Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Bezprzeponowy Płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO

Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC) wspomaga wentylację budynków mieszkalnych, latem wdmuchując do domu znajdujący się w gruncie chłód, a zimą czerpiąc z ziemi ciepło, co odciąża system ogrzewania. Oferująca nowoczesne wymienniki polska firma PRO-VENT poszła jednak o krok dalej, bo dzięki opracowanej przez nią nowatorskiej technologii, wtłaczane do domu powietrze pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników.

aktualizacja: 2020-01-13 09:21:01
Pro-Vent Systemy Wentylacyjne

Bezprzeponowy, płytowy Gruntowy Wymiennik Ciepła PRO-VENT GEO można montować już na głębokości od 0,7 m, bowiem dzięki dodatkowej warstwie izolacji możliwe jest stworzenie warunków panujących 8 m pod ziemią. Najlepiej zainstalować system pod budynkiem, w obrysie fundamentu. Dlatego warto zaplanować go już na etapie projektowania domu, aby można było wkopać wymiennik na początku inwestycji. Pozwala to na stopniową rozbudowę systemu wentylacji i dodawanie do niego kolejnych ciekawych funkcji.

Budowa GWC PRO-VENT GEO
Budowa GWC PRO-VENT GEO

GWC to duże oszczędności na ogrzewaniu i nie tylko

GWC PRO-VENT GEO pozwala pozyskiwać zimą znajdujące się w gruncie ciepło, a latem znajdujący się pod powierzchnią ziemi chłód. Dlatego znakomicie sprawdzi się w energooszczędnym domu, będąc uzupełnieniem systemu wentylacji mechanicznej. Wymiennik jest bardzo efektywny, a w sezonie grzewczym przyczynia się do realnych oszczędności, bo przepływające przez niego powietrze ma dodatnią temperaturę nawet wówczas, gdy na zewnątrz panują duże mrozy. Zapewnia więc dodatkowe, naturalne źródło ogrzewania.

Zasada działania GWC PRO-VENT GEO
Zasada działania GWC PRO-VENT GEO

Technologia bezprzeponowa sprawia, że urządzenie ma dużą skuteczność grzewczą, a więc potrafi odebrać z gruntu maksymalną ilość energii, czego nie gwarantują wymienniki rurowe (tu dodatkową barierę izolacyjną stanowią ścianki rur). Ale wymiennik firmy PRO-VENT ma także inne zalety - nadmiar wilgoci jest odprowadzany bezpośrednio do gruntu, zaś przechodzące przez niego powietrze jest w naturalny sposób oczyszczane, bez potrzeby stosowania dodatkowej chemii, np. w postaci jonów srebra.

Ponadto przepływające przez wymiennik powietrze ma niskie opory, co przekłada się na dużą oszczędność energii i sprawia, że urządzenie może pracować w trybie ciągłym przez cały rok. Nie jest to wcale takie oczywiste, bo wymienniki żwirowe wymagają cyklicznej regeneracji złoża i mają większe opory przepływu powietrza. Z kolei w rurowych występuje problem z odprowadzaniem wilgoci.

Przykładowe pomiary skuteczności GWC PRO-VENT GEO w okresie grzewczym i letnim
Przykładowe pomiary skuteczności GWC PRO-VENT GEO w okresie grzewczym i letnim

Działanie prozdrowotne gruntowego wymiennika ciepła

Bezprzeponowa budowa wymiennika sprawia, że przepływające przez niego powietrze ma bezpośredni kontakt z gruntem. Dzięki temu zimą jest nawilżane i oczyszczane, a latem nie tylko chłodzone, ale także oczyszczane i osuszane. Co więcej, po przejściu przez wymiennik zyskuje właściwości prozdrowotne. Badania wykonane przez Państwowy Zakład Higieny wykazały, że urządzenie polskiej firmy o 86% redukuje w powietrzu stężenie bakterii i aż o 97% grzybów. Proces ten jest w pełni naturalny.

Działanie prozdrowotne gruntowego wymiennika ciepła

Uzdatnianie powietrza to podstawowa przewaga urządzenia nad wymiennikami glikolowymi, które nie mają takich możliwości bowiem nośnikiem energii jest w nich roztwór wody z glikolem. Z kolei w powietrznych wymiennikach rurowych cyrkulację uniemożliwiają ścianki rur. Ale to nie wszystko: wymiennik PRO-VENT można rozbudować o elektro-jonizacyjny filtr antysmogowy, który pozwoli na dodatkową ochronę domu przed pyłami PM10, PM2,5 a nawet PM1.

GWC PRO-VENT GEO występuje w kilku wersjach

GWC PRO-VENT GEO można, w zależności od własnych preferencji, rozbudowywać o różne ciekawe funkcje. Montując na początku wymiennik, da się to tak naprawdę zrobić w dowolnym momencie

  • W opcji Comfort, która jest wariantem podstawowym, GWC PRO-VENT GEO jest połączony z rekuperatorem, zapewniając dopływ chłodnego, oczyszczonego z grzybów i bakterii powietrza latem, zaś ciepłego zimą.
  • W wariancie Comfort Plus między wymiennikiem a rekuperatorem można umieścić niezależny osuszacz Dry R. Dzięki temu powietrze będzie dodatkowo osuszane i chłodzone latem, co wyeliminuje uczucie zaduchu oraz gorąca, stwarzając naturalny mikroklimat.
  • W wariancie Stop Smog system podstawowy można rozbudować o omawiany wyżej filtr antysmogowy Clean R, który w 99,95% oczyszcza z pyłów, związków chemicznych, bakterii, wirusów i alergenów napływające do domu powietrze.
  • W wariancie Complex z wymiennikiem i rekuperatorem można skonfigurować dodatkowo pompę ciepła C.W.U. Włączenie pompy do systemu podnosi jej efektywność, (GWC zapewnia jej stabilną pracę nawet podczas niskich temperatur). W okresie letnim wytworzony z pompy ciepła chłód można wykorzystać do dodatkowego chłodzenia budynku.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

27 Sty 2020, 10:08

19 godzin temu, Gość e-mail: leonzero@interia.pl Leon napisał: icu picu mój Panicu..! Małpujecie systemy grawitacji powietrza z krajów arabskich. Tam, od setek lat, ogrzewa się i schładza powietrze bez naciągania klientów na olbrzymie koszty! Jeżeli jest ktoś zainteresowany ...

time image

Gość e-mail: leonzero@interia.pl Leon

26 Sty 2020, 14:37

Picu picu mój Panicu..! Małpujecie systemy grawitacji powietrza z krajów arabskich. Tam, od setek lat, ogrzewa się i schładza powietrze bez naciągania klientów na olbrzymie koszty! Jeżeli jest ktoś zainteresowany systemami arabskimi, proponuję wycieczkę ...

time image

09 Lis 2019, 16:47

4 godziny temu, Pomocnik napisał: Wymiennik Ciepła PROVENT-GEO to unikatowe, oryginalne rozwiązanie umożliwiające pozyskanie zawartego w gruncie chłodu latem oraz ciepła w okresie grzewczym w maksymalnie wydajnym stopniu. Jaka cena dla domu 130m2, 200m2? 

time image

Gość Roman Marcinkowski

09 Lis 2019, 11:52

Jaki jest koszt założenia wymiennika ciepła w domu ok 160m2

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2020

Czas na Wnętrze

Magazyn pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje