Pomporozdrabniacze SFA

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Pomporozdrabniacze SFA

Francuska firma SFA, wynalazca pomporozdrabniaczy oraz światowy lider w tej kategorii urządzeń, już od ponad 55 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania dla aplikacji domowych i komercyjnych. Bogata oferta produktów pozwala na optymalny dobór urządzeń. Nasze hasło to: "Łazienka, kuchnia, pralnia i WC - wszędzie tam gdzie chcesz".

aktualizacja: 2019-02-04 08:04:32
SFA Poland

Czym są pomporozdrabniacze?

W związku z coraz szerszym zastosowaniem pomporozdrabniaczy oraz wieloma pytaniami w tym temacie, chcielibyśmy Państwu przybliżyć informacje na temat tych urządzeń, zasady ich działania, zastosowania oraz sposobu ich doboru.

Jak powstała idea pomporozdrabniaczy?

Musimy przenieść się do lat 60, do roku 1958. W tym okresie we Francji, a dokładnie w Paryżu, powierzchnie mieszkalne stawały się coraz droższe, dlatego przystąpiono do podziału istniejących dużych lokalów mieszkaniowych i użytkowych na mniejsze.

Nie ma w tym nic dziwnego i wydawało by się nic trudnego. Niestety jak mówi przysłowie, diabeł tkwi w szczegółach. Podczas tych prac wystąpił jeden bardzo istotny problem, który wydawał się w tamtych czasach nie do rozwiązania bez bardzo kosztownych prac adaptacyjnych. O ile sam podział lokali nie stanowił problemu pod względem budowlanym, to problemem okazało się położenie pionów kanalizacyjnych.

Nowo utworzone lokale były tych pionów pozbawione, w związku z tym stworzenie łazienki czy toalety w tym lokalu było nie możliwe. Trzeba było rozwiązać problem przetłaczania i rozdrabniania ścieków czarnych i szarych. Francuska firma SFA wprowadziła w tym czasie pierwsze urządzenie, które w sposób prosty, niewymagający kosztownych prac remontowych pozwalało na stworzenie łazienki i toalety w dowolnym miejscu, a przetłaczanie ścieków odbywało się cienką rurą fi 22, 28, 32, którą bardzo prosty sposób można było schować w ścianie lub ukryć przy podłodze czy suficie.

Zaletą było uniezależnienie się od położenia pionów kanalizacyjnych, które mogły znajdować się w znacznej odległości oraz konieczności zachowania spadków w kierunku pionów jakie stosuje się przy tradycyjnym sposobie montażu instalacji kanalizacyjnej. Całość ścieków była przetłaczana i rozdrabniana przez pomporozdrabniacz umiejscowiony bezpośrednio za toaletą.

Jak Państwo widzicie urządzenia te funkcjonują już od ponad 55 lat. Zapotrzebowanie rynku na coraz to inne urządzenia, spowodowało bardzo szybki rozwój tego produktu, nie bez znaczenia był rozwój nowych technologii i materiałów. Na dzień dzisiejszy pod praktycznie każdy nowy lub adaptowany obiekt da się dobrać urządzenie, które będzie spełniało oczekiwanie przyszłego inwestora i to bez kosztownych prac remontowych, co jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne.

Sanislim
Sanislim

Czym jest pomporozdrabniacz?

Pomporozdrabniacz jest niczym innym jak urządzeniem elektrycznym zasilanym 230V (lub 12V, 24V w przypadku urządzeń dedykowanych na jachty, w dalszej części artykułu) zaopatrzonym w pompę wraz z nożem tnącym służącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków fekalnych, papieru toaletowego i odpadków organicznych.

Wewnątrz znajduje się system elektroniczny sterujący pracą pompy, oraz systemem załączania i wyłączania urządzenia. Urządzenie po rozdrobnieniu ścieków może przetłoczyć je zarówno w pionie jak i poziomie. Parametry te są uzależnione od rodzaju urządzenia.

Rodzaje urządzeń oferowanych przez SFA

Pomporozdrabniacze możemy podzielić w zależności od ich przeznaczenia na:

  • Pomporozdrabniacze do ścieków fekalnych i szarych
  • Pompy do ścieków szarych

W pierwszym przypadku są to urządzenia zaopatrzone w pompę wraz z nożem tnącym. Głównym zadaniem jest rozdrobnienie ścieków i przetłoczenie ich do istniejących pionów kanalizacyjnych, szamba lub oczyszczalni ścieków

W drugim przypadku mówimy o urządzeniach stosowanych do przetłaczania ścieków z łazienki, kuchni, pralni lub innych miejsc bez ścieków fekalnych.

Innym podziałem jest tutaj rodzaj obiektu gdzie będzie zamontowane urządzenie:

  • Pompy i pomporozdrabniacze do zastosowań domowych
  • Pompy i pomporozdrabniacze do zastosowań komercyjnych

Urządzenia do zastosowań domowych

Jest to największa grupa urządzeń dostępnych na rynku. Charakteryzująca się zwartą budową i mocą silników do 500 W. Pozwalają one na rozdrobnienie ścieków i przetłoczenie ich na maksymalną wysokość 5 m i do 100m w poziomie. Oczywiście oba parametry tłoczenia są ze sobą ściśle związane. To znaczy wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia ścieków zmniejsza nam się odległość tłoczenia w poziomie. Wszystkie te parametry podawane są w postaci tabel.

Dodatkowo posiadają inny system rozdrabniania

W grupie tej wyróżniamy urządzenia przystawkowe - są to urządzenia, które montowane są bezpośrednio za toaletą (kompakt WC). Odpływ z miski ustępowej jest bezpośrednio wpięty do pomporozdrabniacza za pomocą gumowej manszety. W niektórych modelach istnieje możliwość podłączenia jednocześnie kilku przyborów takich jak WC, umywalka, wanna, prysznic, pralka. W zależności od ilości przyborów i parametrów tłoczenia istnieje możliwość doboru optymalnego rozwiązania dla przyszłego inwestora. (modele Saniaccess 1,2,3, Sanibrouyer, Sanitop, Saniplus, Sanislim, Sanipack, Sanipro)

Saniaccess 2
Saniaccess 2

Urządzenia przeznaczone do współpracy z miskami WC montowanymi na stelażach - są montowane w pewnej odległości do stelaża WC i tu również mamy możliwość podłączenia dodatkowych przyborów jak wyżej (Sanipack). Oferujemy urządzenia kompletne, to znaczy stelaż z wbudowanym rozdrabniaczem, umożliwiający podłączenie dowolnej miski WC dostępnej na rynku (Saniwall)

Saniwall
Saniwall

Pompy do ścieków szarych są urządzeniami przetłaczającymi ścieki z całej kuchni, łazienki, pralni bez WC. Zastosowanie tych urządzeń pozwala na dowolną aranżację tych pomieszczeń bez względu na położenie pionów kanalizacyjnych. Istnieje możliwość stworzenia wyspy kuchennej bez konieczności kosztownych prac adaptacyjnych. (Sanivite, Sanidouche, Saniaccess 4)

W zastosowaniach domowych bardzo ciekawym rozwiązaniem są ceramiki WC z wbudowanym pomporozdrabniaczem. W tej grupie asortymentowej oferujemy 5 modeli (3 modele kompaktów WC stojących i 2 modele ceramiki podwieszanej z własnym stelarzem). Urządzenie to uruchamia się wbudowanym przyciskiem na ceramice i nie potrzebuje zbiornika na wodę ponieważ podłączą się go elastycznym przewodem bezpośrednio do zasilania wody. W niektórych modelkach istnieje możliwość podłączenia dodatkowej umywalki. Stosowane wszędzie tam gdzie jesteśmy ograniczeni przestrzenią. (Sanicompact C43, Sanicompact C43 ECO, Sanicompact Elite, Sanicompact Comfort , Sanicompact STAR)

Sanicompact C43
Sanicompact C43
Sanicompact Star Sanicompact Star
Sanicompact Star                  Sanicompact Star

Urządzenia do zastosowań komercyjnych

Są to urządzenia charakteryzujące się mocą silników powyżej 500W. Bardzo często zaopatrzone są w dwa silniki. Wyposażone w specjalny system rozdrabniający do zastosowań publicznych. Pozwalają na rozdrobnienie i przetłoczenie ścieków na wysokość do 11m w pionie i 110m poziomie. Oczywiście jak wcześniej pisaliśmy, parametry te są ze sobą ściśle związane. Urządzenia te bardzo często zaopatrzone są w systemy alarmowe (system przewodowy lub radiowy) informujący inwestora o aktualnej pracy urządzenia oraz o ewentualnej awarii.

Zastosowanie w urządzeniach dwóch silników ma na celu zoptymalizowanie pracy urządzenia w zależności od ilości ścieków. Oznacza to, że dobór urządzenia powinien być wyliczony na maksymalną ilość ścieków z danego obiektu. W przypadku małego zrzutu ścieków załącza się silnik pierwszy wraz ze wzrostem ilości ścieków system załączy drugi silnik. Dodatkowo system uruchamia silniki naprzemiennie co wydłuża żywotność urządzenia.

W przypadku awarii jednego z silników urządzenie dalej może pracować, oczywiście jego wydajność maleje. W roku 2014 wprowadzamy udoskonalone wersje znanych Państwu urządzeń pod nazwą Sanicubic. Urządzenie te są w klasie ochrony IP 68 z systemem sterowanie (control box) montowanym na ścianie (Sanicubic mono, Sanicubic 1WP, Sanicubic 2pro, Sanicubic 2clasic). Nowością będzie urządzenie Sanicubic 2XL - jest to urządzenie w klasie ochrony IP 68 z oddzielnym control box zaopatrzonym w dwa silniki o mocy 1500W typu Vortex.

Sanicubic 2 Classic
Sanicubic 2 Classic

Urządzenia Sanicom 1, Sanicom2 są przeznaczone do przetłaczania ścieków szarych w obiektach komercyjnych typu, kuchnie, bary, pralnie itp.

Sanicom2
Sanicom 2

Bardzo ciekawym rozwiązaniem zastosowania pomporozdrabniaczy, są urządzenia do zastosowań na jachtach i łodziach pełnomorskich. Wszyscy znamy toalety z ręcznymi pompami, co w użytkowaniu przysparza wielu kłopotów. Dodatkowo zbiornik na ścieki fekalne musi znajdować się poniżej WC.

Zastosowanie pomporozdrabniaczy zasilanych 12V lub 24V daje dodatkowo oprócz łatwości obsługi możliwość montażu zbiornika na nieczystości w dowolnym miejscu łodzi nawet powyżej lustra wody, co jest istotne w przypadku opróżniania zbiornika. Daje to jednocześnie pełną dowolność aranżacji i położenia toalety oraz zbiornika na jednostce pływającej. Wiadomo jak ważne jest w przypadku jednostek pełnomorskich zużycie energii elektrycznej, dla przykładu:

4 osoby na pokładzie - przyjmijmy 16 spłukań wody w toalecie. Zużycie energii toalety elektrycznej to 0,32 Amp.h/dzień co daje nam 0,16% dziennego zużycia energii elektrycznej. Dla porównania 12 godzin lodówka na pokładzie to 22% dziennego zużycia energii elektrycznej, a 10 godzin Autopilota to 16% dziennego zużycia
(Sanimarin)

W ofercie poza pomporozdrabniaczami posiadamy jeszcze urządzenia dedykowane do branży techniki grzewczej, chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Urządzenia przeznaczone do przetłaczania kondenstu powstałego w wyniku pracy kotłów kondensacyjnych (Sanicondens Mini, Sanicondens Plus), oraz specjalna pompa zaopatrzona w neutralizator skroplin (Sanicondens Best). Nowością jest grawitacyjny neutralizator skroplin wraz ze złożem (Sanineutral) Urządzenie Sanicondens stosowane są również w przypadku konieczności odprowadzenia skroplin z dużych lad chłodniczych lub urządzeń klimatyzacyjnych.

Sanineutral
Sanineutral

Najmniejsze pompki oferowane przez SFA to urządzenia dedykowane do odprowadzania skroplin z klimatyzatorów typu SPLIT. Sanicondens mini montowany wewnątrz klimatyzatora. Sanicondens Pack do montażu pod klimatyzatorem.

W ofercie mamy również bardzo ciekawe rozwiązania dedykowane dla osób niepełnosprawnych i seniorów (Sanilife). Gama brodzików Trymatic EXT i Trymatic INT w trzech wymiarach zaopatrzone z wewnętrzne lub zewnętrzne pompy umożliwiające montaż brodzika bezpośrednio na istniejących posadzkach, pozwalających na błyskawiczna adaptacje pomieszczeń pod nową łazienkę. Nowością są regulowane automatycznie specjalne stelaże do montażu misek WC i umywalek. Położenie przyborów łazienkowych może być regulowana w sposób płynny o 37 cm w pionie. Regulacja odbywa się za pomocą przewodowego pilota.

Trymatic INT
Trymatic INT

***

Ofertę produktową SFA dopełniają akcesoria w postaci zaworów, rewizji, płynów do konserwacji urządzeń i granulatów do neutralizatorów.

To co nas wyróżnia i w przypadku tych urządzeń jest bardzo istotne, to sprawnie działający serwis. Na terenie kraju posiadamy ponad 50 punktów serwisowych, a ewentualne naprawy czy konserwacje wykonywane są w miejscu montażu urządzeń. Nie trzeba ich demontować i przesyłać do producenta. Serwis przyjedzie do klienta.

Krótka instrukcja montażowa

Montaż pomporozdrabniaczy nie przysparza problemów. W sposób szybki i prosty możemy podłączyć wszystkie przybory do urządzenia. Rzeczą najważniejszą jest, aby przewód tłoczny z urządzenia, którym będą tłoczone ścieki, był wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. Ścieki podawane są pod ciśnieniem i zastosowanie rur na uszczelkach może spowodować przecieki. Dlatego zawsze pamiętajmy o tej zasadzie. Przewody tłoczne w zależności od producenta wykonywane są rurami cienkimi o średnicach 22,25,28, lub większymi.

Dla Architektów i projektantów

Zapewniamy pełne wsparcie techniczne dla architektów i projektantów. Posiadamy programy doboru urządzeń oraz nakładki 2D i 3D CAD, co w znacznie upraszcza pracę.

Dla architektów ważne jest to, że nie są ograniczeni niczym przy projektowaniu nowych pomieszczeń czy adaptacji już istniejących. Bez względu na położenie pionów kanalizacyjnych istnieje możliwość dowolnej aranżacji przestrzeni i to jest bardzo ważne. Ograniczeni są tylko swoją wyobraźnią.

Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.sfapoland.pl

Logo SFA SFA Poland Sp. z o.o
ul. Białołęcka 168
03-253 Warszawa
tel +48 22 732 00 32
fax +48 22 751 35 16
biuro@sfapoland.pl
www.sfapoland.pl
www.strefasfa.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny