Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego podlega kilku zasadom, których warto przestrzegać, jeśli nie chcemy niespodzianek w trakcie zimowej eksploatacji.

aktualizacja: 2023-03-24 12:10:53

Rury przykrywa się warstwą jastrychu. Jest to mieszanka piasku, żwiru, wody i spoiwa - zwykle cementu. Do zaprawy jastrychowej zaleca się dodanie specjalnych emulsji, tak zwanych plastyfikatorów. Zwiększa to jej plastyczność, dzięki czemu jastrych lepiej przylega do rur ze wszystkich stron, również od spodu.

Grubość warstwy podkładu powinna wynosić około 6,5 cm, w tym nad rurą 4,5-5 cm. Grubość warstwy może być mniejsza, jeśli zastosujemy jastrychy płynne, tak zwane samopoziomujące. Mają one zwiększoną wytrzymałość, dlatego warstwa podkładu nad rurą grzejną może być mniejsza i wynosić około 2,5 cm. Całość warstwy jastrychu będzie miała wówczas około 4,5 cm. Ma to znaczenie w domach modernizowanych, w których są ograniczenia dopuszczalnych obciążeń stropów - cieńszy podkład to mniejsza masa całej podłogi.

Schemat wodnego ogrzewania podłogowego
Schemat wodnego ogrzewania podłogowego

Jak układać jastrych na wodne ogrzewanie podłogowe?

Jastrych należy układać w dwóch etapach:

  • w pierwszym - do wierzchu rur grzejnych;
  • w drugim, zaraz po rozpoczęciu wiązania - do właściwej wysokości.

Podkład trzeba sezonować 20-28 dni. Po okresie wiązania, ale przed pracami wykończeniowymi, podkład podgrzewa się w celu zmniejszenia jego wilgotności. Temperaturę wody w przewodach podnosi się stopniowo. Trzeba przy tym ściśle przestrzegać zaleceń producenta, gdyż zbyt szybkie nagrzewanie może spowodować zniszczenie podkładu. Pamiętajmy, aby przy wylewaniu betonu temperatura materiału, a także temperatura w pomieszczeniu nie była niższa niż +5°C. W miarę możliwości powinna być ona na stałym poziomie.

Nie zapomnij o dylatacji

Między płytą podłogową a konstrukcją budynku musi pozostać szczelina, tzw. dylatacja, o szerokości co najmniej 0,5 cm. Dzięki niej podłoga będzie mogła odkształcać się pod wpływem temperatury, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia (popękania, deformacji czy zarysowania) jastrychu. Dylatacje wykonuje się wzdłuż wszystkich ścian, filarów oraz otworów drzwiowych.

Dodatkowe dylatacje należy wykonać w dużych pomieszczeniach, o powierzchni powyżej 30 m2. Również jeśli długość płyty podłogowej jest większa niż 7-8 m, trzeba ją podzielić przez wykonanie dylatacji. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń w kształcie litery U lub L, gdzie na załamaniach mogą powstawać naprężenia. Stosunek długości do szerokości pola dylatacyjnego nie powinien przekraczać 2, a wielkość poszczególnych pól nie może być większa niż 5,5x5,5 m.

Ułożenie rur powinno być tak skoordynowane z dylatacjami, aby ilość przejść przez dylatacje była najmniejsza. Jeśli jednak będzie to konieczne, np. w progach drzwi, przewody muszą być ułożone w tulejach z tworzywa. Zapobiegnie to uszkodzeniu rur wodnego ogrzewania podłogowego przez przesuwające się płyty podkładu. Długość tulei powinna wynosić 40-50 cm. Podobne zabezpieczenie należy stosować przy wyjściu rur z posadzki do rozdzielaczy.

Do wykonania dylatacji w warstwie jastrychu często używa się taśmy brzegowej. Pas dylatacji musi być usztywniony kątownikami. Stosuje się też listwy drewniane, które usuwa się po związaniu jastrychu, lub gotowe rozwiązanie oferowane przez producenta. Dylatacja musi przebiegać przez wszystkie warstwy podłogi: od izolacji termicznej do warstwy wykończeniowej włącznie.

Układanie wodnej podłogówki
Jastrych, na którym układane jest wodne ogrzewanie podłogowe, musi być oddylatowany od ścian (fot. Kan)

Posadzka na ogrzewanie podłogowe wodne

Jako warstwę wykończeniową podłogi z systemem ogrzewania podłogowego, powinno się stosować materiały o dobrej przewodności cieplnej, aby nie stanowiły one izolacji dla przenikania ciepła. Im warstwa wykończeniowa będzie miała mniejszy opór przewodzenia, tym więcej odda ciepła. Z drugiej strony, wykładziny o większej izolacyjności pozwolą uzyskać bardziej równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu: nie będzie odczuwalna różnica temperatury w miejscach bezpośrednio nad rurami i położonych obok.

Jednocześnie, aby osiągnąć żądaną temperaturę przewody trzeba ułożyć gęściej lub podwyższyć parametry pracy instalacji, a to pociąga za sobą wzrost kosztów eksploatacyjnych. Z powyższych względów zalecane jest układanie na ogrzewaniu podłogowym posadzek ceramicznych lub kamiennych (np. marmurowych czy granitowych), które dobrze przewodzą ciepło.

Klej stosowany do przyklejania płytek musi być odporny na temperaturę do 50°C i trwale elastyczny, aby przejmował naprężenia ścinające między podłożem a posadzką. Podłogę można wykończyć też wykładziną dywanową lub z tworzywa sztucznego, np. z PVC, oraz laminowanymi panelami podłogowymi, ale muszą być one przeznaczone do układania na ogrzewaniu podłogowym. Należy je układać bardzo starannie, aby uniknąć szczelin powietrznych między wykładziną a warstwą gładzi cementowej, które byłyby dodatkową izolacja cieplną.

Jeśli podłoga ma być wykończona drewnem, grubość parkietu lub desek nie powinna być większa niż 1 cm. Drewno powinno być dobrze wysuszone. W parkiecie o większej wilgotności podczas sezonu grzewczego będą powstawać szczeliny - ma to związek z właściwościami higroskopijnymi drewna. Większość producentów nie zaleca stosowania drewna w strefach brzegowych, gdzie występuje wyższa temperatura.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Oventrop

Zdaniem naszych Czytelników

14 Mar 2024, 12:38

Komentarz dodany przez Tysiak: Witam.Potrzebuję sterować ogrzewaniem wodnym podłogowym w łazience. Lecz sterowanie (regulator) będzie poza łazienka. Który z termostat (regulator) będzie się do tego nadawał czy trzeba dodatkowo instalować czujnik podłogowy jak przy elektrycznym ?

Gość

01 Jan 2020, 13:31

Były gdzieś opublikowane wyniki takich badań?  

Gość mhtyl

01 Jan 2020, 13:28

13 minut temu, MrTomo napisał: Wczoraj miał dłuższą trasę Chyba ze Szwajcarii wracał z wynikami po badaniach  wpływu ogrzewania podłogowego na zdrowie i życie ludzi   

01 Jan 2020, 13:13

I nie tylko tu. Wczoraj miał dłuższą trasę

Gość

01 Jan 2020, 13:08

Zastanawiam się w jakim celu B52 taką bzdurną bombę tu zrzucił ...

01 Jan 2020, 12:28

1 minutę temu, MrTomo napisał: To może podziel się i podaj jakiś link do tych badań albo je tu wklej...   O ile taki link istnieje ..

01 Jan 2020, 12:25

42 minuty temu, Gość B52 napisał: Szwajcarii przeprowadzono badania które dowodzą że ogrzewanie podłogowe jest przyczyną większej umieralności To może podziel się i podaj jakiś link do tych badań albo je tu wklej...  

Gość B52

01 Jan 2020, 11:41

nowe technologie szybko wchodzą prawda wychodzi po latach w Szwajcarii przeprowadzono badania które dowodzą że ogrzewanie podłogowe jest przyczyną większej umieralności i następuje rezygnacja z tego cudu techniki w Polsce nikt o tym nie slyszał tylko tam ogrzewanie podłogowe zaczęto ...

Gość mhtyl

23 Jan 2016, 10:38

Cytat Jesli ogrzewanie podlogowe bylo polozone z nowym mieszkaniu deweloperskim w listopadzie, a odbior mam w styczniu, natomiast dopiero na przelomie maja/czerwca chce sie wprowadzic, czy powinnam uzywac ogrzewania podlogowego? Czy mieszkanie lekko ...

23 Jan 2016, 10:07

Cytat Jesli ogrzewanie podlogowe bylo polozone z nowym mieszkaniu deweloperskim w listopadzie, a odbior mam w styczniu, natomiast dopiero na przelomie maja/czerwca chce sie wprowadzic, czy powinnam uzywac ogrzewania podlogowego? Czy mieszkanie lekko ...

Gość Lena

22 Jan 2016, 23:10

Jesli ogrzewanie podlogowe bylo polozone z nowym mieszkaniu deweloperskim w listopadzie, a odbior mam w styczniu, natomiast dopiero na przelomie maja/czerwca chce sie wprowadzic, czy powinnam uzywac ogrzewania podlogowego? Czy mieszkanie lekko powinno byc podgrzewane przez zime jesli mnie tam nie ma?

09 Oct 2014, 21:31

Cytat Jednocześnie, aby osiągnąć żądaną temperaturę przewody trzeba ułożyć gęściej lub podwyższyć parametry pracy instalacji, a to pociąga za sobą wzrost kosztów eksploatacyjnych. Z powyższych względów zalecane jest układanie ...

09 Oct 2014, 13:20

Podejrzewam, że z tą folią to trochę tak jest jak w tym dowcipie... Nie zaszkodzi, ale nawet może pomóc, więc dlaczego by jej nie stosować? ;)

Gość Max

09 Oct 2014, 11:15

@Andziak Coś ogrzeje na pewno, a czy wystarczy dla tego pomieszczenia to trzeba policzyć uwzględniając straty ciepła, powierzchnie, parametry pracy instalacji itd.

08 Oct 2014, 23:32

Witajcie,właśnie sie dowiedziałam, że mój fachowiec ułożył mi w salonie jedną pętle ok 145 mb rur pex 16 i to w meander. Dodatkowo na tym poziomie mam dwie pętle ( w kuchni o pow 10m2 i w komunikacji o pow ok 14m2). Czy macie doświadczenie, czy taki układ ma szanse działać i ...

Gość instalator.

12 Sep 2014, 16:01

Jednocześnie, aby osiągnąć żądaną temperaturę przewody trzeba ułożyć gęściej lub podwyższyć parametry pracy instalacji, a to pociąga za sobą wzrost kosztów eksploatacyjnych. Z powyższych względów zalecane jest układanie na ogrzewaniu podłogowym posadzek ceramicznych lub ...

Gość mhtyl

03 Dec 2011, 08:51

Cytat Witam, folia pomoże nie pomoże, ale raczej nie zaszkodziJLecz ja mam zgoła inne pytanie dotyczące wodnego ogrzewania podłogowego a mianowicie jeżeli podłogówka znajduje się wyżej od rozdzielacza tzn. rozdzielacz będzie w kotłowni/podpiwniczeniu, ...

Gość JANUSZ

03 Dec 2011, 01:55

Witam, folia pomoże nie pomoże, ale raczej nie zaszkodziJ Lecz ja mam zgoła inne pytanie dotyczące wodnego ogrzewania podłogowego a mianowicie jeżeli podłogówka znajduje się wyżej od rozdzielacza tzn. rozdzielacz będzie w kotłowni/podpiwniczeniu, a podłogówka i inne grzejniki ...

Gość Piotr

19 Oct 2011, 22:15

Ale mam szczęście, że tu tylu fizyków :) Panowie policzcie mi proszę jaki procent ciepła pójdzie w chudy beton (dom niepodpiwniczony) przez 10 cm styropianu powiedzmy 0, 038 a jaki do pomieszczenia przez powiedzmy 3 cm wylewki i 1 cm płytki przy optymalnej temperaturze wody. Proszę ...

26 Jan 2011, 09:18

Na wylewce również –choćby w przypadku zastosowania styropianu z "korytkami".

26 Jan 2011, 08:02

"odblask" stosuje się w ogrzewaniu podłogowym przy dechach na legarach ( jak w Skandynawii) a nie przy wylewce!

Gość przemyslaw2ar

25 Jan 2011, 17:49

@1950. Wreszcie ktoś zwrócił na to uwagę :) przecież to co nazywacie \"folią aluminiową\" to przecież nie jest metal tylko folia warstwowa prawie jak NRC którą stosuje się w medycynie, hutnictwie, chłodnictwie. I jakoś tam spełnia swe założenia, więc dlaczego nie miała by ...

09 Jan 2011, 18:50

Panowie o czym Wy piszecie,nawet przedstawiciel Wavina gdzie Wy macie folię aluminiową w podłogówce,poza oczywiście folią w rurach alupex,to co uważacie za folię aluminiową to zwykła folia z tworzywa z warstwą odblaskową i naniesionym rastrem, po to, żeby było łatwiej układać ...

Gość koszkje

09 Jan 2011, 14:13

Nie bez powodu warto zwrócić uwagę na to jaką podłogę połozymy na ogrzewanie, z wodnym np. o wiele lepiej wspolpracuje deska barlinecka niz grube drewno albo panel..

Gość Grzegory779

08 Jan 2011, 11:44

Witam, czy można położyć ogrzewanie podłogowe między legarami. Strop betonowy na tym stropie legary drewniane ocieplenie z wełna, na legary płyta OSB, na płytę panele ..

Gość instalator

14 Nov 2010, 21:11

Jeśli dobrze zrozumiałem pytanie,to należałoby zamontować odpowietrznik na powrocie z instalacji podłogowej.Należy rownież pamiętać o kontroli temperatury zasilania i ew. regulacji..

Gość berdas.

26 Oct 2010, 19:46

witam! jeżeli rury od powrotu są niżej niż powierzchnia na której robię ogrzewanie to będzie mi działało? oczywiście chcę się podpiąć pod obwód w którym są grzejniki... przy kotle mam zamontowaną pompę obiegową jeśli to pomoże. z góry dzięki!!!:)..

Gość stefan

01 Jul 2010, 08:59

Forum bardzo ciekawe dla fizykow, rozpisujecie sie ha temat foli alumieniowej jak by kosztowala majatek. I to nie samo aluminium jest tutaj wazne, wazna jest lustrzana strona tej foli. A jest z aluminiun bo jest najtansza, wyobrazacie sobie taka folie z nierdzewki:). A czy on cos daje czy nie ...

Gość adam

18 May 2010, 16:24

ciekawa dyskusja nt folii aluminiowej się wywiązała to dorzucę swoje dwa słowa - tak jak powiedział któryś z poprzedników promieniowanie występuje w środowisku gazowym lub wodnym a więc w dotyczy wyłącznie warstw przezroczystych i we wszystkich metodach obliczeniowych (bardzo ...

Gość mariusz m

03 May 2010, 20:18

To w którą stronę odbija promieniowanie folia w rurach 3 warstwowych? :-).

26 Mar 2010, 13:27

Cytat A rozumiesz ty człowieku, co napisałem? choćby i 40 warstw folii dać, to i tak to nic nie zmieni. Te "moje" 10 warstw było czysto ironiczną propozycją, a ty potraktowałeś ją jako coś, czego będę bronił. Nie mam zamiaru, bo ...

26 Mar 2010, 13:08

Cytat a rozumiesz ty cczłowieku podstawy ?co ci da 10 warstw folii?ttylko tyle ze zatrzymasz promieniowanie to tez sporo ale mamy jeszcze przenikanie i tu folia niewiele pomozea to że styropian jest głownym izolatorem to fakt ale styropian to ...

Gość andrzej

24 Mar 2010, 11:10

Ja mam tutaj pytanie dotyczace róznic miedzy takim ogrzewaniem a ogrzewaniem za pomoca pompy ciepła... Co jest tutaj lepsza metoda ogrzewania?.

Gość f@za

23 Mar 2010, 22:46

A ja mam ochotę zrobić proste doświadczenie, wykonać dwie próbki: styropian+folia alu+mata grzejna+wylewka+termometr i drugą podobna tylko bez folii. I jeśli mnie mój \\\"chłopski rozum\\\" nie myli to jeśli ta nieszczęsna folia coś daje to różnica temperatury jakaś będzie... ...

13 Mar 2010, 19:08

Cytat Chcesz powiedzieć, że folia położona na styropianie zatrzyma ciepło lepiej niż styropian??? Że gdyby jej nie było styropian jest na nic??? Metr styropianu bez folii jest gorszy niż 15 cm z folią, tak????? To po co w ogóle dawać ...

Gość szam

13 Mar 2010, 16:52

I tu się z T.B. zgadzam w 100%. Ciekawe ile jeszcze lat trzeba będzie walczyć z tym mitem folii aluminiowej??? Dopóki producenci będą sponsorować artykuły w muratora... poradnikach itp Najlepsze są pytania do ekspertów danej firmy :) To wygląda taj jakby iść do salonu ...

01 Mar 2010, 23:39

Cytat Chcesz powiedzieć, że folia położona na styropianie zatrzyma ciepło lepiej niż styropian??? Że gdyby jej nie było styropian jest na nic??? Metr styropianu bez folii jest gorszy niż 15 cm z folią, tak????? To po co w ogóle dawać ...

01 Mar 2010, 23:05

Chcesz powiedzieć, że folia położona na styropianie zatrzyma ciepło lepiej niż styropian??? Że gdyby jej nie było styropian jest na nic??? Metr styropianu bez folii jest gorszy niż 15 cm z folią, tak????? To po co w ogóle dawać styropian. Lepiej od razu dać 5 lub nawet 10 ...

23 Feb 2010, 22:38

Cytat Z tym działaniem folii mogę się zgodzić tak jak ona jest używana np. w Szwecji - rurki w pustej przestrzeni, dechy na legarach.Folia alu z bezpośrednio przylegającym betonem w którym są zalane rurki, kompletnie nic nie odbija (bo ...

23 Feb 2010, 22:25

I tu się z T.B. zgadzam w 100%.Ciekawe ile jeszcze lat trzeba będzie walczyć z tym mitem folii aluminiowej???

23 Feb 2010, 11:35

Z tym działaniem folii mogę się zgodzić tak jak ona jest używana np. w Szwecji - rurki w pustej przestrzeni, dechy na legarach.Folia alu z bezpośrednio przylegającym betonem w którym są zalane rurki, kompletnie nic nie odbija (bo tam jest tylko przewodzenie), nie ma też wpływu na sprawność.

23 Feb 2010, 10:57

Cytat Czy wiadomo dlaczego izolacji termicznej ścian nie chroni się przed wilgocią?Jak nazwę nosi promieniowanie folii do wylewki betonowej na w/w folii wylanej? Czy bez w/w folii ilość ciepła oddawanego byłaby mniejsza??? czyli folia pod ...

23 Feb 2010, 10:16

Cytat Jeśli chodzi o stosowanie folii aluminiowej do ogrzewania podłogowego to pełni ona głównie funkcję zabezpieczającą izolację termiczną przed zawilgoceniem. Zawilgocenie izolacji termicznej zmniejsza jej właściwości ochrony cieplnej, ...

23 Feb 2010, 09:50

Cytat Układałem już nie jedną podłogówkę, wszystkie działają a użytkownicy zadowoleni, w tym roku ułożę też w swoim nowym domu. Artykuł przedstawiony przez pomocnika uważam za bardzo sensowny i prawdziwy. Co do foli alu, ja używam ...

20 Feb 2010, 20:05

Układałem już nie jedną podłogówkę, wszystkie działają a użytkownicy zadowoleni, w tym roku ułożę też w swoim nowym domu. Artykuł przedstawiony przez pomocnika uważam za bardzo sensowny i prawdziwy. Co do foli alu, ja używam wyłącznie rozwiązań systemowych gdzie do styropianu ...

Gość PanKot

20 Feb 2010, 19:26

kolego 111, czytaj ze zrozumieniem. W podanym przez Ciebie przykladzie folia aluminiowa jest ułozona nad przewodami a nie pod nimi. Jednakże co by nie powiedzieć to Oni udowadniają, że folia aluminiowa jest wskazana gdyż powoduje równomierne "rozejście się ciepła" z jednoczesnym jakby ...

Gość krzysiek29

26 Dec 2009, 17:50

wydaje mi sie, że redakcja winna odpowiedzić na komentarze,czekam

Gość 111

05 Dec 2009, 21:02

Folia nie odbija zadnego promieniowania, ludzie przeczytajcie sobie ten artykul http://www.is.pw.edu.pl/~michal_strzeszewski/articles/solina2002_aluminium.pdf Jesli dalej nie bedziecie rozumiec to nie probujcie tego zrozumiec.

21 Nov 2009, 23:07

A co tu sprawdzać? Wystarczy znać prawa fizyki w temacie przenoszenia ciepła. Przemieszcza się ono, w uproszczeniu, na trzy sposoby.1. Konwekcja, czyli poprzez ruch powietrza wcześniej nagrzanego od źródła ciepła.2. Przenikanie poprzez styk ciepłej materii z chłodną, czyli np. ...

Gość Misiek

20 Nov 2009, 14:03

Czytałem wypowiedź kobitki z firmy Kisan na temat układania folii aluminiowej pod instalacje ogrzewania. Powiedziała, że folia "nie stanowi warunku prawidłowego funkcjonowania ogrzewania" a tylko wspomaga. Więc jak ktoś się uprze to może stosować zwykłą folię budowlaną, aby "aby ...

15 Apr 2009, 17:13

Też uważam,że dobrze napisali.Gdzie te bzdury???No i przynajmniej nie wspomnieli nic o tej absurdalnej folii aluminiowej jakoby odbijającej ciepło do góry.

Gość PAPA192

11 Apr 2009, 03:51

Brzmi sensownie,ale poruszanie tematu z kladzeniem drewna i wykladzin(izolatorow),moze niektorym macic w glowach.

10 Apr 2009, 09:26

Cytat SAME BZDURY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!radze poszukac innego artykulu gressik@onet.eu Podaj przykład, gdzie w artykule są bzdury a nie tylko ogólna krytyka!Przeczytałem artykuł i nie widzę żadnych błędów.

10 Apr 2009, 09:16

...

Gość gressik

10 Apr 2009, 09:16

SAME BZDURY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! radze poszukac innego artykulu gressik@onet.eu

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Rewolucja w zarządzaniu jakością powietrza w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!