Ten rok jest tak suchy, że na wiosnę specjaliści mówili o suszy najgorszej od kilkudziesięciu, może nawet 100 lat. W dodatku wraz ze zmianami klimatu zmienia się charakter opadów - pada rzadziej, lecz o wiele intensywniej. Woda z ulew nie wsiąka w wysuszoną ziemię, tylko błyskawicznie spływa do kanalizacji, rowów melioracyjnych, rzek, a z tymi - do morza. W ten sposób tracimy ją bezpowrotnie.
Nasze zasoby wody pitnej są bardzo małe. Na statystycznego Polaka przypada jej rocznie 1600 m3. To odrobina więcej, niż mają do dyspozycji w Egipcie, i 3 razy mniej od tego, ile wypada na przeciętnego Europejczyka (4500 m3).
Dlatego tak ważne staje się wykorzystywanie wody deszczowej, która w dodatku jest za darmo! Można jej używać do podlewania ogrodów, celów gospodarczych w tym mycia okien a także prania, spłukiwania toalet. Jeśli przyjmiemy, że dzienne zapotrzebowanie na wodę jednej osoby to 150 l, to 77 l da się zastąpić deszczówką!
Woda deszczowa jest nie tylko darmowa, ma jeszcze kilka innych zalet. Dla roślin jest zdrowsza od tej z sieci. Jest też miękka (nie zawiera wapnia i magnezu), co ma znaczenie przy praniu i myciu. Twarda wchodzi w reakcję z detergentami, tworząc nierozpuszczalne sole. W pralce osadza się kamień, na mytych kafelkach, szybach i samochodach zostają brzydkie smugi. Przy wodzie miękkiej tych problemów nie ma, do prania potrzeba też mniej detergentów.
Wykorzystując deszczówkę, chronimy środowisko naturalne i światowe zasoby wody, obniżamy koszty ekspoloatacyjne (bo nie płacimy za wodę z wodociągu) i odciążamy sieci kanalizacyjne także płacąc miej za ich odprowadzenie.
Do gospodarowania wodą z opadów służy Wilo-RAIN 1 - kompaktowa centrala deszczowa.
Układ sterowania mierzy poziom wody w zbiorniku deszczówki, dzięki czemu da się ją wykorzystać niemal do zera. Dopiero w przypadku długich okresów bezdeszczowych przełącza zawór na pobór wody z wodociągu. Wszystko dzieje się automatycznie - użytkownik nie musi zawracać sobie tym głowy.
Wilo-RAIN 1 jest gotowe do podłączenia, a jego instalacja - dzięki zwartej konstrukcji oraz licznym opcjom podłączenia hydraulicznego - prosta. Cały moduł składa się z następujących elementów: samozasysającej pompy wirowej HiMulti 3 P, zamontowanej na ramie z amortyzatorem drgań, która umożliwia zwieszenie urządzenia na ścianie, 11 litrowego zbiornika separacyjnego, zaworów, przewodów dopływowych. Cicha, samozasysająca pompa HiMulti 3 pobiera wodę ze zbiornika z głębokości nawet do 8 metrów! Zbiornik separacyjny pozwala na bezpieczny pobór wody z wodociągu w czasie suszy. Jest to najwyższa forma zabezpieczenia przed wtórnym skażeniem wody pitnej, zgodnie z normą PN-EN1717 (klasa A).
Komfortową obsługę zapewnia intuicyjny interfejs, wygodną konserwację - bezpośredni dostęp do elementów systemu.
Inwestorom, instalującym urządzenie Wilo-RAIN 1, przysługuje dotacja z rządowego programu Moja Woda. Program ma na celu ochronę zasobów wody pitnej, przez wspieranie gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej i roztopowej. Właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy podejmą takie działania, przysługuje dofinansowanie do 5 tys. zł i do 80% kosztów instalacji.
Zdaniem naszych Czytelników
Gość Marcin
27 Mar 2021, 14:08
Rozwiązanie ciekawe, zainteresowało mnie ... tylko kontakt z firmą zniechęca. Potrzebuje pomocy od A do Z ... a oni wysyłają mi katalogi i linki do Youtuba abym mógł sobie wybrać ... BRAWY WY !!!