Centrala deszczowa - sposób na gospodarowanie wodą opadową

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Centrala deszczowa - sposób na gospodarowanie wodą opadową

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że żyjemy w kraju z deficytem wody pitnej. Przeciętny Polak ma jej do dyspozycji tyle, co Egipcjanin! Dlatego tak ważne staje się wykorzystywanie deszczówki do podlewania ogrodów, do celów gospodarczych, a także do spłukiwania toalet, prania. W ten sposób możemy oszczędzić aż do 50% wody pitnej. Świetnym urządzeniem do gospodarowania wodą opadową jest centrala deszczowa Wilo-Rain 1.

aktualizacja: 2020-10-05 08:56:48
Wilo Polska

Ten rok jest tak suchy, że na wiosnę specjaliści mówili o suszy najgorszej od kilkudziesięciu, może nawet 100 lat. W dodatku wraz ze zmianami klimatu zmienia się charakter opadów - pada rzadziej, lecz o wiele intensywniej. Woda z ulew nie wsiąka w wysuszoną ziemię, tylko błyskawicznie spływa do kanalizacji, rowów melioracyjnych, rzek, a z tymi - do morza. W ten sposób tracimy ją bezpowrotnie.

Nasze zasoby wody pitnej są bardzo małe. Na statystycznego Polaka przypada jej rocznie 1600 m3. To odrobina więcej, niż mają do dyspozycji w Egipcie, i 3 razy mniej od tego, ile wypada na przeciętnego Europejczyka (4500 m3).

Dlatego tak ważne staje się wykorzystywanie wody deszczowej, która w dodatku jest za darmo! Można jej używać do podlewania ogrodów, celów gospodarczych w tym mycia okien a także prania, spłukiwania toalet. Jeśli przyjmiemy, że dzienne zapotrzebowanie na wodę jednej osoby to 150 l, to 77 l da się zastąpić deszczówką!

Woda deszczowa jest nie tylko darmowa, ma jeszcze kilka innych zalet. Dla roślin jest zdrowsza od tej z sieci. Jest też miękka (nie zawiera wapnia i magnezu), co ma znaczenie przy praniu i myciu. Twarda wchodzi w reakcję z detergentami, tworząc nierozpuszczalne sole. W pralce osadza się kamień, na mytych kafelkach, szybach i samochodach zostają brzydkie smugi. Przy wodzie miękkiej tych problemów nie ma, do prania potrzeba też mniej detergentów.

Dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi ok. 150 litrów na osobę w Polsce

 

Wykorzystując deszczówkę, chronimy środowisko naturalne i światowe zasoby wody, obniżamy koszty ekspoloatacyjne (bo nie płacimy za wodę z wodociągu) i odciążamy sieci kanalizacyjne także płacąc miej za ich odprowadzenie.

Do gospodarowania wodą z opadów służy Wilo-RAIN 1 - kompaktowa centrala deszczowa.

Układ sterowania mierzy poziom wody w zbiorniku deszczówki, dzięki czemu da się ją wykorzystać niemal do zera. Dopiero w przypadku długich okresów bezdeszczowych przełącza zawór na pobór wody z wodociągu. Wszystko dzieje się automatycznie - użytkownik nie musi zawracać sobie tym głowy. 

Zasada działania systemu wykorzystania wody deszczowej Wilo-RAIN 1

Wilo-RAIN 1 jest gotowe do podłączenia, a jego instalacja - dzięki zwartej konstrukcji oraz licznym opcjom podłączenia hydraulicznego - prosta. Cały moduł składa się z następujących elementów: samozasysającej pompy wirowej HiMulti 3 P, zamontowanej na ramie z amortyzatorem drgań, która umożliwia zwieszenie urządzenia na ścianie, 11 litrowego zbiornika separacyjnego, zaworów, przewodów dopływowych. Cicha, samozasysająca pompa HiMulti 3 pobiera wodę ze zbiornika z głębokości nawet do 8 metrów! Zbiornik separacyjny pozwala na bezpieczny pobór wody z wodociągu w czasie suszy. Jest to najwyższa forma zabezpieczenia przed wtórnym skażeniem wody pitnej, zgodnie z normą PN-EN1717 (klasa A).

Komfortową obsługę zapewnia intuicyjny interfejs, wygodną konserwację - bezpośredni dostęp do elementów systemu.

Inwestorom, instalującym urządzenie Wilo-RAIN 1, przysługuje dotacja z rządowego programu Moja Woda. Program ma na celu ochronę zasobów wody pitnej, przez wspieranie gromadzenia i wykorzystywania wody opadowej i roztopowej. Właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, którzy podejmą takie działania, przysługuje dofinansowanie do 5 tys. zł i do 80% kosztów instalacji.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marcin

27 Mar 2021, 14:08

Rozwiązanie ciekawe, zainteresowało mnie ... tylko kontakt z firmą zniechęca. Potrzebuje pomocy od A do Z ... a oni wysyłają mi katalogi i linki do Youtuba abym mógł sobie wybrać ... BRAWY WY !!!

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje