy listwy przypodłogowe, ale też i opaski maskujące czy ćwierćwałki. Czyli mamy bardziej złożony temat, a co za tym idzie wybór. 

Zarówno jedno jak i drugie łączy się w momencie montażu. Jest łatwy, ale musi być perfekcyjny przez co jest czasochłonny nawet dla osoby specjalizującej się w tym temacie. Kiedy powinniśmy zacząć? Oczywiście po skończeniu prac mokrych czyli gdy już mamy gotowe ściany i położone podłogi lub płytki. Właśnie wtedy wychodzą niedoskonałości widoczne przy styku tych dwóch powierzchni.

Listwy przypodłogowe wykonane z materiału drewnopochodnego montujemy na klamry. Można również użyć silikonu lub kleju montażowego. Lepsza jest opcja pierwsza, a chociażby dla ułatwienia przy ponownym pomalowaniu ścian. Takie listwy zdemontujemy i swobodnie możemy działać bez obawy, że listwy zostaną uszkodzone lub ubrudzone farbą. Po wykonaniu pomiarów, warto zacząć od dłuższej ściany, docinając te mniejsze fragmenty.

Długość listwy to 2050mm, więc nie mało. Klamry, które dokupujemy do zestawu montujemy na prostej ścianie co 40-50 cm, natomiast gdy ściany są krzywe zalecane jest częściej tak co 25-30cm. Po pomiarach konieczne jest wykonanie otworów w ścianie i montaż klamer. Następny krok to już  założenie listwy i dociśnięcie jej już do ułożonej obok. Montując na klamry, a nie na klej można również poprowadzić instalację elektryczną. 

Efekt końcowy ma przykuwać uwagę starannością wykonania. Mają być ozdobą i estetycznym  wykończeniem wnętrza. 

Logo Voster
www.voster.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje