Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Systemy kanalizacji, urządzenia przeciwzalewowe

Jak skutecznie ochronić piwnicę przed zalaniem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Podczas intensywnych opadów deszczu zawsze należy liczyć się ze spiętrzeniem ścieków w kanale oraz z wystąpieniem przepływu zwrotnego, który doprowadzić może do zalania pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu zalewania.

Przepływ zwrotny - jak się przed nim uchronić?

Problem przepływu zwrotnego dotyczy inwestorów, właścicieli domów i firm remontowych, ponieważ to właśnie na nich spoczywa obowiązek zabezpieczenia budynku przed przepływem zwrotnym. Najwłaściwszym rozwiązaniem jest montaż odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego lub przepompowni.

Ochrona przeciwzalewowa przy spadku do kanału

Podstawowym zabezpieczeniem przeciwzalewowym są tzw. zasuwy burzowe ze swobodnie zawieszoną klapką umożliwiającą swobodny przepływ w stronę kanału i zamykającą się samoczynnie w momencie wystąpienia cofki (cofania się ścieków z przepełnionego kanału). Zasuwy te zalecane są do ścieków bez fekaliów (np. woda z pralek).

Jeśli jednak przez zasuwę będą przepływały ścieki z toalet korzystnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z dwoma klapkami. Takie zabezpieczenie daje nam pewność, że w sytuacji przyblokowania jednej klapki, podczas cofki zadziała klapka druga. Urządzeniem tego typu jest zasuwa burzowa Staufix.

Zawór przeciwzalewowy Staufix

Wyposażony w jedną klapkę w dowolnym momencie może zostać uzbrojony w drugą klapkę, zwiększającą skuteczność przeciwzalewową. Dodatkowa klapka może być wykonana ze stali nierdzewnej i chronić dodatkowo przed gryzoniami. Zawór w wersji Staufix Control jest dodatkowo wyposażona w podajnik sygnału, który w przypadku przepływu zwrotnego emituje ostrzeżenie wizualne i akustyczne.

W ten sposób urządzenie umożliwia zawsze pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w pomieszczeniach usytuowanych poniżej poziomu zalewania (np. piwnicy). Opcjonalnie posiada też możliwość odłączenia od sieci elektrycznej podłączonego urządzenia, np. pralki.

Automatyczne zawory zwrotne Staufix FKA

W przypadku przewodów, które odprowadzają ścieki zawierające fekalia (z toalet, pisuarów) zaleca się stosowanie automatycznych zaworów zwrotnych, np. Staufix FKA. Taki zawór posiada dwie otwarte klapy zwrotne (swobodny odpływ ścieków), które zamykają się i blokują automatycznie w momencie wystąpienia cofki.

 

Przepływ zwrotny zostaje rozpoznany przez sondę, w momencie 80% wypełnienia kanału.Informacja o wystąpieniu przepływu zwrotnego zgłaszana jest za pomocą alarmu na szafce sterowniczej. Po ustąpieniu cofki, następuję automatyczne podniesienie się klapy.

Zawór przeciwzalewowy z pompą Pumpfix F do ścieków zawierających fekalia

Podobnym urządzeniem jest zawór Pumpfix F a jego dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z przyborów sanitarnych, także w sytuacji przeciążenia kanalizacji. Pumpfix F posiada jedną klapę otwartą, która zamyka się podczas cofki i nie dopuszcza do przedostania się ścieków do wewnątrz budynku.

Jeśli jednak przy zamkniętej klapie napływają ścieki, wówczas po osiągnięciu określonego poziomu za pomocą sondy włącza się pompa, która zasysa ścieki, rozdrabnia i tłoczy je w kierunku przeciwnym do przepływu zwrotnego.

Podłogowy wpust piwniczny Drehfix

Zabezpieczenia przeciwzalewowe mogą zostać zamontowane także we wpustach podłogowych lub kształtkach kanalizacyjnych. Wpust piwniczny Drehfix posiada dwie klapy zabezpieczające przed cofaniem ścieków.

Podłogowy wpust piwniczny Drehfix, przepompownia Aqualift F Compact - przykłady zabudowy
Podłogowy wpust piwniczny Drehfix, przepompownia Aqualift F Compact - przykłady zabudowy

Można do niego podłączyć dodatkowe przybory, np. pralkę lub umywalkę. Kompaktowa budowa sprawia, że idealnie nadaje się do renowacji instalacji. Drehfix posiada funkcję demontażu easy-entry, która umożliwia łatwą i szybką konserwację.

Ochrona przeciwzalewowa przy braku spadku do kanału

Jeśli przybory odwadniające znajdują się poniżej poziomu zalewania i nie ma spadku do kanału, to ścieki powinny być odprowadzane za pomocą przepompowni ścieków. W takich sytuacjach najlepsze rozwiązanie stanowią zwykle przepompownie ścieków, których niezawodne działanie zależy od prawidłowego doboru urządzenia i od jego poprawnej zabudowy technicznej.

Mała przepompownia Minilift S w przypadku ścieków bez fekaliów

W przypadku ścieków bez fekaliów sprawdzi się niewielkie urządzenie Minilift S, do którego można podłączyć jednocześnie pralkę, prysznic oraz inne przybory sanitarne. Dzięki zabudowie w płycie podłogowej przepompownia jest prawie niewidoczna.

Zawór przeciwzalewowy Pumpfix F, mała przepompownia ścieków bez fekaliów Minilift S
Zawór przeciwzalewowy Pumpfix F, mała przepompownia ścieków bez fekaliów Minilift S, system sterowania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zintegrowany z pokrywą wpust przyjmuje wodę z powierzchni. Również w razie pęknięcia rury lub zalania przez okienko piwniczne pompa odprowadza brudną wodę powyżej poziomu kanalizacji i utrzymuje pomieszczenia piwniczne w suchym stanie.

Gotową do podłączenia pompę ze zintegrowaną wtyczką można wyjąć w celu konserwacji wykonując kilka prostych czynności.

Przepompownia Aqualift F Compact

Przepompownia Aqualift F Compact przejmuje z kolei funkcję kompleksowego odwadniania piwnicy i tłoczy zarówno ścieki czarne (zawierające fekalia) jak i szare (bez fekaliów) w sposób niezawodny i automatyczny ponad poziom zalewania do wyżej położonej kanalizacji.

Urządzenie dostępne jest w wersji do zabudowy w posadzce lub swobodnego ustawienia. Wariant do zabudowy w podłodze dodatkowo pełni funkcję wpustu (również w przypadku pęknięcia rury lub zalania przez okienko piwniczne), a pokrywa do wklejenia płytki umożliwia uzyskanie estetycznego wyglądu pomieszczenia.

źródło i zdjęcia: Kessel

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum