Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Zbiorniki szczelne

Jak założyć piwniczkę w ogrodzie?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty 2020-02-07

Piwniczka ogrodowa to nie tylko doskonały element wystroju ogrodu, ale będzie też idealnym miejscem na przechowywanie wina czy przetworów. Firma Probud podpowiada, jak ją założyć, aby najlepiej spełniała swoją rolę.

Wybór miejsca

Pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Musi być ono suche, bez zbierającej się wody opadowe i zacienione. Zapewniona musi być odpowiednia wentylacja i właściwy przepływ powietrza.

Oprócz tego, piwniczka ogrodowa musi być zagłębiona w gruncie i zaizolowana przed wilgocią oraz zmianami temperatury. Wejście do pomieszczenia najlepiej umieścić od strony północnej, dzięki czemu ściana frontowa będzie się mniej nagrzewała.

Wykop

Po wyznaczeniu zarysu piwniczki ogrodowej kolejnym krokiem jest zrobienie wykopu, bardziej głębokiego w miejscu ławy fundamentowej o około 30 cm.

Wykop musi być szerszy od piwniczki. Ściany muszą być dokładnie zabezpieczone przed osuwaniem się gruntu poprzez deskowanie lub właściwy spadek.

Poznaj ofertę piwniczek Probud

Fundamenty i ściany

Kolejnym krokiem jest stawianie ścian piwniczki i wykonania pod nią fundamentów. Najpierw pod ławą fundamentową należy ułożyć dziesięciocentymetrową warstwę chudego betonu, potem deskowanie ławy fundamentowej i znowu beton, tym razem klasy B15.

Gdy beton się zwiąże, można usunąć deskowanie, a powstałą przestrzeń wypełnić piaskiem, który należy zagęścić.

Kolejny krok to ułożenie izolacji przeciwwilgociowej poziomej podłogi, połączonej z izolacją ścian. Przy deskowaniu ścian piwniczki trzeba uważać, aby nie uszkodzić położonej wcześniej izolacji podłogi.

Ściany uzbraja się stalowymi prętami. Po ustabilizowaniu zbrojenia deskowanie należy wypełnić betonem. Wąsy prętów zbrojeniowych łączą się ze zbrojeniem stropu oraz otworami wentylacyjnymi pozostawionymi w trakcie murowania ściany.

Aby mieć pewność, że piwniczka będzie wykonana zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, warto zwrócić się do firmy budowlanej, która specjalizuje się w tego typu konstrukcjach.

źródło i zdjęcia: Probud

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum