Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Rekuperatory

Jakie korzyści daje użytkownikowi wentylacja z rekuperatorem VENA Optima 4 PRO?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w nowo budowanych lub remontowanych domach, to już niemalże standard. Inwestorzy mają świadomość szeregu zalet jakie rekuperacja zapewnia mieszkańcom.

Nowy model rekuperatora VENA Optima 4 PRO już dostępny!

  • nowa, lżejsza obudowa z EPP,
  • niższa emisja hałasu
  • niższa energochłonność
  • większa powierzchnia filtracji i prostszy sposób wymiany filtrów
  • atrakcyjny, nowoczesny wygląd.

Rekuperacja - oszczędność na kosztach ogrzewania

Najistotniejszą zaletą jest oczywiście oszczędność na kosztach ogrzewania, jednak coraz więcej inwestorów decyduje się na zastosowanie rekuperacji pomijając nawet aspekt ekonomiczny. Otóż w obecnych czasach wiele się mówi o jakości powietrza jakim oddychamy.

Smog, pyły, wirusy i bakterie czy nieprzyjemne zapachy pochodzące z bliskiego sąsiedztwa np. oczyszczalni czy zakładów przemysłowych, potrafią uprzykrzyć życie. Wszystko to sprawia, że osoby inwestujące w system wentylacji poszukują rozwiązań, które zapewnią im komfortowe warunki życia w ich wymarzonym domu.

Czyste powietrze w systemach rekuperacji

Najlepsze rekuperatory dostępne na rynku wyposażane są w filtry powietrza wyższej klasy (np. tak jak w przypadku rekuperatorów VENA filtry klasy M5 i F7), dzięki którym możliwe jest ograniczenie dopływu do pomieszczeń powietrza pozbawionego niepożądanych związków.

Inwestorzy mogą wybierać również spośród bardziej dokładnych filtrów jak np. HEPA, antysmogowych czy ultrafiltracji powietrza opartej na technologiach stosowanych przez NASA.

Możliwość korzystania z filtracji powietrza doceniają nie tylko alergicy, choć dla nich ta kwestia ma szczególnie istotne znaczenie.

Bezproblemowa kontrola i eksploatacja systemu wentylacji z odzyskiem ciepła

Aby filtracja powietrza była skuteczna i nie zaburzała wydajności pracy całego systemu wentylacji, ważne jest, aby regularnie przeprowadzać podstawowe czynności eksploatacyjne takie jak np. przeglądy serwisowe i wymianę wkładów filtracyjnych.

Sterownik STW-5 w trosce o serwis i wymianę filtrów w rekuperatorze

W rekuperatorach VENA stosowany jest system sterowania wentylacją STW-5 , który zdejmuje z użytkownika konieczność pamiętania o tych czynnościach. W centralach stosowane są czujniki, dzięki którym po uzyskaniu określonego stopnia zabrudzenia filtrów na panelu użytkownika pojawia się komunikat “Wymień filtry”. Wkłady filtracyjne do rekuperatora VENA


Wkłady filtracyjne do rekuperatorów VENA

Dzięki niemu użytkownik wie, że już pora na zakup nowych wkładów filtracyjnych i zatroszczenie się o rekuperator. Sterownik STW-5 przypomina również o konieczności wykonania przeglądu systemu wentylacji i podobnie jak w przypadku wymiany filtrów, przekazuje tę informację użytkownikowi za pośrednictwem komunikatu widocznego na ekranie wyświetlacza.

Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że użytkownik nie musi fatygować się bezpośrednio do rekuperatora, który zazwyczaj jest montowany na poddaszu lub w piwnicy.

Moduł internetowy EcoNet - sterowanie pracą wentylacji z dowolnego miejsca na świecie

Rekuperatory VENA mogą być wyposażone w moduł internetowy EcoNet, za pomocą którego możliwe jest sterowanie pracą wentylacji za pośrednictwem telefonu lub komputera, z dowolnego miejsca na świecie. To rozwiązanie pozwala na niemalże nieograniczoną kontrolę pracy wentylacji i dostosowanie jej ustawień do rytmu życia mieszkańców.

Moduł internetowy EcoNet do zdalnej obsługi systemu rekuperacji


Moduł internetowy EcoNet do zdalnej obsługi systemu rekuperacji

Co to oznacza w praktyce? Użytkownik ma możliwość zmniejszenia wydajności pracy wentylacji do minimum w momencie, gdy wszyscy domownicy są w szkole i/lub w pracy.

Moduł EcoNet umożliwia również przewietrzenie pomieszczeń lub zwiększenie temperatury w domu przed powrotem domowników. Takie sterowanie może odbywać się ręcznie lub automatycznie. Sterownik STW-5 daje możliwość zaprogramowania trybów pracy rekuperacji w zależności od indywidualnych preferencji.

Kolejną istotną zaletą modułów EcoNet jest fakt, że dają one możliwość zdalnej pomocy technicznej. W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z ustawieniem pracy rekuperatora możliwy jest kontakt telefoniczny z konsultantem i pomoc on-line.

Rozwiązanie to jest szczególnie doceniane przez początkujących użytkowników, którzy jeszcze nie zdążyli nauczyć się obsługi sterownika i którzy mają wątpliwości lub obawy przed samodzielną konfiguracją ustawień.

Moduł internetowy umożliwia konsultantowi połączenie się ze wskazanym rekuperatorem i poprawne poinstruowanie użytkownika o dalszych krokach. Co najważniejsze wszystko to jest możliwe całkowicie bezpłatnie i nie wymaga wizyty pracownika serwisu na inwestycji.

Dlatego decydując się na zakup rekuperatora do wymarzonego domu warto jest zwrócić uwagę nie tylko na parametry pracy osiągane przez urządzenie, jego budowę czy wygląd, ale również funkcje, które zapewnią wygodne i bezawaryjne użytkowanie całego systemu rekuperacji przez lata.

źródło i zdjęcia: Firma Bartosz

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum