Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Ogniwa fotowoltaiczne

Czy dbanie o instalację fotowoltaiczną jest trudne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Fotowoltaika w naszej strefie klimatycznej może być naprawdę skutecznym źródłem energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Dlatego m.in. cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Choć jest to rozwiązanie, które charakteryzuje się bezobsługowością - to trzeba pamiętać, że odpowiednia eksploatacja jest warunkiem koniecznym do tego, aby instalacja działała efektywnie przez wiele lat. Dlatego, planując tego typu inwestycję, powinniśmy także uwzględnić kwestie związane z eksploatacją systemu.

Prawidłowa eksploatacja instalacji fotowoltaicznej

Zaletą instalacji fotowoltaicznych jest to, że są one w zasadzie bezobsługowe – nie ma konieczności włączania/wyłączania systemu czy regulowania jego mocy. Produkcja prądu, jego bieżące wykorzystywanie (tzw. autokonsumpcja) oraz oddawanie i obieranie energii z sieci działa automatycznie.

e-book „Fotowoltaika dla domu”. Inicjatywa firmy TAURON

Fotowoltaika - rozwiązanie bezobsługowe, ale…

Nie oznacza to jednak, że właściciele instalacji po zamontowaniu paneli na dachu czy gruncie mogą zapomnieć o jej istnieniu. Aby zagwarantować efektywną pracę systemu przez wiele lat, muszą pamiętać wykonywaniu niektórych czynności. Absolutnym minimum jest regularny przegląd systemu. Podczas takiego przeglądu należy zwrócić uwagę na wszystkie elementy systemu, m.in: konstrukcję wsporczą, moduły oraz falownik. Powinniśmy zweryfikować, czy nie pojawiły się na nich uszkodzenia. Wszystkie ewentualne zmiany powinny zwrócić nasza uwagę.

Czyszczenie modułów PV raz na 3 miesiące

Dodatkowo raz na trzy miesiące powinniśmy także sprawdzić stopień zabrudzenia modułów. O zaleceniach dotyczących konserwacji instalacji fotowoltaicznych przeczytamy m.in. w e-booku „Fotowoltaika dla domu”, który powstał z inicjatywy TAURONA.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Pamiętajmy, że większość dostępnych na rynku paneli posiada warstwę samoczyszczącą - dzięki czemu nie musimy usuwać z paneli drobnych zabrudzeń. Czyszczenie będzie jednak konieczne, gdy pojawią się na niej większe zabrudzenia - odchody ptaków czy liście. Brud zalegający na panelach ograniczy dopływ światła, a zatem obniży efektywność pracy naszej instalacji, czego nie chcemy.

Częstszego mycia mogą również wymagać moduły zamontowane w niedalekiej odległości od kominów - ze względu na zanieczyszczenia pyłowe emitowane przez komin i osiadające na modułach. Czyszczenie powinniśmy przeprowadzać raz/dwa razy w roku, aby unikać gromadzenia się zanieczyszczeń na powierzchni modułu. Podczas czyszczenia modułów powinniśmy zachować szczególną ostrożność - unikać inwazyjnych detergentów lub myjek ciśnieniowych, które mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni modułu.

Profesjonalna obsługa serwisowa instalacji fotowoltaicznej

Kontrola wizualna i śledzenie czy na poszczególnych elementach instalacji fotowoltaicznej nie pojawiły się uszkodzenia to jednak nie wszystko. Powinniśmy także pamiętać o tym, aby dokładna weryfikacja pracy i stanu technicznego była przeprowadzona przez serwis - najpierw po pierwszym roku działania instalacji, a potem w cyklach pięcioletnich.

Dlatego już na początku planowania inwestycji zadbajmy o to, aby wybrać firmę, która gwarantuje sprawną opiekę serwisową. Pamiętajmy o tym, że jeżeli firma posiada nie tylko montażystów, ale i serwisantów, znacznie łatwiej będzie nam uzyskać wsparcie w przypadku jakiejkolwiek usterki.

Podczas takiego przeglądu sprawdza się zarówno połączenia mechaniczne oraz elektryczne instalacji, konstrukcję wsporczą, jak i urządzenia zabezpieczające. Co pięć lat zalecane jest przeprowadzenie pomiarów kontrolnych oraz diagnostyka falownika.

Samodzielna weryfikacja działania instalacji PV w aplikacji monitorującej

Bieżącą weryfikację działania instalacji fotowoltaicznej możemy prowadzić samodzielnie, obserwując parametry pracy systemu widoczne w aplikacji aplikacji monitorującej. Aplikacje tego typu są dostępne dla większości falowników dostępnych na rynku. Z poziomu aplikacji możemy obserwować m.in. dzienne, miesięczne czy roczne uzyski energetyczne.

Parametry pracy instalacji są dużo gorsze od deklarowanych przez wykonawcę

Jeżeli parametry pracy instalacji okazują się dużo gorsze od deklarowanych przez wykonawcę, powinniśmy skontaktować się z serwisem. Zaniepokoić powinny nas również duże wahania wskazań instalacji, lub znaczące spadki produkcji energii pomimo zbliżonych warunków pogodowych.

źródło i zdjęcia: Tauron

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska wrzesień - październik 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum