Akcesoria, o których zapomniałeś - co oprócz blachodachówki jest potrzebne na dachu?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Akcesoria, o których zapomniałeś - co oprócz blachodachówki jest potrzebne na dachu?

Blachodachówki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na nowoczesność i innowacyjne wzornictwo. Ułożone prawidłowo na dachu będą trwałe i estetyczne przed długie lata. Jednak same arkusze blachy to nie wszystko. Co jest potrzebne do ułożenia pokrycia dachowego?

Akcesoria, o których zapomniałeś - co oprócz blachodachówki jest potrzebne na dachu? Blachodachówki cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na nowoczesność i innowacyjne wzornictwo. Ułożone prawidłowo na dachu będą trwałe i estetyczne przed długie lata. Jednak same arkusze blachy to nie wszystko. Co jest potrzebne do ułożenia pokrycia dachowego?

Pokrycie z blachodachówki będzie kompletne pod warunkiem, że zostanie wykończone odpowiednimi akcesoriami, które zapewnią trwałość dachu i bezpieczeństwo. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup wszystkich elementów od producenta blachodachówek - będziemy mieli pewność, że zostały wyprodukowane z tego samego materiału i tworzą zintegrowany system dachowy.

Ponadto bez problemu dobierzemy je do koloru pokrycia dachowego. Informacje, jakie akcesoria są niezbędne powinny znajdować się w projekcie domu, hurtownie także pomagają w doborze elementów. Ich zakup warto skonsultować z firmą dekarską.

Niezbędne akcesoria dachowe

Do ułożenia blaszanego pokrycia konieczne są elementy wykończeniowe (gąsiory dachowe, wiatrownice, pasy nadrynnowe i rynny koszowe) oraz zapewniające wentylację (wywietrzniki i kominki wentylacyjne). Niezbędne są również taśmy: kalenicowa (montuje się ją w kalenicach oraz narożach, pod gąsiorami, na ułożone już pokrycia) i kominowa (ma uniwersalne zastosowanie przy uszczelnianiu połączeń (lub reperacji) wszelkich instalacji przechodzących przez pokrycia dachowe o prostokątnych kształtach).

Membrana dachowa
Membrana dachowa
Kominek wentylacyjny Krono-Plast
Kominek wentylacyjny Krono-Plast

Pod obróbkami (kalenicami, wiatrownicami, pasami nadrynnowymi) powinny być mocowane uszczelnienia - firma Blachy Pruszyński ma swojej ofercie uszczelki o kształtach odpowiadających profilom blachodachówek. Oczywiście nie obędzie się bez elementów mocujących. Każdy producent oferuje wkręty samowiercące (do blachodachówek z powłoką), gwoździe powlekane (do blachodachówek z posypką), a także uszczelniacze dekarskie i farby zaprawkowe do pokrywania ewentualnych uszkodzeń powierzchni blachy. Firma Blachy Pruszyński ponadto proponuje kompletne systemy rynnowe, dzięki czemu bez problemu dobierzemy je do pokrycia dachowego.

Akcesoria dachowe niezbędne do montażu pokrycia (fot. Blachy Pruszyński)
Akcesoria dachowe niezbędne do montażu pokrycia (fot. Blachy Pruszyński)

Akcesoria uzupełniające do pokryć blaszanych

Chociaż nie jest to konieczne, to w trosce o bezpieczeństwo i komfort użytkowania dobrze jest zamontować ławy i stopnie dekarskie (umożliwiają bezpieczne poruszanie po dachu, np. dotarcie do komina), bariery przeciwśniegowe i śniegochwyty (zapobiegające gwałtownemu zsuwaniu się śniegu z dachu). Warto także zdecydować się na montaż grzebienia okapu (inaczej wróblówki) - zamontowany pod okapem zapobiega gnieżdżeniu się ptaków.

Bariery przeciwśniegowe oraz stopień podwójny
Bariery przeciwśniegowe oraz stopień podwójny

Wszystkie elementy wystające z dachu takie jak anteny, kominki wentylacyjne zabezpieczane mogą być kołnierzami z gumy EPDM (odpornej na starzenie) w różnych rozmiarach. Kołnierz uszczelniający pozwala na dokładne dopasowanie do kształtu pokrycia wszelkich elementów wystających poza obrys arkuszy. Nie martwmy się, że elementy dodatkowe wpłyną na estetykę dachu - wszystkie występują w tej samej kolorystyce co blachodachówki, przez co stanowią część pokrycia.

pruszynski.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż systemu rynnowego PVC
Montaż systemu rynnowego PVC
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny