Szukasz okien i drzwi tarasowych na 2021 rok? Postaw na duży format!

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Szukasz okien i drzwi tarasowych na 2021 rok? Postaw na duży format!

Już za dwa lata w Polsce mają powstawać tylko wysoko energooszczędne budynki. Ich realizacja wymaga m.in. zastosowania odpowiedniej stolarki, która spełnia surowe kryteria izolacyjności cieplnej. Wbrew pozorom nie trzeba jednak rezygnować z modnych, dużych przeszkleń. Na rynku są rozwiązania, które łączą nowoczesny design z doskonałymi parametrami.

aktualizacja: 2019-08-19 11:26:37

Inwestycja w energooszczędny budynek była przez długi czas przejawem mody i proekologicznych trendów, jednak od 1 stycznia 2021 roku takie obiekty staną się standardem. Wejdzie wtedy obowiązek budowania domów o rocznym zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzewania i wentylacji na poziomie zaledwie 70 kWh/m2, co uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu bardzo ciepłej stolarki okiennej o współczynniku Uw nie wyższym niż 0,9 W/m2K. Takie rozwiązania można obecnie znaleźć w ofertach wielu firm produkujących stolarkę z różnych materiałów. Ale czy na pewno?

Z najbardziej trwałych, praktycznych i ponadczasowych materiałów do produkcji okien można wymienić PVC i aluminium.

Na co zwrócić uwagę, wybierając okna i drzwi z PVC?

Dokonując wyboru, warto zwrócić szczególną uwagę na fachowych wykonawców stosujących solidne komponenty i sprawdzone, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne.

Doświadczeni producenci oferujący energooszczędną stolarkę w klasie Premium podkreślają, że inwestorzy już teraz wybierają okna o lepszych właściwościach cieplnych niż przewiduje prawo. Biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, takie rozwiązanie spłaca się, jednak tylko pod warunkiem, że nie straci swoich właściwości z upływem czasu.

W energooszczędnych oknach Schüco LivIng zastosowano uszczelki z termozgrzewalnego EPDM, które zachowują elastyczność przez cały okres eksploatacji. Siedmiokomorowe okna z dodatkowym środkowym uszczelnieniem mogą osiągać nawet standard pasywny o współczynniku Uw ≤ 0,8 W/m2K.

Jeszcze lepsze efekty zapewnia okno Schüco LivIng Alu Inside, w którym zamiast stalowych wzmocnień zastosowano trwale łączone z profilem, płaskie aluminiowe wzmocnienia. Rozwiązanie to pozwala dodatkowo zmniejszyć straty cieplne poprzez redukcję mostków termicznych, a także efekt odbicia energii cieplnej od płaskich wzmocnień.

Okna i drzwi przesuwne z PVC w systemie Schüco LivIng
Okna i drzwi przesuwne z PVC w systemie Schüco LivIng, fot. Schüco

Ciepłe okna to podstawa, jednak warto pamiętać, że większe ryzyko strat energii zachodzi w przypadku uwzględnienia w projekcie tak obecnie modnych, wielkoformatowych drzwi tarasowych. Powinny one odpowiadać takim samym wymaganiom energooszczędności, jak okna. Dobrzy producenci oferują fachowe wykonawstwo takiej stolarki w przebadanych systemach zapewniających wysoką izolacyjność cieplną i maksymalną szczelność.

Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco z PVC
Drzwi podnoszono-przesuwne Schüco z PVC, fot. Schüco

Na przykład w energooszczędnych drzwiach podnoszono-przesuwnych Schüco LivIngSlide zastosowano fabrycznie wprowadzone w profil, zgrzewalne uszczelki z EPDM, które zachowują elastyczność także w narożach wewnętrznych, gwarantując maksymalną ochronę w tej newralgicznej strefie.

Obwodowe uszczelnienie między skrzydłem i ościeżnicą zapobiega kondensacji wody i przeciągom. Drzwi z typową ciepłą szybą dwukomorową mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,8 W/m2K, czyli lepszy od tego, jaki ma obowiązywać od roku 2021.

Zalety i funkcje drzwi podnoszono-przesuwnych z PVC Schüco LivIngSlide, film Schüco

Aluminiowe okna i drzwi tarasowe - energooszczędność w dużej skali

Wyznacznikiem modnej, nowoczesnej architektury są wielkoformatowe okna i drzwi aluminiowe, które kreują efekt otwartej architektury. Również w gamie takich rozwiązań można znaleźć produkty spełniające z nawiązką surowe wymagania na rok 2021. Na przykład w systemie Schüco AWS 75.SI+ produkowane są bardzo ciepłe okna, których skrzydła osiągają wysokość nawet 2500 mm.

Efekt maksymalnej transparentności można natomiast uzyskać, stosując wersję panoramiczną Schüco AWS 75 PD.SI z najwęższymi na rynku ramami o szerokości zaledwie 55 mm! Profesjonalni wykonawcy mogą realizować w tym systemie skrzydła rozwierno-uchylne o wymiarach do 1000 x 2500 mm lub nawet 1450 x 2100 mm. Produkowane w tych technologiach okna z typowym ciepłym pakietem szybowym osiągają współczynnik przenikania ciepła nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.

Zalety okien panoramicznych Schüco AWS 75 PD.SI, film Schüco

Harmonijnym uzupełnieniem nowoczesnej kompozycji fasadowej będą energooszczędne drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, które tworzą pozbawione barier wyjście na taras lub balkon.

Dzięki systemowemu wspomaganiu otwierania i ryglowania obsługa dużych skrzydeł jest szczególnie lekka, dlatego może być realizowana nawet przez dzieci czy osoby niepełnosprawne. Innowacyjna konstrukcja odwodnienia i uszczelnienia w parze ze zoptymalizowanymi strefami izolacji pozwoliły na uzyskanie doskonałej wodoszczelności aż do 600 Pa (klasa 9A) i izolacyjności cieplnej nawet poniżej Uw=0,9 W/m2K.

Drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm
Drzwi balkonowe Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, fot. Schüco
Zalety drzwi balkonowych Schüco AWS 75.SI+ z progiem 0 mm, film Schüco

Dostępne są także energooszczędne rozwiązania łączące wygląd transparentnej fasady z typowymi dla okien funkcjami, jak rozwieranie i uchylanie skrzydeł. W systemie fasadowym Schüco FWS 60 CV można realizować efektowne okna rozwierno-uchylne ze skrzydłem całkowicie ukrytym w wąskim słupie fasadowym o imponującej wysokości nawet do 3,2 metra. Przykładowy moduł fasady o wymiarach 1,2 m x 2,5 m z pakietem szybowym Ug=0,7 W/m2K uzyskuje współczynnik przenikania ciepła Ucw na poziomie aż 0,84 W/m2K.

Fasada Schüco FWS 60 CV z drzwiami balkonowymi obsługiwanymi manualnie i wysoko umieszczonymi skrzydłami uchylnymi obsługiwanymi zdalnie, fot. Schüco
Fasada Schüco FWS 60 CV z drzwiami balkonowymi obsługiwanymi manualnie i wysoko umieszczonymi skrzydłami uchylnymi obsługiwanymi zdalnie, fot. Schüco
Zalety i możliwości systemu fasadowego Schüco FWS 60 CV, film Schüco

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala stworzyć efekt przenikania się wnętrza z otoczeniem, są drzwi tarasowe z mechanizmem przesuwnym lub podnoszono-przesuwnym w systemie Schüco ASE 80.HI. Profesjonalnie wykonane skrzydła o dużych wymiarach nawet 3,2 x 3,5 lub 3,5 x 3,2 m tworzą złudzenie szklanej ściany, gdyż widoczna strefa ich styku może być zredukowana do zaledwie 40 mm. Ślusarka może spełniać przy tym rygorystyczne kryteria termoizolacyjności nawet w standardzie pasywnym Uw≤0,8 W/m2K.

Zobacz zalety drzwi przesuwnych Schüco ASE 80.HI, film Schüco
Dokonując wyboru, warto zwrócić szczególną uwagę na fachowych wykonawców stosujących solidne komponenty i sprawdzone, innowacyjne rozwiązania konstrukcyjne.

Mega-okna i inteligentny dom

Stolarka aluminiowa może zwiększyć oszczędności energii nie tylko dzięki swoim doskonałym parametrom, lecz także inteligentnym funkcjom. W połączeniu z okuciami mechatronicznymi i siecią czujników samodzielnie realizuje np. zadanie nocnego schładzania pomieszczeń w okresie letnim czy krótkotrwałego wietrzenia w okresie zimowym. Czujniki temperatury i dwutlenku węgla czuwają nad temperaturą i jakością powietrza, a w razie potrzeby dają elektroniczny impuls do zamknięcia lub otwarcia okien. Skrzydło może zamykać się także w razie pogorszenia pogody, np. silnego wiatru czy opadów deszczu.

Stolarkę z mechatronicznymi okuciami można obsługiwać zdalnie, np. za pomocą smartfonu lub polecenia głosowego, a także manualnie – używając przycisku umieszczonego na klamce okna lub na skrzydle drzwi przesuwnych. Warto skontaktować się ze sprawdzonymi firmami oferującymi fachowy serwis i doradztwo, które pozwolą dobrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do konkretnych wymagań.

Logo Shuco

www.schueco.pl

Polub Schüco na FaceBook'u

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Łukasz Piszczek podczas wyboru rolet w salonie KRISHOME
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny