Dom z elementów prefabrykowanych FASADA SYSTEM

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Dom z elementów prefabrykowanych FASADA SYSTEM

Mówiąc o alternatywnej technologii budowania domów, na myśli mamy zazwyczaj budynek szkieletowy tzw. "kanadyjczyk". Jednak w ostatnich latach pojawiło się wiele różnorodnych technologii, których celem jest szybkość budowy, energooszczędność i przede wszystkim niższe koszty niż tradycyjne domy murowane. Jedną z nowych technologii wznoszenia domów jest dom z elementów prefabrykowanych, proponowany przez firmę Fasada System.

aktualizacja: 2020-09-24 08:08:16

Podstawowym modułem ściennym jest panel z j. angielskiego zwany SIP, co oznacza strukturalny panel izolacyjny. Domy z paneli SIP budowane są już od dziesięcioleci - głównie w USA, ale od kilkunastu lat uznanych także w Europie.

Panel SIP to materiał budowlany składający się z warstwy izolacji termicznej - w tym przypadku styropianu klasy EPS 100 038 i zewnętrznej warstwy osłonowej, którą stanowi płyta "MgO Fire".

"MgO Fire" to płyta magnezowo-włóknista mająca bardzo dobre parametry fizyczne, jest odporna na działanie ognia i wody. Jest także przyjazna środowisku, gdyż jej skład stanowią tylko surowce naturalne. W procesie produkcji zużywana jest niewielka ilość energii - najmniej ze wszystkich konstrukcyjnych płyt budowlanych. Sposób pasowego klejenia paneli pozwala ścianie oddychać - paroprzepuszczalność płyty MgO Fire porównywalna jest do tradycyjnego tynku cementowo-wapiennego. Te cechy płyty mają duży wpływ na komfort użytkowania zbudowanego z niej domu.

Płyta MgO Fire
"MgO Fire" to płyta magnezowo-włóknista mająca bardzo dobre parametry fizyczne, jest odporna na działanie ognia i wody. Dowiedz się więcej o produkcie

Kolejnym elementem domu prefabrykowanego jest lekka belka konstrukcyjna zastosowana jako słupek ściany oraz belka stropowa. Specjalna belka konstrukcyjna typu H ma dużą wytrzymałość mechaniczną przy swojej niewielkiej wadze.

Na miejsce budowy dostarczane są gotowe, dopasowane do siebie prefabrykowane w zakładzie produkcyjnym elementy. Zaletą tych elementów jest ich lekkość (max. 40 kg), co umożliwia budowanie domu bez użycia ciężkiego sprzętu budowlanego typu dźwig, podnośnik HDS itp.

Szybkość i łatwość budowy jest jedną z najważniejszych cech tego systemu. Dom do 35 metrów kwadratowych ekipa czteroosobowa jest w stanie wznieść do stanu surowego zamkniętego zaledwie w ciągu 4-5 dni. W ciągu kolejnych dwóch tygodni dom gotowy jest do zamieszkania w standardzie podstawowym obejmującym wykończenie elewacji, instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Ściany wewnętrzne obłożone płytą gipsowo-kartonową, a ściany łazienki pokryte płytą cementowo-włóknistą. W takim standardzie do dyspozycji jest budynek o powierzchni użytkowej 30 m2, na które składa się sypialnia o powierzchni 9,5 m2, salon z aneksem kuchennym o powierzchni 18,5 m2 i łazienka o powierzchni 2 m2.

Projekty domów obejmują obecnie dwa rozwiązania. Pierwszy z dachem dwuspadowym, a drugi z dachem płaskim. Dom z dachem płaskim to rozwiązanie dla osób wielbiących prostą formę tzw. styl minimalistyczny. Dla tych, którzy wybierają bardziej tradycyjną formę jest projekt z dachem dwuspadowym. W tym przypadku uzyskujemy dodatkową powierzchnię użytkową poddasza, jako pomieszczenia na np. sprzęty i odzież sezonową.

Projekty małych domów "na zgłoszenie" to budynki o dobrych parametrach energetycznych - współczynnik przenikania ciepła dla ściany U < 0,30, a dla stropu U < 0,2. Dodatkowa możliwość dobudowania tarasu daje wystarczającą powierzchnię życiową przynajmniej dla dwóch osób.

Firma Fasada System Sp. z o.o. opracowuje obecnie projekty systemu budowania w oparciu o panel SIP i belkę typu H. Mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli zaproponować budynki mieszkalne o dużych powierzchniach użytkowych.

Logo Fasada System
https://fs-systems.pl/

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Jak usunąć zielony nalot z elewacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje