Wymiana kotła węglowego na węglowy lub gazowy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2014-07-22 09:21:32
Wymiana kotła węglowego na węglowy lub gazowy

Wymiana kotła węglowego na nowocześniejszy czy na kocioł gazowy? Która instalacja będzie bardziej korzystna, a która wymaga dodatkowych prac?

Wymiana kotła węglowego na węglowy

Przeważnie nie ma żadnych problemów przy zamianie starego kotła węglowego na nowoczesny kocioł spalający paliwa stałe (węgiel, pellety itp.). Większość tego typu urządzeń, nawet jeśli przystosowana jest do pracy w układzie zamkniętym, może bowiem bez problemu pracować w układzie otwartym (oczywiście o możliwościach konkretnego urządzenia należy upewnić się już na etapie planowania inwestycji remontowej).

Kocioł zasypowy Kocioł z podajnikiem
Jeśli zależy nam na ograniczeniu częstotliwości obsługi, kocioł zasypowy warto wymienić na nowocześniejszy z podajnikiem, dzięki któremu paliwo uzupełnia się nawet co 7 dni. (fot. L. Jampolska)

Wymiana kotła węglowego na gazowy

Operacja wymiany kotła węglowego na gazowy zwykle niesie za sobą problemy. Stara instalacja jest bowiem najczęściej instalacją otwartą (z naczyniem przelewowym), natomiast nowoczesne kotły gazowe przystosowane są z reguły do pracy w układzie zamkniętym (z przeponowym, ciśnieniowym naczyniem wzbiorczym).

Przeróbka instalacji otwartej na zamkniętą jest oczywiście możliwa i zwykle niedroga, ale trzeba się liczyć z kłopotami ze szczelnością takiej instalacji. Sprawa nieco komplikuje się, jeżeli chcemy, aby kocioł węglowy pozostał przyłączony do systemu grzewczego.

Najpowszechniejszym prawidłowym rozwiązaniem problemu jest przerobienie instalacji na zamkniętą, w której montujemy kocioł gazowy, i przyłączenie do niej poprzez wymiennik ciepła kotła węglowego, działającego w niewielkim układzie otwartym z własnym naczyniem przelewowym (na rysunku).

Prawidłowe połączenie klasycznego wkładu kominkowego, przeznaczonego do pracy w układzie otwartym, z zamkniętą instalacją grzewczą, wykorzystującą wiszący kocioł gazowy.
Prawidłowe połączenie klasycznego wkładu kominkowego, przeznaczonego do pracy w układzie otwartym, z zamkniętą instalacją grzewczą, wykorzystującą wiszący kocioł gazowy. Zastosowanie wymiennika ciepła pozwala na bezproblemową współpracę obu urządzeń. W analogiczny sposób połączyć można z zamkniętą instalacją grzewczą klasyczny kocioł węglowy (czy też inny kocioł, przeznaczony do pracy w układzie otwartym)

W szczególnych przypadkach, korzystne może okazać się też odwrócenie sytuacji, tzn. przyłączenie kotła gazowego za pośrednictwem wymiennika ciepła do istniejącej instalacji otwartej z kotłem węglowym.

Może cię zainteresować
Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jak ustalić moc kotła grzewczego? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Kocioł elektryczny czy pompa ciepła? Ból głowy inwestora Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Czym można palić w kotle 5. klasy? Ile prądu zużywa piec na pellet? Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu 5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Jak działa sterowanie EOS 6? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet?
Zobacz więcej Zwiń

W każdej sytuacji, montaż nowego kotła w starej instalacji należy jednak poprzedzić jej starannym odszlamianiem i płukaniem.

Adam Jamiołkowski

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Jan

16 Jun 2022, 14:43

i tak wrócimy do węgla!

Gość mhtyl

11 Dec 2014, 20:03

Cytat Dokładnie! Już nie mówiąc o zanieczyszczeniu środowiska! W gminie Kraków są aktualnie dofinansowania na wymianę kotłów węglowych. Można uzyskać nawet 100% zwrotu kosztów inwestycji. Skorzystałem i teraz nie muszę się już ...

Gość Antoni

11 Dec 2014, 17:19

Dokładnie! Już nie mówiąc o zanieczyszczeniu środowiska! W gminie Kraków są aktualnie dofinansowania na wymianę kotłów węglowych. Można uzyskać nawet 100% zwrotu kosztów inwestycji. Skorzystałem i teraz nie muszę się już martwić o "dokładnie do pieca"

Gość Drillo

06 Aug 2014, 20:55

Wymieniać teraz na węglowy mija się z celem. Ja nawet przy niedrogim piecu gazowym po połączeniu z panelami solarnymi (a sam kocioł też kondensacyjny) mam teraz i większy komfort i większą oszczędność w eksploatacji.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły