Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kominki i piece

Worldflame: Montaż ciepłej zabudowy w systemie LilaTec

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Poniżej, w kilku krokach zamieściliśmy krótki instruktaż, jak wykorzystać innowacyjny system LilaTec podczas stawiania ciepłej zabudowy do wkładu marki Austroflamm. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wszystkie wkłady Austroflamm są dostosowane do wykorzystania w domach z systemem rekuperacji. Warto również wspomnieć, że system LilaTec można zastosować do każdego wkładu marki Austroflamm.

System ten został zaprojektowany z myślą o instalatorach i zdunach. Ich potrzeby stały się priorytetem dla konstruktorów z Austrii dlatego, między innymi, całą ciepłą zabudowę w tym systemie jest w stanie postawić nawet jedna osoba, a czas montażu jest wyjątkowo szybki.

Krok 1 - osadzenie wkładu

Zgodnie z wcześniej przygotowanym i zwymiarowanym projektem ustawiamy wkład kominkowy w wyznaczonym miejscu. Niezbędne jest do tego precyzyjne wypoziomowanie i wypionowanie wkładu. Do wkładu kominkowego podłączamy powietrze z zewnątrz i na tym etapie robimy przyłącze kominowe. Wkłady Austroflamm są najlepiej przygotowane do optymalnej współpracy z systemem LilaTec.

Krok 2 - Przygotowanie podłoża

W pierwszej kolejności należy przygotować grunt do zabudowy. Podłoże należy oczyścić i zmieżyć.  Na płytę ogniotrwałą lub bezpośrednio na podłoże powinno się wyłożyć zaprawę klejową Austroflamm Haftmörtel w celu wyrównania. Służy ona również do zamocowania pierwszego poziomu modułów systemu. W dalszej części montażu, kolejne warstwy nie będą wymagały klejenia.

Krok 3 - Poziomy bloczków i zbrojenie

Pierwszą warstwę bloczków LilaTec zalewamy gusmasą LilaTec do 2/3 wysokości bloczka. Kolejna warstwa bloczków jest ustawiona na tak zwaną zakładkę i znowu jest wypełniana gusmasą do wysokości 2/3. Nie musimy kleić ze sobą bloczków, ale bardzo ważne jest wypoziomowanie i pionowanie elementów. Z wcześniej przygotowanego drutu wykonujemy skoble, które mocujemy na łączeniach bloczków.

Krok 4 - wykończenie

W czasie wykonywania zabudowy należy przestrzegać wszelkich reguł prawa budowlanego. W miejscu, w którym stosujemy izolację firma Austroflamm poleca płyty krzemionowo-wapienne. Poszczególne warstwy LilaTecu łączymy budujemy zgodnie z opisaną wcześniej zasadą. Należy jednak pamiętać o zamontowaniu nadproża nad ramą drzwiową wkładu kominkowego. W górnej części zabudowy, jeśli jest ona równa z wysokością pomieszczenia, budujemy skrzynkę powietrza rotacyjnego. Wykończenie zabudowy LilaTec może być różnorodne, jednak należy pamiętać, aby na powierzchni zabudowy zastosować siatkę wykończeniową Austroflamm zatopioną w kleju HaftnerFlex. Na wszystkich krawędziach należy zamontować narożniki aluminiowe. Do tak przygotowanej zabudowy możemy przykleić kamień, ceramikę, lub wykończyć ją różnego rodzaju pucami.

źródło i zdjęcia: WorldFlame

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum