Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy kanalizacji, urządzenia przeciwzalewowe

Jak uchronić piwnicę przed zalaniem? Przepompownie, zawory przeciwzalewowe i pomporozdrabniacze

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Intensywny deszcz sprawia, że kanalizacja w wielu miejscach nie jest w stanie przyjąć i odprowadzić napływającej dużej ilości wody, która zamiast spływać do kanału, cofa się i wdziera do nisko usytuowanych pomieszczeń.

Przepływ zwrotny ścieków

Przepływ zwrotny ścieków, który powstaje w sytuacji przeciążenia kanalizacji kończy się zwykle zalaniem i zniszczeniem domowych sprzętów, jak również zawilgoceniem murów budynku. Dochodzi do tego stres związany z samą sytuacją i możliwymi problemami z ubezpieczeniem. Lepiej odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenia niż żmudnie i kosztownie przywracać je do użytku.

Urządzenia przeciwzalewowe Pumpfix F i Pumpfix S

Zaletą zaworu przeciwzalewowego z pompą Pumpfix F jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji. Pumpfix F posiada klapę swobodnie zawieszoną, która w momencie wystąpienia cofki, zamyka się i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku. Jeśli jednak przy zamkniętej klapie napływają ścieki, wówczas po osiągnięciu określonego poziomu za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia elementy stałe i tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.

Zawór przeciwzalewowy wyposażony jest w gotowe do podłączenia urządzenie sterownicze Comfort z systemem samodiagnozy SDS, gdzie wyświetlacz pokazuje aktualny stan i wskazówki konserwacyjne, z możliwością podłączenia do centralnego systemu sterowania budynkiem. Pumpfix F występuje w wersji do montażu pod posadzką,jak i w wersji do swobodnej zabudowy na przewodzie kanalizacyjnym. Urządzenie znakomicie radzi sobie ze ściekami zawierającymi fekalia.

Pumpfix F do montażu na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym
Pumpfix F do montażu na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym

A jeśli w naszej piwnicy występują jedynie ścieki szare? Wtedy wystarczający będzie model Pumpfix S. Gdy przy zamkniętej klapie zwrotnej napływają ścieki bez fekaliów i osiągną one określony poziom, to następuje automatyczne załączenie się pompy, która tłoczy ścieki do kanału w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.

Pumpfix S z czarną pokrywą
Pumpfix S z czarną pokrywą

Minilift S - jedna z najmniejszych przepompowni

Piwnica przestała być miejscem do składowania starych, niepotrzebnych rzeczy. Coraz częściej jest ona pomieszczeniem pomocniczym z pralką, prysznicem, a nawet toaletą. W efekcie generowane są ścieki, które trzeba dostarczyć do kolektora ścieków często położonego powyżej poziomu ich odprowadzania. Tu z pomocą przychodzą małe przydomowe przepompownie ścieków.

Ścieki bez fekaliów zabezpieczy nowa przepompownia Minilift S. Dzięki niewielkim rozmiarom łatwo uczynić ją niemal niewidoczną, zabudowując w płycie podłogowej, szczególnie że pokrywa posiada miejsce do wklejenia płytek, co umożliwia uzyskanie estetycznego wyglądu pomieszczenia. Wpust jest zintegrowany z pokrywą i przyjmuje wodę z powierzchni - nawet w przypadku pęknięcia rury piwnica pozostanie sucha. Urządzenie jest od razu gotowe do podłączenia.

Minilift S z pokrywą do wypełnienia płytkami
Minilift S z pokrywą do wypełnienia płytkami

Natomiast przepompownia Minilift F odprowadza ścieki z toalet i innych przyborów sanitarnych. Inteligentna technika sterowania z funkcją alarmu akustycznego zapewnia niezawodne działanie SharkTwister, czyli efektywnego mechanizmu tnącego w zabudowanej pompie, który rozdrabnia fekalia i papier toaletowy.Urządzenie występuje w wersji z przeznaczeniem do zabudowy w posadzce, jak i w wersji wolnostojącej.

Pomporozdrabniacz Minilift F
Pomporozdrabniacz Minilift F

Kompaktowa przepompownia Aqualift F Basic

Do domu często poszukujemy urządzenia nie tylko solidnego i niewielkich gabarytów, ale również łatwego do uruchomienia i dalszej obsługi. Przepompownia Aqualift F Basic jest gotowa do działania bezpośrednio po podłączeniu (Plug&Play). Użytkownik w sposób całkowicie intuicyjny jest w stanie nią sterować. Elastyczność rozwiązania umożliwia przezbrojenie wersji jednopompowej (mono) w dwupompową (duo) już w trakcie użytkowania, a montaż za pomocą szybkozłącza zapewnia łatwy i szybki serwis.

Hałas w trakcie pracy pompowni obniża brak zetknięcia pompy ze ścianą zbiornika i izolowana pokrywa.Jak przy każdym urządzeniu ważne jest także bezpieczeństwo - zapewnia je zintegrowana funkcja alarmowa oraz przykręcana pokrywa, która jest szczelna zapachowo i uniemożliwia przypadkowe otwarcie. Wyposażenie obejmuje wyłącznik pływakowy lub pneumatyczne rozpoznawanie poziomu i szafkę sterowniczą.

Aqualift F Basic (typPlug&Play)
Aqualift F Basic (typPlug&Play)

Druga wersja Aqualift F Basic to model typowo wolnostojący, gdzie wiele elementów wykonanych jest z tworzywa sztucznego, co zapewnia niewielką wagę urządzenia i łatwą instalację, a dzięki odporności na korozję także długi okres eksploatacji.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Aqualift F Basic
Aqualift F Basic

Większe potrzeby? Przepompownia Aqualift F Compact i Aqualift S Compact Mono!

Przy Aqualift F Compact można zastosować wersję wolnostojącą lub do zabudowy podposadzkowej, która pełni rolę wpustu i przyjmie wodę z powierzchni także w przypadku uszkodzenia rury. Płytka umocowana na pokrywie zintegruje wizualnie miejsce montażu z posadzką. Natomiast inteligentne urządzenie sterownicze z systemem samodiagnozy SDS sprawdza wszystkie komponenty elektryczne i prowadzi dziennik eksploatacji urządzenia. Aqualift F Compactj est przeznaczona do piwnicy, w której generowane są ścieki szare i czarne - zawierające fekalia.

Aqualift F Compact Mono
Aqualift F Compact Mono

Aqualift S Compact to z kolei przepompownia, która skutecznie i higienicznie odprowadzi ścieki bez fekaliów poprzez przewód tłoczny do kanału. Jest ona dostępna w wersji zarówno ze sterowaniem za pomocą pływaka, jak i sondy.

Aqualift S Compact Mono
Aqualift S Compact Mono

Przepompownia Aqualift F - idealna do obiektów przemysłowych, komunalnych i domów wielorodzinnych

Aqualift F przepompuje zarówno fekalia, jak i ścieki bez nich, przy pomocy jednej automatycznej pompy (wersja Mono) lub dwóch (Duo). Uruchamiają się one po osiągnięciu odpowiedniego poziomu cieczy w zbiorniku, odmierzanego przy pomocy rury zanurzeniowej. Wersja Duo jest stosowana tam, gdzie nie może wystąpić jakakolwiek przerwa w działaniu, dlatego znajduje również zastosowanie w firmach. Można dobrać model z zasuwą odcinającą lub bez.

Mechanizm tnący umożliwia stosowanie przewodów tłocznych o mniejszych średnicach przy większej odległości od kanału. Dzięki niewielkiemu ciężarowi części składowych studzienki i nieskomplikowanej technice połączeń Aqualift F można zamontować w naprawdę prosty sposób.

Aqualift F Duo
Aqualift F Duo

Różnorodność zaprezentowanych rozwiązań pozwala na dobór wg własnych preferencji i warunków budowlanych w Twoim domu i firmie.

źródło i zdjęcia: Kessel

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum