Diamond PEX - system kompletny

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Diamond PEX - system kompletny

System DIAMOND PEX - rury wielowarstwowe i złączki zostały zbadane, a później pozytywnie ocenione przez laboratorium badawcze CEIS (Centro de Ensayos, Innovación y Servicios) w Madrycie, a także przez Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników w Gliwicach (Oddział Farb i Tworzyw, Zakład Badawczo-Analityczny).

aktualizacja: 2021-11-26 10:13:29

Pozytywnie ocenione przez Instytut badawczy Technical Testing Institute Piešťany na Słowacji zostały również kształtki, które wchodzą w skład systemu DIAMOND PEX. System ten posiada również certyfikat ISO 9001. Spełnia wymogi normy PN-EN ISO 21003-2 i PN-EN ISO 21003-5, a kształtki do systemu spełniają wymogi europejskich norm: PN-EN 1254-3 oraz PN-EN 1254-8.

Dla każdego inwestora i użytkownika ważna jest bezawaryjność pracy całego systemu, wieloletnia gwarancja na cały system i jego kilkudziesięcioletnie użytkowanie zapewniające bezproblemową pracę.

Te właśnie wysokie wymagania spełnia nasz System Diamond PEX.

Prace przygotowawcze do certyfikacji prowadziliśmy ponad rok. Po zakończeniu przygotowań, rozpoczęliśmy badania w madryckim instytucie CEIS. Trwały one w sumie kilkanaście miesięcy, ich częścią były wielomiesięczne badania termo cykliczne. Każdy członek zespołu technicznego wiedział, że system ma wyróżniać się wysoką jakością wykonania, użytymi do jego produkcji surowcami oraz najwyższą kompatybilnością rur i złączek.

Rury wielowarstwowe i złączki - dlaczego ważna jest certyfikacja?

Na rynku polskim wiele firm oferuje rury wielowarstwowe i złączki bez stosownej lub niepełnej certyfikacji. Każdy inwestor i użytkownik powinien zwrócić uwagę czy na krajowej deklaracji właściwości użytkowych znajduje się akredytowane laboratorium oraz czy zastosowano odpowiedni 3 system oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych, któremu powinny zostać poddane produkty dla centralnego i podłogowego ogrzewania, w zewnętrznym akredytowanym laboratorium. Wyroby z 4 systemem oceny nie mogą być stosowane aktualnie w takich instalacjach.

W ofercie marki DIAMOND znajdziemy trzy rodzaje rur wielowarstwowych z polietylenu usieciowanego z warstwą aluminium PE-X/AL./PE-X:

  • Rury wielowarstwowe typu PE-Xb/Al./PE-Xb, wykorzystuje się do wewnętrznych instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania lub chłodzenia oraz ciepła technologicznego, a także instalacji przemysłowych. Z rurami PE-Xb/Al./PE-Xb kompatybilne są złącza skręcane lub zaciskane.
  • Rury wielowarstwowe typu PE-Xb/Al./PE-Xb PROFESSIONAL LASER, spawane doczołowo laserem, pasują do złączek z końcówkami zaciskowymi lub zaprasowywanymi. Stosuje się je do wewnętrznych instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania lub chłodzenia oraz ciepła technologicznego i instalacji przemysłowych.
  • Rury wielowarstwowe PRE-IZOL-PEX, używa się do wewnętrznych instalacji wodociągowych, centralnego ogrzewania lub chłodzenia oraz ciepła technologicznego i instalacji przemysłowych. Są one dostępne w dwóch kolorach: niebieskim i czerwonym. Oprócz tego rury wielowarstwowe PRE-IZOL-PEX w 6-milimetrowej otulinie izolacyjnej, idealnie współpracują ze złączkami skręcanymi lub zaciskanymi.
Rura PEX - schemat budowy
Rura PEX - schemat budowy

W ofercie DIAMOND znajdziemy również dwadzieścia cztery rodzaje złączek instalacyjnych, między innymi FTN (złączki mosiężne skrętno-zaciskowe, z powłoką niklowaną, do systemu PEX), FZZ (złączki mosiężne zaprasowywane, z powłoką niklowaną, do systemu PEX), kolana FTN (zespół montażowy składający się z listwy montażowej z dołączonymi złączkami mosiężnymi, z powłoką niklowaną, skręcanymi do systemu PEX) oraz kolana FZZ (zespół montażowy składający się z listwy montażowej z dołączonymi złączkami mosiężnymi, z powłoką niklowaną, zaprasowywanymi do systemu PEX).

Złączki FTN i FZZ
Złączki FTN i FZZ

Zalety Systemu DIAMOND PEX

Nietoksyczne materiały, 10 lat gwarancji, łatwość instalacji. Instalacja wykonana w Systemie DIAMOND PEX pracuje bardzo cicho. Rury PEX są bardzo lekkie, a cały system składa się z szeregu akcesoriów. To sprawia, że jego montaż przebiega bardzo szybko i sprawnie. Materiały, z których buduje się rury PEX są nietoksyczne, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Producent daje na ten system aż 10-letnią gwarancję. Rury PEX mają bardzo wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, który wynosi 0,45 W/(mK). Należy je łączyć przy pomocy wyżej wymienionych złączek skrętno-zaciskowych (w połączeniach rozłącznych) lub złączek zaprasowywanych (w połączeniach nierozłącznych), nie używając przy tym kleju. Do instalacji należy wykorzystać szczęki typu U, które służą do łączenia złączek zaprasowanych, specjalne narzędzia potrzebne do cięcia rur, sprężyny wewnętrzne, które są przeznaczone do zginania końcówek rur i sprężyny zewnętrzne, które przydadzą się do zginania odcinków prostych.

Poprawa komfortu życia, ekologiczne rozwiązania, oszczędność. Ogrzewanie podłogowe jest niskoenergetycznym i korzystnym dla organizmu systemem grzewczym, dlatego bardzo chętnie wybierane jest przez klientów, którzy cenią sobie komfort i zdrowie. Aby takie ogrzewanie działało cicho i bezawaryjnie, a jego montaż był prosty i szybki, warto oprzeć jego instalację na dobrej jakości rurach wielowarstwowych z polietylenu. Również instalacje centralnego ogrzewania wykonane z Systemu DIAMOND PEX, oparte na grzejnikach stalowych lub aluminiowych lub systemy mieszane, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe łącznie z grzejnikami centralnego ogrzewania, obliczone są na kilkadziesiąt lat użytkowania i bezawaryjnej pracy.

Ogrzewanie podłogowe Systemu DIAMOND PEX w łazience
Ogrzewanie podłogowe Systemu DIAMOND PEX w łazience

Zwolennicy ogrzewania podłogowego podkreślają, że system ten nie wysusza powietrza tak, jak tradycyjne grzejniki. Wśród istotnych dla zdrowia walorów tego sposobu ogrzewania wymieniają także to, że dzięki niemu temperatura jest niższa w okolicach głowy, a wyższa przy podłodze, co dobrze wpływa na samopoczucie i krążenie krwi. Alergików ucieszy fakt, że ruch powietrza w pomieszczeniach ogrzewanych tą metodą jest minimalny i dzięki temu w powietrzu nie unosi się szkodliwy kurz.

Bez wątpienia, ogrzewanie podłogowe jest również energooszczędne i stosunkowo niedrogie, a dodatkowo współpracuje z niskotemperaturowymi źródłami ciepła, takimi jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła wspomagane fotowoltaiką czy kolektory słoneczne. System ten jest wysoce komfortowy, bowiem grzejnikiem jest właściwie cała powierzchnia podłogi, więc temperatura w pomieszczeniach rozkłada się bardzo równomiernie.

Bez względu na to, na jaki system się zdecydujemy, pamiętajmy, że tylko certyfikowane, kompatybilne systemy, wraz z dedykowanymi akcesoriami, zapewnią nam najlepsze i bezpieczne rozwiązania. To inwestycja na lata, więc nie idźmy na niepotrzebne kompromisy.


Poznaj pełną ofertę na diamond.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje