PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Przepompownie ścieków

Kiedy trzeba zainstalować przydomową przepompownię ścieków? Kryteria wyboru

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W Polsce buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych, niejednokrotnie na terenach oddalonych od systemów kanalizacyjnych. Obowiązek odprowadzenia ścieków z tego typu nieruchomości spoczywa na ich użytkownikach, więc coraz częściej niezbędna staje się inwestycja w przepompownię ścieków.

Domy jednorodzinne a nieczystości

Większość mieszkańców miast nie zaprząta sobie głowy odprowadzaniem ścieków, gdyż nieliczne są przypadki domów niepodłączonych do ogólnego systemu kanalizacyjnego. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda na przedmieściach, w mniejszych miejscowościach oraz w oddalonych od miejskich centrów terenach wiejskich.

W Polsce od wielu lat widoczny jest wyraźny suburbanizacyjny trend - coraz bardziej miasta rozszerzają swoje granice, a wiele inwestycji realizowanych jest na przedmieściach, gdzie jest większa przestrzeń. Coraz więcej osób ucieka od miejskiego zgiełku w spokojniejsze okolice. Pokazują to dane Głównego Urzędu Statystycznego - w 2019 roku, 96,6% oddanych do użytkowania budynków mieszkalnych stanowiły budynki jednorodzinne.

Za dążeniem do posiadania własnego domu oraz kawałka terenu niejednokrotnie nie nadąża infrastruktura. W wielu sytuacjach dostępność do ogólnej sieci kanalizacyjnej jest utrudniona z powodu odległości lub niekorzystnego umiejscowienia uniemożliwiającego grawitacyjne odprowadzanie powstających w domu ścieków. Ponieważ obowiązek odprowadzenia ścieków z budynku, spoczywa na użytkownikach danej nieruchomości, niezbędna staje się inwestycja w przepompownię.

Najważniejsze kwestie w montażu przepompowni

- Głównym zadaniem przydomowych przepompowni jest odprowadzanie generowanych w domu nieczystości do określonego zbiornika. Jest to szczególnie istotne, gdy nieruchomość znajduje się w obniżeniu terenu lub na terenie zróżnicowanym wysokościowo, co może powodować problemy z grawitacyjnym odpływem ścieków z domowej instalacji kanalizacyjnej. Pompy, w które są wyposażone przepompownie podnoszą ścieki do wyżej położonych miejsc, umożliwiając ich dalszy swobodny grawitacyjny spływ do kanalizacji czy szamba. - mówi Daniel Bogutyn, Specjalista ds. Marketingu w Kessel.

Przepompownia składa się ze szczelnego, wykonanego najczęściej z tworzywa sztucznego zbiornika, w którym zamontowana jest jedna lub dwie zatapialne pompy, wyposażone w urządzenia rozdrabniające nieczystości, oraz zawór zwrotny zapobiegający cofaniu się ścieków. Jej pracę może kontrolować zamontowane na ścianie budynku urządzenie sterujące, monitorujące automatycznie poziom znajdujących się w zbiorniku przepompowni ścieków oraz decydujące o konieczności ich wypompowania.

Decydując się na instalację przydomowej przepompowni, należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Istotny jest wybór jej umiejscowienia - można ją zainstalować wewnątrz domu, np. w kotłowni w płycie fundamentowej albo na zewnątrz budynku bezpośrednio w ziemi.

Decydując się na przydomową przepompownię, zacząć należy w pierwszej kolejności od rodzaju ścieków, jakie będą przepompowywane. Mamy do wyboru albo ścieki czarne (fekalne: WC, pisuar) albo szare (niefekalne: umywalka, pralka, zmywarka, zlewozmywak).

Przed wyborem przepompowni, należy ustalić wysokość i odległość przepompowania ścieków, co ma decydujący wpływ na moc pomp lub pompy. Istotna jest też średnica przewodu tłocznego – musi być ona dostosowana do ilości przepompowywanych. Niezbędne jest także odpowiednie ustawienie systemu sterującego i jego monitoring, aby zapobiec awarii przepompowni i co pozwoli szybko zareagować na jej wystąpienie i uchronić użytkownika przed zalaniem.

Urządzenia do zadań specjalnych

Na rynku dostępnych jest wiele modeli przydomowych przepompowni ścieków. Doskonałym przydomowym urządzeniem przeznaczonym do odprowadzania ścieków czarnych i szarych jest przepompownia Aqualift F Basic.

Przepompownia Aqualift F Basic. fot. KESSEL
Przepompownia ścieków Aqualift F Basic. fot. KESSEL

Jej grube ścianki, wykonanego z tworzywa sztucznego zbiornika, gwarantują wysoką odporność i trwałość (firma KESSEL zapewnia 20 lat gwarancji na wykonanie zbiornika), a opcjonalnie wybrana pompa typu STF1300 zapewnia dużą moc niezbędną do przetransportowania ścieków zawierających fekalia do dalszego kolektora ściekowego. Przepompownia ta przeznaczona jest do zabudowy wewnątrz budynku lub przy spełnieniu odpowiednich warunków również na zewnątrz.

Przepompownia ścieków Aqualift S Basic. fot. KESSEL
Przepompownia ścieków Aqualift S Basic. fot. KESSEL

Innym rozwiązaniem jest Aqualift S Basic firmy Kessel, na wyposażeniu którego są pompy typu GTF 600 lub GTF 1250, gwarantujące odpowiednią moc przepływu ścieków. Przepompownia ta jest polecana do ścieków bez fekaliów, więc świetnie sprawdzi się w odprowadzaniu ścieków z umywalek, pralek, zmywarek czy wody deszczowej.

W wypadku większej ilości ścieków doskonałym wyborem będzie przepompownia Aqualift F XL przeznaczona do zabudowy na zewnątrz budynku. Urządzenie to wyróżnia się dużą pojemnością zbiornika – około 335 litrów i po prawidłowym doborze do sytuacji budowlanej, gwarantuje skuteczne odpompowanie znacznej ilości ścieków.

Przepompownia ściekow Aqualift F XL przeznaczona do zabudowy na zewnątrz budynku. fot. KESSEL
Przepompownia Aqualift F XL przeznaczona do zabudowy na zewnątrz budynku. fot. KESSEL

Wybór odpowiedniej przepompowni zależy od ilości produkowanych w domu ścieków i ich rodzaju oraz umiejscowienia budynku w terenie. Aby w pełni komfortowo odprowadzać przydomowe ścieki do oddalonego lub wyżej ulokowanego systemu kanalizacyjnego czy szamba, warto rozważyć zakup urządzenia, które posiada możliwość przezbrojenia i rozbudowy (np. dodanie kolejnej pompy) co pozwoli nam dostosować urządzenie do nowych warunków bez kosztownej wymiany zabudowanego w posadzce lub ziemi zbiornika.

Warto postawić na lidera i sprawdzonego producenta - firmę KESSEL, dostarczającą od lat najwyżej jakości przepompownie od małych domowych gospodarstw oraz do osiedli czy zakładów produkcyjnych.

źródło i zdjęcia: KESSEL

Budujemy Dom kwiecień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze maj 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska czerwiec 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum