Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy kanalizacji, urządzenia przeciwzalewowe

Jak prawidłowo dobrać urządzenie przeciwzalewowe?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

W przypadku gwałtownych opadów deszczu, a także niedrożnej instalacji kanalizacyjnej może dojść do tzw. przepływu zwrotnego, czyli cofnięcia się ścieków lub deszczówki, które wypływają do pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu zalewania. Aby ustrzec się przed wynikającymi z tego stratami należy zaopatrzyć dom w odpowiednio dobrane urządzenie przeciwzalewowe lub przepompownię.

Zasuwy burzowe przy spadku ścieków do kanału

Do wody szarej

Do ścieków bez fekaliów (tzw. szarej wody pochodzącej np. z pralki bądź zmywarki), najczęściej stosowanym rozwiązaniem są zasuwy burzowe wyposażone w klapę (lub dwie), która zamyka się samoczynnie z chwilą wystąpienia cofki. Przykładem takiego urządzenia jest dobrze znana instalatorom, a niedawno udoskonalona zasuwa Staufix firmy KESSEL. Standardowo wyposażona jest w jedną klapę, jednak producent przewidział łatwy sposób rozbudowy o drugą (np. ze stali nierdzewnej do ochrony przed gryzoniami).

Walorem tego urządzenia jest również łatwość montażu na swobodnie ułożonym przewodzie kanalizacyjnym (np. na czas remontu) albo dzięki specjalnym przedłużkom i uszczelnieniom, możliwość zabudowy bezpośrednio w płycie podłogowej (także w betonie wodoszczelnym). Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że pokrywa została przygotowana w taki sposób, aby można ją było wypełnić płytkami, a przez to wkomponować w podłogę (druga wersja pokrywy jest czarna).

Zasuwa StaufixControl. fot. KESSEL
Zasuwa StaufixControl. fot. KESSEL

Jednym z wariantów zasuwy Staufix jest StaufixControl. Urządzenie to zostało wyposażone dodatkowo w inteligentny, bezprzewodowy system powiadamiania domowników w przypadku wystąpienia przypływu zwrotnego. W takiej sytuacji StaufixControl wydaje sygnały dźwiękowe i wizualne, które alarmują mieszkańców. Innym udogodnieniem w tym modelu jest możliwość automatycznego odłączenia pralki od prądu, jeśli w wyniku zalania pomieszczeń zajdzie taka potrzeba.

Wpust piwniczny Drehfix. fot. KESSEL
Wpust piwniczny Drehfix. fot. KESSEL

Odpowiedni do ścieków bez fekaliów jest również wpust piwniczny Drehfix, którego kompaktowa budowa pozwala na montaż np. w instalacjach poddawanych renowacji. Drehfix posiada funkcję demontażu easy-entry, która umożliwia łatwą i szybką konserwację.

Do wody czarnej

Jeśli przez instalację przechodzi woda zawierająca fekalia (tzw. woda czarna), doskonałym wyborem będzie zastosowanie automatycznych zaworów, takich jak np. Staufix FKA. Urządzenie sprawdzi się m.in. tam, gdzie cofnąć się może woda z toalety, ale też z umywalki, prysznica, wanny, pralki itp. Zawór wyposażony jest w dwie klapy, które w normalnym trybie są otwarte i pozwalają na płynny przepływ ścieków.

Klapa FKA zamyka się jednak natychmiast jeśli wystąpi przepływ zwrotny. Umożliwia to siłownik sterowany sondą umieszczoną w kanale, który reaguje w przypadku 80% wypełnienia kanału, w czasie krótszym niż 20 s. Informacja o wystąpieniu przepływu zwrotnego zgłaszana jest za pomocą alarmu w szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuje automatyczne podniesienie się klapy.

Zawór zwrotny Staufix FKA w studzience przyłączeniowej na zewnątrz budynku. fot. KESSEL
Zawór zwrotny Staufix FKA w studzience przyłączeniowej na zewnątrz budynku. fot. KESSEL

Na podobnej zasadzie działa inny model zasuwy - Pumpfix F. Jego dodatkowym walorem jest to, że nawet w przypadku przeciążenia kanalizacji, domownicy nadal mogą korzystać z niezbędnych urządzeń sanitarnych.

Zasuwa Pumpfix F. fot. KESSEL
Zasuwa Pumpfix F. fot. KESSEL

W tym modelu zasuwy zastosowana została jedna klapa, która zamyka się podczas przepływu zwrotnego, uniemożliwiając ściekom zalanie pomieszczeń. W sytuacji, gdy ścieki napływają nadal, po osiągnięciu określonego poziomu wykrytego przez sondę załącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia i tłoczy je w kierunku przeciwnym do cofki.

Zasuwa Pumpfix F w zabudowie podpodłogowej. fot. KESSEL
Zasuwa Pumpfix F w zabudowie podpodłogowej. fot. KESSEL

Co w przypadku braku spadku do kanału?

Jeśli nie przewidziano spadku ścieków do kanału, najlepszym rozwiązaniem będzie instalacja przepompowni.

Do wody szarej

Jeśli ścieki nie zawierają fekaliów, dobrym rozwiązaniem będzie niewielkie urządzenie Minilift S, które zabudować można w płycie podłogowej i wypełnić płytkami, co sprawi, że produkt będzie niemal całkowicie niewidoczne. Można do niego podłączyć jednocześnie przewody odpływowe z pralki, prysznica oraz innych przyborów sanitarnych. Minilift S wyposażony jest w pompę o mocy 300 W oraz sterowanie pływakowe. Urządzenie sprawdzi się również w przypadku pęknięcia rury lub zalania pomieszczenia przez okienko piwniczne.

Przepompownia Minilift S w zabudowie podpodłogowej. fot. KESSEL
Przepompownia Minilift S w zabudowie podpodłogowej. fot. KESSEL

Do wody czarnej

Ze ściekami zawierającymi fekalia (choć oczywiście również z wodą szarą) doskonale poradzi sobie przepompownia Aqualift F Compact. To urządzenie jest bardziej wszechstronne i przeznaczone do kompleksowego, automatycznego odwadniania piwnicy. Aqualift F Compact nadaje się do montażu w płycie podłogowej lub do swobodnego ustawienia. Przepompownia dostępna jest w wersji jedno- lub dwupompowej (Mono lub Duo).

Przepompownia Aqualift F Compact Mono. fot. KESSEL
Przepompownia Aqualift F Compact Mono. fot. KESSEL

Właściwy montaż urządzenia do ochrony przeciwzalewowej budynku

Należy pamiętać, że nie tylko samo urządzenie odpowiada za skuteczność ochrony przeciwzalewowej, ale również sposób jego montażu oraz regularna konserwacja.

Oto kilka zasad, o których należy pamiętać podczas montaż:

  • zabezpieczenie przeciwzalewowe to zadanie dla profesjonalisty. Tylko fachowa zabudowa i regularne wykonywanie konserwacji całej instalacji odwadniającej przez instalatora sanitarnego zapewnia trwałe bezpieczeństwo.
  • zawór zwrotny nie może zostać zabudowany bezpośrednio na głównym przewodzie odprowadzającym, ponieważ w takiej sytuacji odwadniane będą również miejsca leżące powyżej poziomu zalewania, co grozi tym, że przewód zbiorczy wypełni się i woda zaleje piwnicę.
  • należy odwadniać przez urządzenie przeciwzalewowe wyłącznie miejsca odpływu rzeczywiście zagrożone przepływem zwrotnym.
  • regularne wykonywanie konserwacji i inspekcji zapewnia prawidłowe działanie. Poza przestrzeganiem przepisów nakazujących wykonywanie regularnych konserwacji przez profesjonalny serwis, należy także przestrzegać zasad konserwacji podanych przez producenta urządzenia.

Zanim woda cofnie się do budynku - podsumowanie

Wyboru odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego należy dokonać uwzględniając szereg czynników, takich jak dostęp do kanału zbiorczego lub jego brak oraz rodzaj ścieków, przed cofnięciem których urządzenie ma nas chronić.

Warto przy tym pamiętać, że oprócz zabezpieczenia przed zalaniem, rozwiązania tego typu chronią też opcjonalnie przed przedostawaniem się gryzoni do budynku przez instalację kanalizacyjną, do czego służą specjalnie zaprojektowane klapy z osłoną ze stali nierdzewnej .

Aby uchronić się przed stratami wynikającymi zarówno z zalania jak i z obecności gryzoni, należy nie tylko zamówić odpowiednie urządzenie, ale również prawidłowo je zamontować. Dzięki temu uzyskamy gwarancję bezpieczeństwa tych miejsc, które znajdują się poniżej poziomu zalewania.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

źródło i zdjęcia: KESSEL

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA