Kocioł na paliwo stałe z obiegiem otwartym czy zamkniętym?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2010-07-22 11:56:36
Kocioł na paliwo stałe z obiegiem otwartym czy zamkniętym?
Do niedawna prawo wymagało, by kocioł na paliwo stałe pracował w instalacji z otwartym naczyniem wzbiorczym.

Kocioł na paliwo stałe z obiegiem otwartym czy zamkniętym?
 (fot. Ogniwo)
Naczynie takie stanowi pewne zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia wody w wyniku przegrzania, bo w układzie zabezpieczającym nie ma elementów, które mogłyby się zepsuć. W układzie otwartym większe jest jednak niebezpieczeństwo korozji niektórych elementów instalacji.

 

Można temu skutecznie przeciwdziałać, np. stosując dodatki do wody grzejnej, zwane inhibitorami korozji, ale niektórzy producenci nie dopuszczają, by ich grzejniki pracowały w układzie otwartym. W nowoczesnych instalacjach często rozdziela się obieg wody na dwa: otwarty – kotłowy i zamknięty – grzejnikowy. Woda w nich się nie miesza, tylko w wymienniku następuje wymiana ciepła (cieplejsza ogrzewa chłodniejszą).

 

Obecnie kotły na paliwo stałe mogą także pracować w zamkniętych instalacjach grzewczych, choć muszą to być specjalne kotły wyposażone w urządzenia do odbioru nadmiaru ciepła, tak by nie doszło do przegrzania kotła i niebezpiecznego wzrostu ciśnienia wody.

 

W małych kotłach takim urządzeniem odbierającym nadmiar ciepła jest umieszczona w części wodnej kotła wężownica, przez którą – w razie wzrostu temperatury – przepływa zimna woda wodociągowa, która trafia następnie do kanalizacji.

 

Uwaga! Kotłów przystosowanych do pracy w instalacji typu zamkniętego jest na rynku niewiele i trzeba pamiętać, że nie zapewniają one bezpieczeństwa, jeśli woda w domu pochodzi nie z , lecz z własnego ujęcia. W takiej sytuacji brak prądu może spowodować przegrzanie kotła wskutek wyłączenia się pompy c.o. i ustania obiegu wody, w następstwie czego ciepło nie będzie odbierane przez grzejniki. Kocioł nie zostanie jednak schłodzony, bo nie będzie pracował także zestaw hydroforowy zapewniający przepływ wody w instalacji domowej

Jarosław Antkiewicz

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły