Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu.

aktualizacja: 2019-07-03 13:50:38
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne
ZALETY GWC PRO-VENT GEO

Wymiennik płytowy PROVENT-GEO został zaprojektowany tak, aby zintensyfikować proces bezpośredniej wymiany cieplnej między przepływającym powietrzem, a gruntem rodzimym. W porównaniu do innych rodzajów GWC, wymiennik płytowy ma bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła. Dzięki wykorzystaniu tzw. przepływu szczelinowego oraz bezpośredniemu kontaktowi powietrza z podłożem, GWC PRO-VENT GEO charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością pracy (ogrzewania lub oziębiania powietrza w zależności od sezonu).

Dobrze zaprojektowany i wykonany gruntowy wymiennik ciepła jest zdecydowanie mniej podatny na ekstremalne temperatury zewnętrzne. Z powodu ogromnej bezwładności cieplnej, regeneracja zachodzi w nim w zasadzie samoczynnie. Producent udostępnia na żywo pomiary temperatur zewnętrznych oraz temperatur po przejściu przez GWC PRO-VENT GEO pod adresem. http://www.wymiennikgruntowy.pl/pomiary-skutecznosci/. Warto prześledzić wyniki pomiarów szczególnie dla chłodnych miesięcy zimowych i upalnych miesięcy letnich, kiedy skuteczność GWC robi największe wrażenie.

Dzięki odpowiednio dobranej izolacji termicznej i niewielkiej grubości podłoża żwirowego wymiennik płytowy PROVENT-GEO może być posadowiony bardzo płytko (nawet ok. 0,7 m poniżej poziomu gruntu). Jedynym ograniczeniem jego stosowania jest wysoki poziom wód gruntowych lub opadowych. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie odpowiednio zaprojektowanie odwodnienie terenu lub wykonanie wymiennika pod nasypem.

Wymiennik
 
KOMFORTOWY SYSTEM WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z GWC PRO-VENT GEO
KOMFORTOWY SYSTEM WENTYLACJI MECHANICZNEJ Z GWC PRO-VENT GEO

Wykorzystanie GWC PRO-VENT GEO w systemie wentylacji mechanicznej w znaczący sposób poprawi szereg parametrów powietrza, które wpłyną zarówno na podniesienie komfortu przebywania w pomieszczeniach, jak i na obniżenie kosztów eksploatacji.

Oprócz temperatury, jednym z takich parametrów jest wilgotność powietrza. Dzięki budowie bezprzeponowej i wykorzystaniu naturalnych warunków panujących pod powierzchnią gruntu, GWC PRO-VENT GEO zapewnia korzystne dla zdrowia dowilżenie nawiewanego do budynku powietrza w okresie zimowym oraz osuszenie go w okresie letnim. Warto zwrócić uwagę, że latem w procesie schładzania powietrza, w naturalny sposób wykrapla się z niego wilgoć. W przeciwieństwie do tradycyjnych wymienników przeponowych (rurowych), bezprzeponowa budowa GWC PRO-VENT GEO gwarantuje odprowadzenie nadmiaru wilgoci w naturalny sposób bezpośrednio do gruntu.

Sprawne odprowadzenie wilgoci zapobiega rozwojowi grzybów i pleśni. Co więcej, dzięki unikalnej budowie, pod konstrukcją GWC PRO-VENT GEO tworzy się naturalna mikroflora bakteryjna uzdatniająca powietrze. Badania Sanepidu oraz PZH wykazały redukcję zarodników bakterii o 86% i grzybów aż o 97% tylko po przejściu powietrza przez GWC PRO-VENT GEO. Wyniki badań dostępne są na stronie www.wymiennikgruntowy.pl

Opatentowana konstrukcja poszczególnych elementów wymiennika minimalizuje straty ciśnienia transportowanego powietrza, co zapewnia niski koszt eksploatacji. W połączeniu z wysoką skutecznością odzysku ciepła, GWC PRO-VENT GEO staje się idealnym rozwiązaniem do zastosowania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, a często wręcz umożliwia spełnienie tych standardów w budynkach.

GWC PRO-VENT GEO jest rozwiązaniem w pełni skalowalnym, dzięki czemu można go dostosować do budynków wymagających przepływu powietrza od 200, nawet do 30 000 m3/h i więcej.

Podstawowe wyróżniki charakteryzujące płytowy wymiennik PROVENT-GEO:

 • znaczne ograniczenie kosztów ogrzewania,
 • optymalna praca urządzeń do odzysku ciepła (rekuperatorów Mistral),
 • wstępne oczyszczanie powietrza (redukcja zarodników grzybów i pleśni),
 • zapobieganie nadmiernej suchości powietrza zimą,
 • zapewnienie pożądanego chłodu w porze letnich upałów,
 • możliwość pracy jako dolne źródło pompy ciepła,
 • montaż pod budynkiem, na terenie zielonym, pod parkingami itp.

Cechy szczególne:

 • praktycznie 100% wymiana cieplna z gruntem,
 • możliwość posadowienia wymiennika na niewielkiej głębokości,
 • wydajne chłodzenie powietrza latem,
 • ogrzewanie i dowilżanie powietrza zimą,
 • niewielkie straty ciśnienia,
 • możliwość pracy ciągłej, bez potrzeby "regeneracji" złoża.
 
REKUPERATORY WSPÓŁPRACUJĄCE Z GWC PRO-VENT GEO
 
REKUPERATORY WSPÓŁPRACUJĄCE Z GWC PRO-VENT GEO

Rekuperatory z serii PRO-VENT MISTRAL PRO to urządzenia wyposażone w niezwykle skuteczny przeciwprądowy wymiennik ciepła, który umożliwia odzysk ciepła na poziomie 92%, a współpracując z gruntowym wymiennikiem płytowym nawet do 97% . Są wyposażone w podzespoły i automatykę umożliwiającą optymalną współpracę z gruntowym wymiennikiem ciepła.

Rekuperatory MISTRAL PRO wyposażone są w automatyczny, 100% szczelny bypass wymiennika ciepła, który umożliwia nawiewanie powietrza bez odzysku ciepła. Takie rozwiązanie umożliwia właśnie współpracę z dedykowanym płytowym GWC (gruntowym wymiennikiem ciepła).  Dzięki temu latem będzie można nawiewać do pomieszczeń powietrze ochłodzone bez ponoszenia dodatkowych kosztów, o temperaturze np. 16°C-18°C. Przy braku GWC w budynku, rekuperatory MISTRAL PRO mogą być opcjonalnie wyposażone w nagrzewnicę wstępną, która zapewnia prawidłową pracę centrali w czasie mrozów.

Zastosowanie nowoczesnych wentylatorów z silnikiem stałoprądowym EC to dodatkowe oszczędności w zużyciu energii. Szacuje się, że w zależności od regulacji wentylatory EC pobierają ok. 20-50% mniej energii niż standardowe silniki AC. Zastosowanie tych wentylatorów w centrali wentylacyjnej umożliwia płynną i niezależną regulację wydajności obu wentylatorów. Pozwala to na to bardziej precyzyjną i optymalną regulację pracy centrali w konkretnej instalacji wentylacyjnej.

Sterownie rekuperatorów odbywa się za pomocą nowoczesnej automatyki tworzonej przez specjalistów PRO-VENT, dzięki czemu możliwości rekuperatorów są w pełni wykorzystane i dostosowane do potrzeb użytkownika, pozwalając na optymalne ustawienie pracy całego systemu wentylacyjnego.

Wysoka jakość wykonania rekuperatorów PRO-VENT została dwa razy z rzędu nagrodzona przez konsumentów Złotym Medalem Konsumencki Lider Jakości 2017 i 2018.

Rekuperatory PRO-VENT współpracujące z GWC PRO-VENT GEO:

 • PRO-VENT MISTRAL PRO (rekuperatory stojące, wymiennik przeciwprądowy, wydajność od 450 m3/h do 2000 m3/h),
 • PRO-VENT MISTRAL SMART (kompaktowe rekuperatory stojące, wymiennik przeciwprądowy, wydajność od 300 do 400 m3/h),
 • PRO-VENT MISTRAL SLIM (rekuperatory podwieszane, wymiennik przeciwprądowy, wydajność od 300 do 1500 m3/h),
 • PRO-VENT MISTRAL DUO (rekuperatory stojące, podwójny wymiennik krzyżowy, wydajność od 300 do 800 m3/h).
Logotyp GEO-System Adres:
Dąbrówka Górna
ul. Posiłkowa 4a
47-300 Krapkowice
www.pro-vent.pl
www.wymiennikgruntowy.pl

 

Zdaniem naszych Czytelników

time image

09 Lis 2019, 16:47

4 godziny temu, Pomocnik napisał: Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu. Jaka cena dla domu 130m2, 200m2? 

time image

Gość Roman Marcinkowski

09 Lis 2019, 11:52

Jaki jest koszt założenia wymiennika ciepła w domu ok 160m2

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny