Okna na miarę czasów i potrzeb

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Okna na miarę czasów i potrzeb

Jakie powinny być współczesne okna? Przede wszystkim odpowiadające naszym potrzebom i marzeniom o domu pełnym światła, ciepłym i bezpiecznym. Z REHAU możemy je odkryć na nowo. To one dopasują się do naszych planów, nie odwrotnie.

aktualizacja: 2019-08-06 09:33:36

Duże przeszklenia

Duże okna to trend we współczesnym budownictwie. Dają mnóstwo naturalnego światła, a w domach jednorodzinnych pozwalają dodatkowo zatrzeć granicę pomiędzy domem i ogrodem. Dzięki takim przeszkleniom dom nabiera lekkości, szczególnie jeśli profile są wąskie. Dlatego architekci coraz chętniej korzystają z tych nowych możliwości. Oznaczają one jednak duże wyzwanie dla producentów okien.

RAU-FIPRO X to profile wzmacniane włóknem szklanym, sztywniejsze i bardziej wytrzymałe od poprzednich generacji. Dzięki temu okna mogą być jeszcze większe, nawet o wysokości 2,80 m, czyli całej kondygnacji. Do tej pory tak duże skrzydła budowano praktycznie tylko z aluminium. Duże tafle szkła to zaś nie tylko efektowny wygląd.

Duże przeszklenia to aktualny trend
Duże przeszklenia to aktualny trend

Wyjątkowa wytrzymałość RAU-FIPRO X pozwala budować skrzydła bez podziałów i z wąskimi profilami, które nie zabierają światła. Dodatkowo próg w przeszklonych drzwiach tarasowych może być całkowicie wpuszczony w podłoże (RAUCERO). Nie potkniemy się o niego, a po ich zamknięciu jest niewidoczny.

Ciepłe okna

Profile wykonane w technologii RAU-FIPRO X dzięki wtopionym w ich strukturę włóknom szklanym są o wiele wytrzymalsze. Dzięki temu w 90% przypadków nie wymagają wzmocnienia kształtownikami ze stali. A to właśnie głównie one pogarszają izolacyjność cieplną profili. Wzmocnienie z włókna szklanego pozwala zredukować współczynnik U ramy nawet do zaledwie 0,60 W/(m2•K).

To dwukrotnie mniej niż w typowych profilach wzmacnianych stalą. Warto przy tym wiedzieć, że w większości współczesnych okien to właśnie profile mają gorsze parametry cieplne niż pakiety szybowe. Ten problem wyeliminowano rezygnując ze stalowych wzmocnień i okna REHAU mają nawet certyfikat Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt. Niski współczynnik U przekłada się zaś nie tylko na mniejsze rachunki za energię, ale też wyższy komfort.

Niski współczynnik U przekłada się na mniejsze rachunki za energię
Niski współczynnik U przekłada się na mniejsze rachunki za energię

W pobliżu takich przeszkleń nie powstaje w pomieszczeniu nieprzyjemna, chłodna strefa. Warto sobie uświadomić, że różnica pomiędzy starymi i nowymi oknami jest naprawdę ogromna. Jeszcze przez te montowane kilkanaście lat temu uciekało nawet 4 razy więcej ciepła niż przez nowoczesne.

Więcej informacji: www.rehau.com/pl-pl/cieplo

Okna solidne i bezpieczne

Wytrzymałość i solidność okien to priorytet. Na szczęście wyeliminowanie stalowych wzmocnień nie oznacza wcale ich utraty. Okna z tworzywa RAU-FIPRO X mogą mieć nawet bardzo wysoką klasę odporności na włamanie RC3. Oznacza ona, że wytrzymają nie tylko próby zwykłego siłowego wyważenia przez przypadkowego włamywacza, ale będą opierać się również próbie wyważenia za pomocą łomu. Oczywiście, o ile także pozostałe elementy - oszklenie i okucia - będą odpowiednio solidne.

Jednak najlepsza ochrona to taka, która nie tylko utrudni złodziejowi wejście do środka, ale zniechęci go do samej próby włamania. To możliwe z REHAU Smart Guard. Niewielkie moduły Smart Guard montuje się w ramach okiennych. Wykrywają one intruza dopiero zbliżającego się do okna, zanim go w ogóle dotknie. W odległości mniejszej niż 20 cm otrzymuje ostrzeżenie – widzi migające czerwone diody LED. Jeśli się nie wycofa uruchamia się sygnał dźwiękowy. Jeżeli pomimo to spróbuje użyć siły i np. wyważyć okno, uruchomi się syrena alarmowa wewnątrz domu.

Smart Guard opiera się więc na odstraszaniu, zanim w ogóle dojdzie do jakichkolwiek szkód. Zwykle taka taktyka w zupełności wystarcza. Co ważne, Smart Guard działa bezprzewodowo, nie wymaga więc kucia ścian i układania przewodów. Jest przy tym zupełnie niezależny od typowej instalacji alarmowej.

Moduły Smart Guard montuje się w ramach profili okiennych
Moduły Smart Guard montuje się w ramach profili okiennych

Okna trwałe i piękne

Okna REHAU wyglądają atrakcyjnie nie tylko tuż po zakupie. Czas nie robi na nich wrażenia, nie wymagają malowania czy innych zabiegów konserwacyjnych. Są dostępne nie tylko w wielu kolorach, ale także w nowej okleinie KALEIDO WOODEC. Takie profile nie tylko wyglądają jak wykonane z drewna. Takie są też w dotyku dzięki delikatnej, matowej strukturze. Mamy więc okna praktycznie nie do odróżnienia od drewnianych, ale bez ich wad w postaci konieczności oczyszczania i ponownego lakierowania co kilka lat.

Okna w nowej okleinie KALEIDO WOODEC
Okna w nowej okleinie KALEIDO WOODEC

Możemy zdecydować się także na profile z aluminiowymi nakładkami (KALEIDO COVER). Mamy więc trwałość i elegancję aluminium, a jeżeli zdecydujemy się na profile w kolorze antracytowym, złudzenie będzie zupełne nawet po otwarciu okna.

Ciche okna

Cisza to jeden z podstawowych warunków komfortu. Potrzebujemy jej zarówno żeby się zrelaksować jak i po to żeby skupić się na pracy. Na dźwięki pochodzące z wnętrza domu mamy wpływ. Na te z zewnątrz (np. hałas uliczny) już nie. Pozostaje nam wybierać ściany, okna i drzwi o jak największej zdolności do wyciszenia dobiegającego z otoczenia dźwięku.

Cisza i spokój są bezcenne
Cisza i spokój są bezcenne

Izolacyjność akustyczna okien REHAU sięga 47 dB. To oznacza, że jest nawet o ponad 10 dB lepsza niż w przypadku typowych okien. Taka różnica (10 dB) to zaś przynajmniej dwukrotne obniżenie poziomu dobiegającego z zewnątrz hałasu. A cisza i spokój są wręcz bezcenne. Bez nich trudno wyobrazić sobie prawdziwy wypoczynek we własnym domu.

Więcej informacji: www.rehau.com/pl-pl/cisza

Okna przyjazne dla środowiska

REHAU pamięta o środowisku naturalnym. Część tworzywa z którego powstają profile pochodzi z recycligu odpadów produkcyjnych i starych okien. Materiał jest starannie oczyszczany i uszlachetniany, tak aby jego ostateczne parametry były równie wysokie jak tego produkowanego bez użycia surowców wtórnych. Dlatego wszystkie europejskie fabryki profili okiennych REHAU mogą się pochwalić znakiem jakości VinylPlus przyznawanym za zrównoważoną produkcję.

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny