Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Kominki i piece

WorldFlame: HMS – systemy akumulacji ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut

Wciąż rosnące ceny paliw wykorzystywanych do ogrzewania, nowe normy budowlane i normy emisji spalin, zmuszają nas do poszukiwania najbardziej efektywnych rozwiązań. Sprawność grzewcza palenisk otwartych to maksymalnie 25%, a zamkniętych aż 87% (główne różnice, zalety i wady obu rozwiązań zostały dokładnie opisane w artykule "Palenisko otwarte czy zamknięte – co wybrać?").

Stąd można wyciągnąć wniosek, że jeżeli wybieramy do swego domu palenisko z przeznaczeniem dla efektywnego ogrzewania (obojętne czy jest to główne źródło, czy wspomagające), bierzemy pod uwagę paleniska zamknięte. Dlatego przedmiotem niniejszego artykułu będą paleniska oparte na wkładach kominkowych, oraz piece wolnostojące. Najważniejszymi parametrami, które będą wzięte pod uwagę są: sposób oddawania ciepła oraz ilość paliwa potrzebnego do wytworzenia odpowiedniej wartości grzewczej.

W piecach wolnostojących oraz wkładach marki Austroflamm zostały zastosowane analogiczne i sprawdzone rozwiązania. Z tego powodu poszczególne opisywane elementy systemu akumulacji ciepła HMS, będą dotyczyły obu rozwiązań.

Podstawowe elementy systemu akumulacji ciepła (HMS)

Inżynierowie z laboratorium Austroflamm dokładnie przeanalizowali proces spalania drewna we wkładach kominkowych i piecach wolnostojących. Doskonale wiadomo, które elementy poszczególnych urządzeń oraz w jakim stopniu oddają ciepło powstałe w komorze spalania. Dzięki tej wiedzy zaprojektowali i przetestowali bardzo wydajny system akumulacji ciepła, który pozwala w maksymalny sposób odzyskać powstałą energię, zanim trafi ona do przewodu spalinowego i tym samym zostanie stracona.

Kerramoty, bo o nich mowa, to ceramiczne elementy wyłożenia komory grzewczej, odporne na temperaturę do 1200 °C Keramotty

Dzięki zaangażowaniu całego sztabu naukowców, oraz ponad 30- letniemu doświadczeniu firmie Austroflamm udało się opracować rozwiązanie pozwalające na maksymalnie odzyskanie powstałego w urządzeniu ciepła. Pierwszy element systemu HMS został zamontowany już wewnątrz komory spalania. Kerramoty, bo o nich mowa, to ceramiczne elementy wyłożenia komory grzewczej, odporne na temperaturę do 1200 °C. Ich budowa i struktura jest efektem wieloletnich badań i poszukiwań najlepszego rozwiązania. Obecnie produkowana ceramika dla naszych produktów, obiektywnie rzecz biorąc, jest najlepszym materiałem tego typu na świecie.

Głównym zastosowaniem tego produktu jest połączenie izolacji termicznej z unikatowym przewodnicwtem ciepła. Dlaczego konieczne było zastosowanie ceramiki już wewnątrz wkładu? Jaki efekt dla użytkowników wynika z ich zastosowania?

1. Bezpieczeństwo użytkowania

Podczas spalania drewna wewnątrz pieca wytwarzana jest ogromna temperatura. Ceramiczne wyłożenie komory spalania zapobiega nadmiernemu przegrzewaniu się stalowych elementów urządzenia kumulując w sobie powstałą energię. Dzięki temu nasze urządzenia są odporne na uszkodzenia mechaniczne wywołane nadmierną temperaturą.

2. Czystość użytkowania

Keramotty produkowane przez Austroflamm dostępne są w jasnych, kremowych barwach, które doskonale podkreślają piękno płomieni. Odpowiednia mieszanka i technologia produkcji tych elementów powodują, że podczas procesu spalania w komorze urządzenia wytwarzana jest bardzo wysoka temperatura. Daje to możliwość praktycznie całkowitego wykorzystania użytego paliwa i pozostawienia śladowej ilości odpadów, które w przypadku innych marek często osadzają się na szybie lub ścianach urządzenia.

3. Akumulacja ciepła

Jak już zostało wspomniane powyżej Keramotty z jednej strony powodują zwiększenie temperatury w komorze wkładu kominkowego lub pieca wolnostojącego, z drugiej magazynują powstałą energię, by oddać ją w zamierzonym kierunku w sposób płynny i długofalowy. Te elementy pieca doskonale współdziałają z pozostałymi częściami systemu akumulacji ciepła zaprojektowanymi przez naukowców z Laboratorium Austroflamm.

HMS BOX/ HMS RING

Jak wiadomo, wysoka temperatura powoduje ruch ciepłego powietrza ku górze. Im wyższa, tym cząsteczki nabierają większej prędkości. Naturalnym zjawiskiem jest ulatnianie się zgromadzonej wewnątrz pieca energii cieplnej wraz ze spalinami i ciepłym powietrzem poprzez czopuch pieca do przewodu kominowego. W przypadku braku zastosowania rozwiązania typu HMS BOX lub HMS RING następuje wysoka strata wyprodukowanej energii. Dlatego firma Austroflamm opatentowała rozwiązanie polegające na odzyskaniu tej energii i skumulowaniu jej jeszcze zanim zostanie odprowadzona do atmosfery. Oba prezentowane rozwiązania spełniają tę samą funkją. Różnią się zasadniczo tylko sposobem montażu i niektórymi parametrami.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Zastosowanie opatentowanych paneli HMS w znaczący sposób wydłuża proces grzewczy Panele HMS

Komplet paneli HMS zawiera od 45 – do 75 kilogramów masy akumulacyjnej, w zależności od tego, do którego wkładu kominkowego ma zostać zamontowany. Jest to bardzo gęste tworzywo ceramiczne o gęstości 3kg/l. które zawiesza się na specjalnych hakach zamontowanych na bocznych i tylnych ścianach wkładów. Panele absorbują ciepło oddawane przez te własnie części pieca by następnie przez wiele godzin, również po wygaszeniu paleniska, stopniowo je uwalniać do otoczenia.

Zastosowanie opatentowanych paneli HMS w znaczący sposób wydłuża proces grzewczy. Skumulowane ciepło jest w sposób płynny uwalniane do otoczenia nawet do 9 godzin od wygaszenia urządzenia. Jest to bardzo efektywny sposób na maksymalne wykorzystanie zużytego paliwa, co powoduje znaczną oszczędność dla użytkowników naszych wkładów kominkowych i pieców wolnostojących.

Podsumowanie

System Akumulacji ciepła HMS, to unikatowy i bardzo efektywny sposób na maksymalne wykorzystanie energii grzewczej powstałej w procesie spalania. Ta opatentowana technologia w znaczący sposób zmniejsza wydatki przeznaczane dotychczas na zakup opału, ponieważ pozwala na długotrwałe oddawanie pozyskanego ciepła i zapobiega nadmiernej utracie do atmosfery. Zważywszy na parametry uzyskiwane po zamontowaniu tego systemu, jest to unikatowe rozwiązanie na skalę światową.

źródło i zdjęcia: WorldFlame

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska lipiec - sierpień 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum