Czy zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę?

Słyszałam, że mamy w Polsce deficyt wody pitnej - latem niektóre samorządy zakazały podlewania ogródków i mycia aut wodą z wodociągu. I że nie wykorzystujemy deszczówki - co można z nią zrobić, żeby postępować ekologicznie i jednocześnie zaoszczędzić?

aktualizacja: 2022-03-21 08:19:45

Dlaczego warto wykorzystywać wodę opadową?

Obliczono, że na każdego Polaka przypada rocznie 1600 m3 wody pitnej. Przeciętny Europejczyk ma do dyspozycji 4500 m3 tego cennego płynu. Nie dość, że mamy mniej wody niż gorąca Hiszpania czy Włochy, to jeszcze jej zasoby kurczą się od kilkudziesięciu lat!

Dlatego ważne staje się wykorzystywanie wody opadowej, która w naszym kraju trafia zwykle bezpośrednio do kanalizacji lub cieków wodnych. A można ją śmiało przeznaczyć do podlewania ogrodów, mycia samochodów i podłóg, prania, spłukiwania toalet. W ten sposób darmową deszczówką da się zastąpić nawet połowę zużywanej w gospodarstwie domowym wody z wodociągu, za którą przecież trzeba zapłacić!

Rynny
Darmową deszczówką da się zastąpić nawet połowę wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. (fot. Rheinzink)

Wykorzystanie wody deszczowej na zewnątrz

Najczęstszym sposobem jej wykorzystywania jest podlewanie roślin w ogrodzie. Żeby pozyskać możliwie duże ilości wody i nie nosić jej konewką, stosuje się drenaż rozsączający. W najprostszym rozwiązaniu rury spustowe (czyli pionowe elementy orynnowania) oddają deszczówkę do perforowanych rur drenażowych, ułożonych w gruncie. Te powinny być zabezpieczone geowłókniną i obsypane żwirem.

W rurze spustowej, przed drenażem umieszcza się tzw. czyszczak. To element systemu rynnowego, wyposażony w sitko lub koszyk, wyłapujący liście i inne zanieczyszczenia, które mogłyby zapchać drenaż.

Czyszczak z sitkiem wyłapującym liście i inne zanieczyszczenia
Między rurą spustową i drenażem montuje się czyszczak z sitkiem wyłapującym liście i inne zanieczyszczenia. (fot. Wavin)

W wariancie lepszym, deszczówka trafia do podziemnych skrzynek rozsączających, wykonanych z tworzywa sztucznego. Te magazynują większą ilość wody (która np. spływa z dachu w czasie ulewy) i powoli oddają ją do gruntu. Skrzynki można ze sobą łączyć, uzyskując magazyn o odpowiedniej pojemności. Układa się je w wykopach i obsypuje ziemią, po wcześniejszym owinięciu geowłókniną.

Może cię zainteresować
Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak działa pompa abisynka? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej? Wszystko o rurach spustowych Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji?
Zobacz więcej Zwiń
System rozprowadzania wody deszczowej z wykorzystaniem tworzywowych skrzynek rozsączających
System rozprowadzania wody deszczowej z wykorzystaniem tworzywowych skrzynek rozsączających. (fot. Pipelife)

Wodę do podlewania i innych zastosowań gospodarczych, np. mycia samochodu, gromadzi się w naziemnych zbiornikach, stawianych obok rury spustowej. Na ogół wykonane z tworzywa, mogą przypominać drewniane beczki, występują też wersje ozdobne. W rurze spustowej montuje się łapacz/zbieracz, który po otwarciu klapki kieruje wodę bezpośrednio do beczki o pojemności kilkuset litrów. Większość zbiorników ma kurek spustowy. Korzystając z niego, przelejemy wodę do mniejszych naczyń, np. konewki. Prawdziwą wygodę zapewnia jednak umieszczenie w zbiorniku pompy, dzięki której nawodnimy ogród wodą pod ciśnieniem, z użyciem standardowych węży oraz rozmaitych zraszaczy i końcówek.

Zamontowany w rurze spustowej zbieracz wody z szybkozłączem (fot. lewej: Rheinzink)) i łapacz, kierujący deszczówkę do zbiornika (fot. z prawej: Gardena).
Pompa do deszczówki
Dzięki pompie do deszczówki podlewanie ogrodu wodą z dachu jest równie wygodne, jak tą z wodociągu. (fot. Gardena)

Wykorzystanie wody deszczowej w budynku

Wykorzystywanie wody deszczowej w budynku jest bardziej skomplikowane. Do jej gromadzenia potrzebny jest spory (tu pojemność liczy się w tysiącach litrów), nieprzezroczysty zbiornik, zakopany w ziemi, ewentualnie ustawiony w piwnicy. Dzięki temu woda będzie chłodna, a brak światła uniemożliwi rozwój glonów. Trafiająca do niego deszczówka musi być oczyszczona - i zwykły czyszczak w rurze spustowej tu nie wystarczy. Potrzebne są filtry (najlepiej samooczyszczające).

Nadmiar wody, który może pojawić się np. w wyniku długotrwałych opadów, odprowadza się przez przelew do kanalizacji lub drenażu rozsączającego. Do spłuczek, pralki czy innych punktów poboru wodę opadową doprowadza osobna instalacja, która nie może łączyć się z obiegiem wody pitnej. Niezbędna jest pompa lub hydrofor, system musi też umożliwiać automatyczne zasilanie punktów poboru wodą z wodociągu, w przypadku kiedy zabraknie deszczówki.

Zalety wody deszczowej

Woda deszczowa jest nie tylko za darmo, ma jeszcze kilka innych zalet. Dla roślin jest zdrowsza od tej z sieci. Jest też miękka (nie zawiera wapnia i magnezu), co ma znaczenie przy praniu i myciu. Twarda wchodzi w reakcję z detergentami, tworząc nierozpuszczalne sole. W pralce osadza się kamień, na mytych kafelkach, szybach i samochodach zostają brzydkie smugi. Przy wodzie miękkiej tych problemów nie ma, do prania czy mycia naczyń potrzeba też mniej detergentów.

Janusz Werner

Zdaniem naszych Czytelników

30 Aug 2022, 10:01

mam 5 tys. litrów. Z perspektywy 3 lat użytkowania uważam że nie warto. 1. Jest zakopany pod ziemią. Cała instalacja, rozprowadzenie pod ziemią rur, filtrów itp kosztowało 8 tys zł w 2018 roku. 2. Jak pada to jest woda, oczywista oczywistość. Jak jest susza to kończy ...

29 Aug 2022, 14:12

54 minuty temu, Budujemy Dom - działka i dom napisał: u niektórych jednak pada, to cytat z czwartku   Wiem, wiem, niektórzy to podobno nawet w totolotka wygrywają miliony. Ale ja takiego jeszcze nie spotkałem.

29 Aug 2022, 13:14

3 godziny temu, retrofood napisał:   To nie ulega wątpliwości. Opadów jest tak mało, że zbiorniki nie mają czego gromadzić. u niektórych jednak pada, to cytat z czwartku: Cytat Dodam jeszcze że na każdej działce znajduje się ...

29 Aug 2022, 10:04

12 minut temu, Gość adi napisał: Na deszczówce najwięcej zarabiają firmy sprzedające zbiorniki i pompy.    To nie ulega wątpliwości. Opadów jest tak mało, że zbiorniki nie mają czego gromadzić.

Gość adi

29 Aug 2022, 09:50

Na deszczówce najwięcej zarabiają firmy sprzedające zbiorniki i pompy. Obecnie cena zbiornika wynosi tyle ile litrów pomieści. 360L ok 350zł, 1000L ok 1000 itd. Przy cenie 6zł/m3 wody ogrodowej potrzeba 1000/6 razy napełnić deszczówką taki zbiornik, czyli ok 166 razy. Nawet jakby ...

01 Apr 2022, 10:20

8 godzin temu, vlad1431 napisał:  Sprzedający twierdził, że podniesie nawet 80m.   80 metrów to nie, ale taka ruska pompka to jest pompka tłocząca. Ona zasysa wodę bezpośrednio ze studni. A jeśli chodzi o wysokość tłoczenia, to oczywiście, że ...

01 Apr 2022, 09:03

7 godzin temu, vlad1431 napisał: Nie wiem czy warto inwestować w jakąś drogą pompę. Ja kupiłem 3 lata temu Ruską za 85zł. Ciągnie jakieś 1500L tygodniowo, ale na 6-7 metrów głęboko.     Mam to samo, ale kluczowe w tych przypadkach jest to 6 - 7 ...

01 Apr 2022, 01:41

Nie wiem czy warto inwestować w jakąś drogą pompę. Ja kupiłem 3 lata temu Ruską za 85zł. Ciągnie jakieś 1500L tygodniowo, ale na 6-7 metrów głęboko. Co prawda bez obciążenia i na dużym spadku, czyli w zasadzie do podniesienia ma w granicach max 5m, ale chodzi często też na ...

31 Mar 2022, 16:32

19 minut temu, Gość jelonka napisał:   Jaka pompa do tego by musiała być?   Zależy od głębokości lustra wody, Czyli ile poniżej poziomu zamontowania pompy. Jeśli do 7 metrów, to może być pompa ssąca. Jeśli więcej, to w praktyce ssąca będzie ...

Gość jelonka

31 Mar 2022, 16:10

Czy w ogóle z takiego zbiorniku da się podlewać np. zraszaczami? Jaka pompa do tego by musiała być?

11 Aug 2021, 15:58

Ja kiedyś liczyłem u siebie. Wyszło mi grubo poniżej 10 % kosztów wody z wodociągu, dlatego dałem sobie spokój. Tak czy inaczej, to są koszty nieporównywalne.  14 minut temu, aru napisał: wodę mam na 11-12m, skłaniałbym się bliżej 65PLN    Niech ...

aru

11 Aug 2021, 15:43

wodę mam na 11-12m, skłaniałbym się bliżej 65PLN  kręgi mam, kolejnych nie chciałem, a pompa z pewnością nie chodzi n nominalnych parametrach, tabliczka może jest i na pompie, ale jej wyciągać nie będę , licznik sobie założę...

11 Aug 2021, 12:32

1 godzinę temu, aru napisał:  w lipcu pompa chodziła dość intensywnie, mocy chyba ok 1,5kW i zeżarło mi równo 100kWh, czyli też to koszt,    Raptem około 50 PLN. Więc jak masz chwilę czasu, to z wydajności (powinna być na tabliczce na pompie) wylicz ...

aru

11 Aug 2021, 12:30

sam odwiert z osprzętem to dwa lata temu chyba 3,6 czy 3,8 kPLN na znacznym zadupiu

11 Aug 2021, 12:19

1 godzinę temu, aru napisał: a tak jako ciekawostkę, mam "studnię", ujęcie z ok 11-12m, w lipcu pompa chodziła dość intensywnie, mocy chyba ok 1,5kW i zeżarło mi równo 100kWh, czyli też to koszt, może jakimś solarem to popędzić? mam kilka aku do zagospodarowania ...

aru

11 Aug 2021, 11:04

nie każdemu na to pozwolą, nie po to budowali w wielu miejscach infrę, żeby teraz ludzie sobie POŚ-ie stroili   a tak jako ciekawostkę, mam "studnię", ujęcie z ok 11-12m, w lipcu pompa chodziła dość intensywnie, mocy chyba ok 1,5kW i zeżarło mi równo 100kWh, czyli ...

Może ci od zbiorników na gaz LPG potrafią lub od oczyszczalni przydomowych. Taka pierwsza myśl. Wodę można jeszcze do toalet wykorzystać, ale to pewno też przeróbka instalacji bo trzeba się przecież podłączyć w obieg zimnej wody z rozgałęzieniem na WC. Tak już poza tematem ...

11 Aug 2021, 09:39

Kupiliśmy zbiornik na deszczówkę 7k l, jednak firma nie podołała z jego wkopaniem  Póki co to popłyniemy jedynie z kosztami nieudolnych prób „fachowców”

11 Aug 2021, 09:29

5 godzin temu, Eris85 napisał: Przy założeniu osobnego licznika na ogród trzeba wziąć pod uwagę również koszty dodatkowego abonamentu za utrzymanie licznika (płacimy go co miesiąc przez cały rok). W mniejszych ogrodach wychodzi prawie to samo co woda+ścieki   Dlatego ...

11 Aug 2021, 03:53

Dnia 25.03.2011 o 03:47, Jani_63 napisał: Nie wiem jak gdzie indziej, ale w moim rejonie woda ogródkowa (osobny wodomierz, bez kosztów kanalizacji) to niecałe 5zł/m3 Przy założeniu osobnego licznika na ogród trzeba wziąć pod uwagę również koszty dodatkowego ...

26 Apr 2021, 12:12

1 godzinę temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: W każdym starożytnym mieście były podziemne zbiorniki na deszczówkę. Fakt, że w niektórych miastach padało raz na .... no właśnie. Oby w Polsce padało częściej. Trzeba sobie oszacować koszt inwestycji, ...

Dnia 25.09.2019 o 20:50, retrofood napisał: Tia... gromadzić deszczówkę, żeby podlewać ogródek..? A po cholerę ją gromadzić, kiedy deszcz (kiedy jest) podlewa ogródek od razu? Kupię zbiornik na deszczówkę i będzie stał pusty... W każdym ...

Gość Ma pa

26 Apr 2021, 10:47

Panie Ekolog jak pada deszcz to podleje ogródek i napełni zbiornik na deszczowkę.

Gość Wrocławiak

26 Apr 2021, 10:21

we Wrocławiu też jest program "MOJA WODA". Ludzie poskładali wnioski i rozliczenie faktur w tamtym roku, do tej pory nie zobaczyli pieniędzy!!! wszystkie pieniądze przejedzone na subwencje, których nigdy nikt nie zobaczy z rządu

09 Apr 2021, 19:57

Jak najbardziej powinno się zbierać i wykorzystywać deszczówkę, szczególnie, że z roku na rok mamy coraz większe susze w kraju. Myślę, że świetną okazją do zainwestowania w porządną instalację do tego celu są liczne programy dofinansowujące montaż takiego zbiornika. 

Gość ekolog

31 Aug 2020, 20:41

Pan retrofood napisał "Tia... gromadzić deszczówkę, żeby podlewać ogródek..? A po cholerę ją gromadzić, kiedy deszcz (kiedy jest) podlewa ogródek od razu? Kupię zbiornik na deszczówkę i będzie stał pusty... " Panie retrofood, zbiornik na deszczówkę jest po to aby korzystać ...

30 Aug 2020, 23:10

8 godzin temu, Gość Slalig napisał: To są dopiero ilości zaoszczędzonej wody. A opłacalność takiego czyszczenia wody, utrzymania instalacji???

Gość Slalig

30 Aug 2020, 14:23

Jęk zwykle budujemy w naszym kraju dom od dachu. Za programem zbierania wody deszczowej nie nadąża prawo. O ile mi wiadomo na taką instalację trzeba mieć pozwolenie na budowę. A może ktoś wzorem innych krajów Europy, szczególnie Skandynawii pomyślałby o wykorzystaniu oczyszczonej ...

Gość Emil

06 Aug 2020, 09:21

Szanowni Państwo - jedna mega ważna sprawa. Czytając wyroki sądów oraz interpretacje prawników wychodzi jednoznacznie, że na budowę podziemnych zbiorników na wodę deszczową wymagane jest pozwolenie na budowę. Zbiorniki na deszczówkę nie znajdują się na liście obiektów zwolnionych ...

20 Jan 2020, 12:28

Ja myślałem trochę o czym innym, mimo, że temat tego nie dotyczy bezpośrednio. Ja planowałem wybudować sobie niewielki zbiornik wodny, by również móc w przyszłości generować przy jego wykorzystaniu, niewielką ilość prądu - choć to inwestycja znacznie droższa. Chciałem, ...

Gość mhtyl

07 Oct 2019, 19:17

41 minut temu, Chaton napisał: no sie przyznaj ze nie wiedziałes Czego niby nie wiedziałem? Mowa jest o odprowadzeniu deszczówki do sieci zbiorczej kanalizacyjnej.

Gość

07 Oct 2019, 19:05

28 minut temu, Chaton napisał: bardzo eko Nie używaj tego stwierdzenia! tutaj...

07 Oct 2019, 18:35

no sie przyznaj ze nie wiedziałes Czym innym jest walenie wody prosto z rynny w czasie deszczu a czym innym zmagazynowanie pewnej ilosci wody do spłukania wc i rozdysponowania jej stopniowo. Jeszcze dozyjemy czasów kiedy zrobią taki nakaz. To bardzo eko jest. UE prędzej czy pózniej ...

Gość mhtyl

04 Oct 2019, 17:03

Cytat Kary za odprowadzanie deszczówki do kanalizacji Mieszkańcy, którzy podpięli rynny swoich domów do kanalizacji sanitarnej, mogą za to zapłacić 2,5 tys. zł kary. Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji znalazł sposób na wykrycie nielegalnych podłączeń. https://nowiny24.pl/kary-za-odprowadzanie-deszczowki-do-kanalizacji/ar/6023331   Cytat Wyrok ...

04 Oct 2019, 11:31

Sieć ogólnospławna https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/porady/73-co-to-jest-kanalizacja-ogolnosplawna-i-kanalizacja-rozdzielcza Sama sie do takiej podłączam , nawet się robi jakies zabezpieczenia zeby przy dobrej burzy cofki do domu nie było tak coś czytałam kiedyś.

Gość mhtyl

03 Oct 2019, 21:43

19 minut temu, Chaton napisał: O to że kanalizacji płacisz gównie za oczyszczenie scieków a nie za odprowadzoną czystą wodę. Dokładnie to płaci się tyle za ścieki ile zużyło sie wody i nie ważne czy to pochodzi z kibelka czy z kranu. 21 minut ...

03 Oct 2019, 21:17

O to że kanalizacji płacisz gównie za oczyszczenie scieków a nie za odprowadzoną czystą wodę. Przecież nawet łączy się kanalizację z wodą deszczową żeby to gówienko popylało w rurkach w ulicy. Wodę deszczową trzeba ogarniać na własnej działce ze względu na stale obniżający ...

Gość mhtyl

03 Oct 2019, 20:50

21 minut temu, Chaton napisał: Och nein! Nikt nie spodziewa się Kanalizacyjnej Inkwizycji! Czyli? Co masz na myśli?

03 Oct 2019, 20:28

Och nein! Nikt nie spodziewa się Kanalizacyjnej Inkwizycji!

Gość mhtyl

03 Oct 2019, 19:43

1 godzinę temu, Gość Stary Wodniak napisał: Wypadałoby jeszcze dodać, że za wprowadzoną do kanalizacji deszczówkę (czy to przez WC czy przez pralkę) należy uiścić opłatę za ścieki, co znacznie obniża opłacalność inwestycji. U mnie woda kosztuje 3,79 zł ...

Gość Stary Wodniak

03 Oct 2019, 18:28

Wypadałoby jeszcze dodać, że za wprowadzoną do kanalizacji deszczówkę (czy to przez WC czy przez pralkę) należy uiścić opłatę za ścieki, co znacznie obniża opłacalność inwestycji. U mnie woda kosztuje 3,79 zł a ścieki 8,12 zł za m3. Za legalizację licznika do deszczówki ...

Gość mhtyl

27 Sep 2019, 15:53

19 godzin temu, Gość Kerim napisał: Niedługo politycy wprowadzą podatek od powierzchni dachu ,kostki brukowej dla tych ,którzy nie zbierają deszczówki więc trzeba iść do przodu. Już kilka lat temu jet taki podatek wprowadzony i jak na razie jest obowiązujący ...

27 Sep 2019, 11:33

14 godzin temu, Gość Kerim napisał:   Metr sześcienny wody wraz z kanalizą kosztuje u nas ponad 10 zł.  A kto płaci za kanalizę do podlewania? Nawet u nas, w zapadłej wsi gdzie diabeł mówi dobranoc, już na etapie budowy wodociągu instalowano podwójne ...

27 Sep 2019, 04:46

7 godzin temu, Gość Kerim napisał: tego mam kilka beczek plastikowych gdzie mieści się około 700 litrów wody Takie tam...bez związku.. Nie mam i nie będę miał beczek i wanien z wodą,czystą ani deszczówką. Gdy byłem mały znajomy rodziny chciał ...

Gość Kerim

26 Sep 2019, 20:41

Takie pojemniki to dobra rzecz. Mieszkam na wsi w Pomorskim i mam działkę o powierzchni 3000 m2 i do podlewania potrzebuję dosyć dużo wody zwłaszcza w maju i czerwcu bo w tym czasie ostatnio na Kaszubach to sucha pora. Deszczówkę gromadzę w betonowym zbiorniku o powierzchni prawie ...

25 Sep 2019, 20:50

Dnia 24.06.2019 o 22:00, Gość Pomysłowy Dobromir napisał:  Więc ja uważam,że gromadzenie deszczówki ma sens ,  Tia... gromadzić deszczówkę, żeby podlewać ogródek..? A po cholerę ją gromadzić, kiedy deszcz (kiedy jest) podlewa ogródek od razu? Kupię ...

25 Sep 2019, 19:10

Nie ma jak pąpa ......  16 minut temu, Gość Nychu napisał: będą te koszta rosły ze względu na zużycie energii 400 watowa pompa zużyje w ciągu godziny prądu za ok 0,24 zł wliczając w to różne stałe opłaty

Gość Nychu

25 Sep 2019, 18:58

Wszystko pięknie ładnie napisane.Ale, no właśnie jest jedno "ale" A nawet kilka. Pierwsze koszt zamontowania czegoś takiego kosztuje na pewno tysiące złotych. Po drugie żeby wydostać wodę oczywiście potrzebna jest pąpa która jest zasilana energia. Więc jak kolega napisał wyżej. ...

Gość Pomysłowy Dobromir

24 Jun 2019, 22:00

Szanowny expert nie wie ile kosztuje 1 m3 wody w Polsce ,ja płacę 17 zł za 1 m3 wliczając opłatę za ścieki i opłatę abonamentową ,którą od kilku lat doliczają do rachunku jednocześnie systematycznie windując jej cenę,nawiasem mówiąc to trochę dużo jak za deszczówkę z Wisły.. ...

Gość mhtyl

16 Jun 2019, 16:10

Cytat  Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, instalacja zbierania wody deszczowej zwróci się po wielu dziesiątkach lat. Jest to bałamutne stwierdzenie bo napisane zbyt ogólnikowo. Jeżeli ktoś ma 2-4 ar trawnika to taka inwestycja będzie zwracać sie wieki, ...

16 Jun 2019, 13:44

Dnia 24.03.2011 o 11:23, Pomocnik napisał: Czy warto zamontować podziemny zbiornik na deszczówkę i jaka powinna być jego pojemność? Mój ogród to prawie 1600 m2. 1. Czy to nie zależy od pow. dachu - ew. powierzchni utwardzonej - to potencjalne źródła deszczówki?   2. cyt. ...

Gość Natalia

15 Jun 2019, 21:09

Zaledwie 8 lat temu i ekspert nie rozumie potrzeby szanowania wody, jej gromadzenia i wykorzystywania. SMUTNE, jeśli nie - przerażające. Nie da się wszystkiego przeliczyć na złotówki - czy się zwróci... czy się opłaci... choć patrząc z tej perspektywy woda zdrożała 4-krotnie ...

05 Jan 2017, 12:37

 Rozporządzenie w sprawie WT ......... Cytat § 28. 1. Działka budowlana, na której sytuowane są budynki, powinna być wyposażona w kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wód opadowych do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. 2. W razie braku ...

05 Jan 2017, 11:50

Deszczówka do kanalizacji? Wodociągi na to pozwalają? Słyszałem, że nie wolno, ale może gdzieś wolno a gdzieś nie wolno. Słyszałem też, ze zdarzają się kontrole polegające na wrzuceniu do kanału kanalizacyjnego granatu dymnego i obserwowaniu z której rynny dym poleci. W ...

05 Jan 2017, 11:17

Ale macie wielkie zbiorniki na deszczówkę. Ja tam mam taki mały, kupiłam w Przydomu. Wodą z tego zbiornika podlewam tylko ogród. 

Gość Diguś

02 Jun 2016, 18:18

U nas woda bez ścieków kosztuje ok 5zł/m3 netto (stan na 06.2016) do tego dochodzą ścieki które praktycznie podwajają tę kwotę. Analizując zużycie wody u nas w domu wynika że najwięcej wody ląduje ...w muszli klozetowej (~ połowa całego zużycia). Zużycie wody plasuje się ...

18 Nov 2015, 14:44

Cytat (...) zbiornik na deszczówkę (...) Szczególnie przydatne jest to teraz, gdy jesienią jest coraz więcej opadów. (...) Super. I co robisz z tą wodą teraz, jesienią?

Gość Robert

28 Sep 2015, 16:47

Do Martin:Nie licz ceny zbiornika 3 m3 - 3 tys zł. Zbiornik betonowy o takiej pojemności to około 900zł. Można go zastąpić jeszcze tańszymi zbiornikami po 1000 l. (kilka połączonych) używanymi często przez rolników - szwagier kupuje gdzieś z odzysku po 100 PLN/szt.

09 Sep 2015, 06:46

Nie mam kanalizacji,cena wody nie jest powiązana ze śmieciami.Teraz za metr wody płacę 3 zł i chyba 10 gr bez VAT-u.Wieś pod dużym miastem w centralnej Polsce

Gość Martin

09 Sep 2015, 01:22

W moim przypadku koszt zużycia 1 m3 wody jest jeszcze wyższy, ponieważ dochodzi koszt utylizacji śmieci liczony przez gminę od m3 zużytej wody. Razem woda, kanalizacja i śmieci dają cenę 1 m3 wody użytkowej w wysokości: 17,57 zł brutto, a w sezonie, gdy zwiększymy zużycie wody ...

26 Aug 2015, 09:52

Cytat W artykule jest karygodny błąd dotyczący opadów maj - wrzesień. W tym czasie dla Warszawy występują opady nie 60 mm ale 300mm!!! To zdecydowanie zmienia kalkulację. Zdecydowana większość opadów przypada właśnie na okres letni ...

Gość Rafał

25 Aug 2015, 19:28

W artykule jest karygodny błąd dotyczący opadów maj - wrzesień. W tym czasie dla Warszawy występują opady nie 60 mm ale 300mm!!! To zdecydowanie zmienia kalkulację. Zdecydowana większość opadów przypada właśnie na okres letni a nie jesienno zimowy kiedy to zbiornik jest nie potrzebny. ...

Gość zbiornik

26 Jan 2014, 11:12

mam na firmie zamontowany zbiornik 48 tys litr na deszczówke zakopany zasilenie z powierzchni dachowej 400 m jest idealne zastosowanie studnia głebinowa nie zdawała egzaminu wykopac druga i kolejne 6000 tys zł

03 Apr 2011, 10:55

A czy zbiornik na deszczówkę musi być szczelny? Chodzi o to żeby zrobić go z kręgów. I jeszcze jedna sprawa, czy jeśli mam wodę powierzchniową na małej głębokości to jest jakoś konflikt aby do studni zbierać wodę deszczową? Oczywiście wykorzystywaną tylko do podlewania ogrodu. Autorus

29 Mar 2011, 22:29

Cytat Decydując się na zbiornik na deszczówkę powinno się brać pod uwagę powierzchnię dachu z którego będzie zbierana woda, ale również możliwe zużycie zgromadzonej wody.IMHO 10m3 to takie optimum dla dachu o powierzchni około 200m2.W ...

25 Mar 2011, 03:47

Decydując się na zbiornik na deszczówkę powinno się brać pod uwagę powierzchnię dachu z którego będzie zbierana woda, ale również możliwe zużycie zgromadzonej wody.IMHO 10m3 to takie optimum dla dachu o powierzchni około 200m2.W trakcie nawałnicy, a te zdarzają się coraz częściej, ...

24 Mar 2011, 14:33

Ja miałem zakopywać beczkę 10.000 litrów na deszczówkę ale teren na jakim mam dom i działkę nie pozwala na to by ją zakopać. Teren podmokły. Więc wykopałem studnie do której spływa woda z dachu i rozprowadzam ja na ogród oraz do szklarni. Nadmiar jest odprowadzany wgłąb działki. ...

24 Mar 2011, 13:42

Może i inwestycja mało opłacalna,ale sama świadomość ile wody opadowej marnuje się po każdym deszczu skłania do zastanowienia się Oczywiście przedstawiony tu schemat instalacji jest bardzo wygodny i estetyczny ale i drogi. W moim ogrodzie jest mało estetyczny "odzysk" deszczówki ...

Gość ase

24 Mar 2011, 13:32

milo - nie wiem gdzie, ale u mnie jest woda po 1,9zł/m3. Ze ściekami chyba 5 zł. Dla ogrodu itp. jest oddzielny wodomierz....

Gość ja

24 Mar 2011, 13:30

A co jak nie mam podłączenia do kanalizacji i ziemie na działce mam gliniastą. Z wodą opadową coś muszę zrobić, gdzieś ją zgromadzić lub wylać? Tu jedyna opcja to zbiornik na deszczówkę..

24 Mar 2011, 11:29

też mi bardzie łaziła po głowie ta studnia.

24 Mar 2011, 11:23

...

Gość milo

24 Mar 2011, 11:23

Metr sześcienny po 3 zł? Gdzie jest tak tanio? Biorę w ciemno. Obecnie metr sześcienny kosztuje 8-10 zł a z odprowadzeniem ścieków nawet 13 zł, więc budowa zbiornika na deszczówkę ma sens..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!