Co brać pod uwagę kupując blachodachówkę?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co brać pod uwagę kupując blachodachówkę?

Wybór blachodachówki na pokrycie dachowe jest jak najbardziej uzasadniony. Świetnie wyglądają na każdym dachu, są trwałe przez kilkadziesiąt lat, lekkie, a ponadto koszt wykonania pokrycia stosunkowo nieduży. Na co jednak zwrócić uwagę, wybierając blachodachówkę na dach swojego wymarzonego domu?

aktualizacja: 2019-05-23 06:00:01

Kupując blachodachówkę, oczywiście pod uwagę bierzemy względy estetyczne. Dzięki temu, że to pokrycie dachowe dostępne jest w wielu wzorach, bez problemu dobierzemy je do domu i otoczenia. Możemy zdecydować się zarówno na blachodachówkę płaską (np. Iryd firmy Blachy Pruszyński), jak i o wyszukanym kształcie (np. Ren, także nowość od firmy Blachy Pruszyński).

Duży wybór kolorów również jest ułatwieniem. Klasyczna czerwień, odświeżająca zieleń, stonowany piasek? A może standardowy brąz, czerń czy modny grafit? Dzisiaj nasz dach może przybrać odcień, jaki nam się tylko zamarzy. Jednak na rynku jest tak dużo producentów blachodachówek, że zanim wybierzemy konkretny model, warto przeanalizować kilka ważnych kwestii.

Blachodachówka Szafir, fot. Blachy Pruszyński
Blachodachówka Szafir, fot. Blachy Pruszyński

Po pierwsze - gwarancja na blachodachówki

Podczas wyboru blachodachówki zwróćmy uwagę na okres gwarancji, jaką przewidział producent. Zazwyczaj jest to 10-15 lat (firma Blachy Pruszyński gwarantuje długą żywotność swoich wyrobów - od 10 lat do 30 lat (blachy wielowarstwowe, mające powłokę poliuretanową)). Niektórzy producenci oferują nawet 50-letnią gwarancję, ale przeczytajmy dokładnie, czego ona dotyczy i jakie dodatkowe wymagania musimy spełnić.

Bardzo często sam zakup pokrycia dachowego nie wystarczy i oprócz blachodachówki będziemy musieli np. dokupić inne akcesoria dachowe od tego samego producenta czy zarejestrować zakup pokrycia w systemie internetowym firmy.

Blachodachówka na rąbek, fot. Blachy Pruszyński
Blachodachówka na rąbek, fot. Blachy Pruszyński

Po drugie - cena blachodachówki

Nie oszczędzajmy na pokryciu dachowym, ponieważ ewentualna naprawa to spory dodatkowy koszt. Warto więc trochę więcej zapłacić i mieć pewność, że nasza blachodachówka jest dobra jakościowo. Na niską cenę mogą pozwolić sobie lokalni wykonawcy, którzy nie dysponują profesjonalnym zapleczem technicznym i logistycznym. Kupno blachodachówki od sprawdzonego i renomowanego producenta jest jedyną słuszną decyzją.

Na przykład wyroby Blachy Pruszyński poddawane są badaniom w polskich i zagranicznych akredytowanych jednostkach badawczych, a także szeroko rozbudowana Zakładowa Kontrola Produkcji monitoruje na bieżąco jakości wytwarzanych materiałów. Ponadto firma uznaje prawie każdą reklamację, oczywiście jeśli dach został wykonany zgodnie ze sztuka budowlaną.

Zwróćmy także uwagę, czy podawana cena dotyczy metra całkowitego czy metra efektywnego. Cena metra całkowitego to cena arkuszy przed montażem. Natomiast cena za metr efektywny to faktyczny koszt pokrycia 1 m2 połaci. Najczęściej podawana jest jednak cena metra całkowitego.

Panel dachowy REGLE firmy Blachy Pruszyński
Panel dachowy REGLE firmy Blachy Pruszyński

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując blachodachówkę

Decydując się na blachodachówkę pochodzącą od renomowanego producenta jakim jest firma Blachy Pruszyński, nie musimy martwić się o jakość zastosowanych materiałów. Jednak zawsze dla pewności możemy sprawdzić: grubość rdzenia (który znajduje się pod warstwą ochronną i wykończeniową) oraz rodzaj powłoki pokrywającej blachodachówkę. Standardowo grubość rdzenia blachodachówek powlekanych wynosi minimum 0,5 mm, natomiast blaszanych modułowych może być nieco mniejsza - 0,45 mm, ponieważ trudniej ulegają odkształceniom.

Problem możemy mieć podczas wyboru powłoki, gdyż producenci stosują różne nazewnictwo, które niewiele nam mówi. Najważniejsze jest jednak to, czy powłoka jest poliestrowa, czy poliuretanowa. Na powłokę poliestrową przeważnie udzielana jest 10-letnia gwarancja, poliuretanową - 30-letnia. Niektórzy producenci chwalą się podwójną warstwą poliestrową. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż taka powłoka szybciej pęka, czyli ma mniejszą żywotność.

Przed zakupem blachodachówki warto zweryfikować także pochodzenie stali, której użyto do wykonania pokrycia dachowego. Sprawdźmy więc, czy wybrany przez nas producent zaopatruje się u liderów rynku. Produkty firmy Blachy Pruszyński powstają z materiałów renomowanych dostawców takich jak: ArcelorMittal, Salzgitter, Tata Steel czy Voestalpine.

pruszynski.com.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Ace2

13 Lip 2019, 11:27

Szkoda że opisujący z kryptoreklamą nie napisał że deszcz to jak walenie po garnku. Hałasy są nie do zniesienia, mam blachodachówkę Kron od Prądzyńskiego. Nie polecam. Na większości krawędzi odchodzi farba. Tylko tradycyjna dachówka nie jakaś puszka po konserwie.

time image

Gość Dekarz

13 Lip 2019, 10:33

Artykuł reklamowy

time image

Gość Budowlaniec

13 Maj 2019, 11:29

Bardzo trafnie i konkretnie przedstawione blachodachówki panelowe. Ten artykuł z pewnością przekona innych do zakupu tego typu pokrycia dachowego.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny