Ściany trójwarstwowe

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Ściany trójwarstwowe
Ściany trójwarstwowe mają wiele cech wspólnych ze ścianami dwuwarstwowymi.

Funkcję termoizolacyjną pełni odrębna od konstrukcyjnej warstwa, nie jest ona jednak osłonięta tynkiem cienkowarstwowym, lecz ścianką opartą na fundamencie i dodatkowo związaną ze ścianą nośną za pomocą stalowych kotew.

 

Ściana osłonowa musi być odporna na działanie czynników atmosferycznych – w tym wielokrotne zamarzanie i rozmarzanie. Często wybiera się materiały niewymagające tynkowania, np. cegłę silikatową lub klinkierową, ale warstwa osłonowa bywa też murowana np. z pustaków ceramicznych i pokrywana tynkiem.

Ściana trójwarstwowa ze szczeliną wentylacyjną
Ściana trójwarstwowa ze szczeliną wentylacyjną (fot. Xella (Silka))

W ścianach ocieplonych wełną mineralną pozostawia się szczelinę wentylacyjną (z otworami u dołu i u góry ściany) pomiędzy warstwą ocieplenia a ścianką osłonową. Pozwala ona usunąć wilgoć, która mogłaby się gromadzić w warstwie wełny.

 

Ściany ocieplone styropianem zwykle buduje się bez szczeliny wentylacyjnej, gdyż w odróżnieniu od wełny styropian ma niewielką nasiąkliwość. Ściany trójwarstwowe charakteryzuje bardzo dobra zdolność do tłumienia dźwięków, co w niektórych sytuacjach jest cenne.

 

Trzeba jednak pamiętać, że największy wpływ na wnikanie dźwięków do wnętrza domu mają często drzwi i okna, a nie ściany. Natomiast pod względem właściwości cieplnych są podobne do ścian dwuwarstwowych. Spośród wszystkich rodzajów ścian dają zaś największe możliwości wykonania niezwykle trwałej, a przy tym efektownej elewacji (zależnie od wybranego materiału na ściankę osłonową).

Ściana trójwarstwowa
Jeśli ocieplenie ściany trójwarstwowej zostanie źle ułożone, to naprawa tego błędu będzie niezwykle trudna (fot. Markowicze)

Wykonanie ścian trójwarstwowych jest najbardziej pracochłonne, szczególnie jeśli warstwa zewnętrzna i tak wymaga otynkowania (można stosować tradycyjne tynki).

 

Trzeba bardzo uważnie przyglądać się pracy wykonawców, bo w przypadku tego rodzaju ściany naprawa jakichkolwiek wad, szczególnie w sposobie ułożenia ocieplenia, jest niezwykle trudna.

 

Zdarza się też, że do murowania ściany elewacyjnej murarze używają nieodpowiedniej zaprawy, co powoduje powstanie brzydkich smug i wykwitów (najczęściej zdarza się to w przypadku elewacji z cegły klinkierowej).

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

14 Jun 2015, 19:45

Cytat skad ta fota nie mów ze taka niespodzianka byla za oknem he była byłaale teraz już może odstrzelonahttp://wiadomosci.onet.pl/swiat/powodz-w-t...nego-zoo/c1tjdv

14 Jun 2015, 19:41

skad ta fota nie mów ze taka niespodzianka byla za oknem he

14 Jun 2015, 17:52

Cytat Nie powiedziano tu o najważniejszej rzeczy. Ściany trójwarstwowe w przeciwieństwie do dwuwarstwowych charakteryzują się naturalnym ruchem wilgoci. W konsekwencji daje to prawidłową wilgotność powietrza wewnątrz budynku. ...

14 Jun 2015, 15:59

Gość Andrzej

14 Jun 2015, 15:54

Nie powiedziano tu o najważniejszej rzeczy. Ściany trójwarstwowe w przeciwieństwie do dwuwarstwowych charakteryzują się naturalnym ruchem wilgoci. W konsekwencji daje to prawidłową wilgotność powietrza wewnątrz budynku.

Gość roman

05 Jan 2011, 11:45

jak prawidłowo powinna wyglądać budowa sciany kolankowej i fajermuru na scianie trójwarstwowej czy można stawiać scianke osłonową na wysokość 8metrów ?.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!