Ogrzewanie domu - 4 ograniczenia w wyborze źródła ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Ogrzewanie domu - 4 ograniczenia w wyborze źródła ciepła

Jakie powinno być idealne źródło ciepła? Tanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie, a do tego bezobsługowe. Niestety takich nie ma. Wybierając źródło ciepła – kocioł, pompę ciepła lub ogrzewanie elektryczne, musimy zacząć od rzeczy najmniej przyjemnej – ograniczeń, których nie możemy zmienić.

1. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy.

Najczęściej spotyka się zakaz stosowania paliw stałych. Treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy sprawdzić, zanim jeszcze kupimy działkę, bo władze gminy mogą wprowadzić rozmaite ograniczenia – od zakazu zabudowy aż po dopuszczalny kolor elewacji.

2. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Brak dostępu do sieci gazowej lub konieczność wybudowania długiego i drogiego przyłącza.

W wielu miejscach szanse na rozbudowę sieci są znikome, choćby z powodu rozproszonej zabudowy.

3. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Brak miejsca na składowanie paliwa.

Może cię zainteresować
5 przykazań świadomego oszczędzania na ogrzewaniu Jak ustalić moc kotła grzewczego? Zalety zastosowania podgrzewaczy (wymienników) wężownicowych Jakie są możliwości otrzymania dofinansowania na zakup kotła na pellet? Jakie ogrzewanie do domu w 2023? Czym ogrzewać dom zimą? Jak działa sterowanie EOS 6? Ergonomiczne podłączenie urządzeń grzewczych do instalacji centralnego ogrzewania F-Power - nowa linia zaworów kulowych. Gdzie tkwi sekret niezawodności? Jak ustawić sterowniki w kotle klasy 5? Jak bezpiecznie korzystać z piecyka gazowego? Jak działa system kart gwarancyjnych Wolf? Zbiorniki na gaz - dzierżawić czy kupić na własność? Jak podłączyć sprzęgło hydrauliczne? Ile prądu zużywa piec na pellet? Jak ustawić piec na ekogroszek żeby nie było spieków? Najczęstsze pytania o spieki i konglomeraty kwarcowe Kondensacyjne kotły gazowe SAS - komfortowe ogrzewanie domu Podgrzewanie wody prądem - ile to kosztuje? Elektryczne ogrzewanie domu. Jedno rozwiązanie, wiele korzyści Czym jest wartość energetyczna węgla i od czego zależy? Pompa obiegowa do wodnego ogrzewania podłogowego - na co zwrócić uwagę przy jej zakupie? Separatory magnetyczne dla ochrony instalacji grzewczych Jak właściwie podzielić dom na strefy grzewcze? Co oznacza, że kocioł na pellet drzewny jest o podwyższonym standardzie? Nowoczesne kotły gazowe - furtka do rozbudowy systemu grzewczego o ekologiczne rozwiązania Czy warto kupować droższy, certyfikowany pellet? Grupy pompowe duro system - kompaktowe rozwiązanie techniczne gotowe do montażu Wiszące gazowe kotły kondensacyjne Condens 5700i WT i Condens 5300i WT Czym można palić w kotle 5. klasy?
Zobacz więcej Zwiń

Dotyczy to przede wszystkim biomasy – drewna, słomy itp. Mają one niską gęstość energetyczną, czyli małą wartość opałową w stosunku do objętości. Teoretycznie można oczywiście gromadzić w domu zapas paliwa tylko na kilka dni, ale kupując je w sezonie, będziemy płacić najdrożej i może się zdarzyć, że zostaniemy bez opału w czasie siarczystych mrozów. Dlatego najbezpieczniej i najtaniej jest nabyć poza sezonem zapas na całą zimę.

4. ograniczenie w wyborze źródła ciepła.

Ograniczenia w wyborze dolnego źródła pompy ciepła.

Instalacja po stronie dolnego źródła ciepła to najważniejsza część systemu z pompą ciepła. Dzięki niej pompa pozyskuje energię z otoczenia.

Pompę ciepła wykorzystującą powietrze zewnętrzne możemy zainstalować zawsze.

Kolektor poziomy wymaga kilkuset metrów powierzchni działki, na której nie można postawić budynku, utwardzić nawierzchni ani sadzić drzew. Na małych działkach to niewykonalne.

Sondy pionowe wymagają wykonania głębokich na przynajmniej kilkadziesiąt metrów odwiertów. Nie jest potrzebna duża powierzchnia, ale w przypadku skalistego podłoża koszty są bardzo wysokie i niewiele firm ma odpowiedni sprzęt.

Woda gruntowa lub powierzchniowa to bardzo dobre źródło ciepła. Jednak musi w ogóle być na działce i mieć odpowiedni skład.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jarosław Antkiewicz
fot. Immergas

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły