Pomysły na łapanie deszczówki i sposoby jej wykorzystywania

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Pomysły na łapanie deszczówki i sposoby jej wykorzystywania

Jak mądrze gospodarować wodą w czasie suszy? W jaki sposób łapać i przechowywać deszczówkę? Czy to się w ogóle opłaca? Poznaj pomysły na łapanie wody deszczowej i sprawdź sposoby na jej wykorzystywanie.

aktualizacja: 2021-03-17 13:48:50

Susza w Polsce stała się faktem, a nie tylko przypuszczeniem, bądź ewentualnością. Nowy rządowy program „Moja woda”, dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie do wszelkiego rodzaju systemów magazynowania wody deszczowej w każdym domu jednorodzinnym, jest dowodem na to, jak wielki problem z niedoborem wody zmaga się Polska oraz jak ważne jest to, żeby podejść do tego tematu naprawdę poważnie. Więcej o programie "Moja woda" przeczytasz tutaj.

Wykorzystanie wody deszczowej - wykres kołowy
Wykorzystanie wody deszczowej - wykres kołowy (Źródło: Otto Graf GmbH)

Czy wiesz, że ok. 50% wody wodociągowej możesz zastąpić wodą opadową? Deszczówka może być wykorzystywana do mycia podjazdu przed domem, spłukiwania toalet, a nawet prania ubrań, jednak przede wszystkim wykorzystuje się ją do podlewania ogrodu. Deszczówka jest wodą miękką i ubogą w chlor, rośliny są za nią wdzięczne.

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz magazynować deszcz? Sposobów jest kilka. Oto kilka z nich:

Naziemne zbiorniki na wodę deszczową mogą pełnić aż trzy funkcje w ogrodzie:

  • łapanie wody opadowej prosto z rynny (tutaj przyda się zbieracz wody, który przekieruje wodę z rynny wprost do zbiornika),
  • stworzenie kompozycji kwiatowej - niektóre zbiorniki "2w1" posiadają donicę na rośliny,
  • dodatkowa dekoracja w ogrodzie.
Zbiornik GARANTIA®2w1 (taupe)
Zbiornik GARANTIA®2w1 (taupe). (Źródło: Otto Graf GmbH)
Zbiornik GARANTIA® antyczna amfora (terracotta)
Zbiornik GARANTIA® antyczna amfora (terracotta). (Źródło: Otto Graf GmbH)

Wybór naziemnych zbiorników na deszczówkę jest naprawdę duży. Styl zbiornika można dopasować do wyglądu swojego domu, bądź atmosfery panującej w ogrodzie. W ofercie GRAF znajdują się zbiorniki w stylu klasycznym, śródziemnomorskim, rustykalnym i nowoczesnym. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Podziemne zbiorniki na wodę deszczową to propozycja dla osób, które mają w planach budowę domu, albo nie boją się małej rewolucji w ogrodzie. Jak sama nazwa wskazuje, zbiorniki podziemne są posadowione w gruncie, przed ich montażem trzeba przygotować odpowiednio duży wykop w ziemi oraz zaplanować rozmieszczenie całej instalacji.

Podziemne zbiorniki mają niewątpliwie jedną największą zaletę - magazynują kilka/kilkanaście razy więcej wody opadowej niż zbiorniki naziemne. Ich pojemności zaczynają się od 1000 l.

Zbiornik podziemny Carat z Pakietem Eco-Plus
Zbiornik podziemny Carat z Pakietem Eco-Plus. (Źródło: Otto Graf GmbH)

Zbiorniki do magazynowania wody deszczowej są bardzo korzystnymi rozwiązaniami zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych. Instalacja umożliwia zaoszczędzenie do 50% wody pitnej, a także korzystnie wpływa na poziom wód gruntowych oraz odciąża kanalizację ściekową.

Na rynku można również zetknąć się z tunelami (komorami) lub skrzynkami rozsączającymi. Oprócz swojej podstawowej funkcji, jaką jest rozsączanie wody w gruncie, mogą one również magazynować wodę deszczową. Moduły z tworzyw sztucznych stały się popularnym rozwiązaniem do rozsączania i magazynowania wody deszczowej. Zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu do rozwiązań proponujących żwir lub rury drenażowe, są lekkie i łatwe w transporcie. Odpowiednio głęboko wkopane wytrzymują obciążenia aut osobowych, a nawet ciężarowych.

Skrzynki rozsączające GRAF® EcoBloc Inspect flex
Skrzynki rozsączające GRAF® EcoBloc Inspect flex. (Źródło: Otto Graf GmbH)

Artykuł napisany przy współpracy z GRAF Polska Sp. z o. o. z siedzibą w Skierniewicach. www.grafpolska.pl

Już blisko 60 lat marka GRAF jest synonimem wysokiej jakości produktów z tworzywa sztucznego. Przedsiębiorstwo założone w 1962 r. początkowo specjalizowało się w produkcji plastikowych pojemników do zastosowania w rolnictwie. Obecnie, dzięki stale wprowadzanym innowacjom, firma GRAF jest europejskim liderem w dziedzinie rozwiązań do wykorzystywania wody deszczowej.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

06 Lis 2020, 17:01

Dlaczego program został zamknięty. Przecież czytam że wciąż można składać wnioski  

time image

Gość Darek

06 Lis 2020, 11:30

Ja złożyłem wniosek w ostatnim dniu września. Czekam na rozpatrzenie.

time image

Gość Darek

06 Lis 2020, 11:29

Już za późno na dofinansowanie. Termin składania wniosków został zamknięty prawie z dnia na dzień z dniem 30.09. Mimo, że program jest zaplanowany do roku 2024.

time image

Gość wodnik szufarek

03 Lis 2020, 19:20

ktos z szanownych czytelniów moze juz jest po zalatwieniu dofinansowania do zbiorników na deszczowkę? jestem bardzo zainteresowany jak to jest realnie bo z opisow to wychodza cuda. prosze o jakies konkretne naprowadzenie jak zaltwic dofinansowanie

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje