Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kotły elektryczne

Koszt ogrzewania domu kotłem elektrycznym

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Koszt ogrzewania uzależniony jest od wielu zmiennych. Cena energii to tylko jeden z nich i w dodatku nie najważniejszy. Warto wiedzieć, o co należy zadbać, aby zmniejszyć wydatki na ogrzewanie domu.

Największy wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania ma technologia wykonania budynku. Orientacyjne zapotrzebowanie na energię użytkową na potrzeby ogrzewania i wentylacji prezentuje poniższa tabela:

    Zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji 
 Budynek stary - słaba izolacja cieplna ok. 200 kWh/m2/rok
 Budynek stary po termomodernizacji ok. 70 kWh/m2/rok
 Budynek nowy - dobra izolacja cieplna  ok. 35 kWh/m2/rok

 

Oznacza to, że na ogrzewanie starego budynku ze słabą izolacja cieplną o pow. 120m2 trzeba zużyć nawet ponad 24.000 kWh energii rocznie.

Wykonanie termomodernizacji (ocieplenie ścian, dachu, stropu oraz wymiana okien i drzwi) pozwoli ograniczyć zużycie już tylko do 8.400 kWh rocznie.

Dom o tej samej powierzchni zbudowany zgodnie z najnowszymi normami, wyposażony w rekuperację potrzebuje jedynie 4.200kWh rocznie. Zapotrzebowanie na energię można także obniżyć decydując się na ekologiczne kolektory słoneczne. 

Podstawowe zasady obniżania rachunków za ogrzewanie

  1. Odpowiednie sterowanie pracą instalacji - ograniczanie temperatury w pomieszczeniach, podczas gdy mieszkańców nie ma w domu oraz zastosowanie sterowania pogodowego mogą dać nawet ponad 30% oszczędności zużycia energii.
  2. Nie należy przegrzewać pomieszczeń - każdy 1oC więcej to o 6% wyższe koszty ogrzewania.
  3. Nie należy zasłaniać grzejników.
  4. Czujniki temperatury i termostaty należy umieszczać w miejscach, gdzie nie są narażone na przypadkowe oziębianie (przeciągi) ani ogrzewanie (np. przez promienie słoneczne).
  5. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń polegające na krótkotrwałym otwarciu okien na pełną szerokość przy jednoczesnym zamknięciu zaworów termostatycznych, co pozwala na wymianę powietrza na świeże bez nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

Podgrzewanie wody użytkowej

Można przyjąć, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6m3 miesięcznie, a do podgrzania 1m3 (od 10oC do 40oC) potrzeba ok. 35kWh.

Zatem rocznie na podgrzanie wody potrzeba 2.500 kWh energii, po uwzględnieniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3.200kWh.

Do ogrzewania wody wykorzystywanej przez np. umywalkę świetnie sprawdzą się małe bojery elektryczne. 

Koszt ogrzewania domu
Wyliczenia dotyczące kosztu ogrzewania domu jednorodzinnego fot. Kospel

Cena energii elektrycznej

Średnio w Polsce wg cen z 03.2020 roku w taryfie całodobowej G11 koszt 1 kWh wynosi 0,62 zł. Do celów grzewczych generalnie najlepiej wybrać taryfę G12 lub G12w (weekendową). W przypadku taryfy G12 z tańszej energii można korzystać w godz. 22:00 - 6:00 i 13:00 -15:00, przy średniej cenie za 1 kWh w wysokości 0,54 zł.

W celu optymalnego wykorzystania tańszej taryfy należy zainstalować bufor akumulacji ciepła, dzięki czemu średnia cena 1 kWh może spaść nawet do 0,34 zł

Kocioł z buforem akumulacji ciepła

Zastosowanie kotła elektrycznego z buforem do akumulacji ciepła zapewnia komfortowe i niedrogie ogrzewanie, przy stosunkowo niewysokich kosztach inwestycji. Na ogrzewanie dobrze ocieplonego domu o pow. 120m2 oraz wody dla 4-osobowej rodziny potrzeba ok. 11.600 kWh energii, co przy wykorzystaniu taryfy G12 będzie kosztowało 3950 zł rocznie. W przypadku nowego domu będzie to tylko 7.400 kWh energii, czyli zaledwie 2520 zł rocznie!

Warto wiedzieć, że do ogrzewania domu o pow. 120m2 o zapotrzebowaniu na energię użytkową do ogrzewania na poziomie 70kWh/m2/rok, w przypadku ogrzewania podłogowego należy dobrać bufor o pojemności co najmniej 500l i kocioł elektryczny C.O. o mocy 16kW, a w przypadku ogrzewania grzejnikowego (55/45oC) bufor 800l i kocioł 24kW.

źródło i zdjęcia: Kospel

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum