Centrala deszczowa - sposób na gospodarowanie wodą opadową

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Centrala deszczowa - sposób na gospodarowanie wodą opadową

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że żyjemy w kraju z deficytem wody pitnej. Przeciętny Polak ma jej do dyspozycji tyle, co Egipcjanin! Dlatego tak ważne staje się wykorzystywanie deszczówki do podlewania ogrodów, do celów gospodarczych, a także do spłukiwania toalet, prania. W ten sposób możemy oszczędzić aż do 50% wody pitnej. Świetnym urządzeniem do gospodarowania wodą opadową jest centrala deszczowa Wilo-Rain 1.

aktualizacja: 2020-10-05 08:56:48
Wilo Polska

Ten rok jest tak suchy, że na wiosnę specjaliści mówili o suszy najgorszej od kilkudziesięciu, może nawet 100 lat. W dodatku wraz ze zmianami klimatu zmienia się charakter opadów - pada rzadziej, lecz o wiele intensywniej. Woda z ulew nie wsiąka w wysuszoną ziemię, tylko błyskawicznie spływa do kanalizacji, rowów melioracyjnych, rzek, a z tymi - do morza. W ten sposób tracimy ją bezpowrotnie.

Nasze zasoby wody pitnej są bardzo małe. Na statystycznego Polaka przypada jej rocznie 1600 m3. To odrobina więcej, niż mają do dyspozycji w Egipcie, i 3 razy mniej od tego, ile wypada na przeciętnego Europejczyka (4500 m3).

Dlatego tak ważne staje się wykorzystywanie wody deszczowej, która w dodatku jest za darmo! Można jej używać do podlewania ogrodów, celów gospodarczych w tym mycia okien a także prania, spłukiwania toalet. Jeśli przyjmiemy, że dzienne zapotrzebowanie na wodę jednej osoby to 150 l, to 77 l da się zastąpić deszczówką!

Woda deszczowa jest nie tylko darmowa, ma jeszcze kilka innych zalet. Dla roślin jest zdrowsza od tej z sieci. Jest też miękka (nie zawiera wapnia i magnezu), co ma znaczenie przy praniu i myciu. Twarda wchodzi w reakcję z detergentami, tworząc nierozpuszczalne sole. W pralce osadza się kamień, na mytych kafelkach, szybach i samochodach zostają brzydkie smugi. Przy wodzie miękkiej tych problemów nie ma, do prania potrzeba też mniej detergentów.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 150 litrów na osobę w Polsce

 

Wykorzystując deszczówkę, chronimy środowisko naturalne i światowe zasoby wody, obniżamy koszty ekspoloatacyjne (bo nie płacimy za wodę z wodociągu) i odciążamy sieci kanalizacyjne także płacąc miej za ich odprowadzenie.

Do gospodarowania wodą z opadów służy Wilo-RAIN 1 - kompaktowa centrala deszczowa.

Układ sterowania mierzy poziom wody w zbiorniku deszczówki, dzięki czemu da się ją wykorzystać niemal do zera. Dopiero w przypadku długich okresów bezdeszczowych przełącza zawór na pobór wody z wodociągu. Wszystko dzieje się automatycznie - użytkownik nie musi zawracać sobie tym głowy. 

Zasada działania systemu wykorzystania wody deszczowej Wilo-RAIN 1

Wilo-RAIN 1 jest gotowe do podłączenia, a jego instalacja - dzięki zwartej konstrukcji oraz licznym opcjom podłączenia hydraulicznego - prosta. Cały moduł składa się z następujących elementów: samozasysającej pompy wirowej HiMulti 3 P, zamontowanej na ramie z amortyzatorem drgań, która umożliwia zwieszenie urządzenia na ścianie, 11 litrowego zbiornika separacyjnego, zaworów, przewodów dopływowych. Cicha, samozasysająca pompa HiMulti 3 pobiera wodę ze zbiornika z głębokości nawet do 8 metrów! Zbiornik separacyjny pozwala na bezpieczny pobór wody z wodociągu w czasie suszy. Jest to najwyższa forma zabezpieczenia przed wtórnym skażeniem wody pitnej, zgodnie z normą PN-EN1717 (klasa A).

Komfortową obsługę zapewnia intuicyjny interfejs, wygodną konserwację - bezpośredni dostęp do elementów systemu.

Inwestorom, instalującym urządzenie Wilo-RAIN 1, przysługuje dotacja z rządowego programu Moja Woda. Program ma na celu ochronę zasobów wody pitnej, przez wspieranie gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej i roztopowej. Właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy podejmą takie działania, przysługuje dofinansowanie do 5 tys. zł i do 80% kosztów instalacji.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje