Rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej. Czyste filtrowane powietrze w domu

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej. Czyste filtrowane powietrze w domu

Rekuperacja, czyli zrównoważona wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła to sposób na energooszczędny dom z filtrowanym świeżym powietrzem bez smogu oraz innych zewnętrznych zanieczyszczeń.

Zaczęła ona być popularna, gdy na jaw wyszło, że w nowoczesnych domach ze szczelnymi oknami grawitacyjny sposób wentylacji pomieszczeń nie działa prawidłowo. Wentylacja grawitacyjna uzależniona jest ponadto od temperatury powietrza zewnętrznego i wewnętrznego, a co za tym idzie od ciśnienia. Nie można też mieć nad nią dostatecznej kontroli.

Wentylacja grawitacyjna, nawet gdyby działała prawidłowo, a może: wtedy, gdyby działała prawidłowo, znacznie wychładzałaby dom zimą i o jakiejkolwiek energooszczędności można by było tylko pomarzyć.

I tak oto rekuperacja w ciągu kilku lat stała się nieodzownym elementem zdrowego i ciepłego domu, w którym udaje się znacznie ograniczać straty energetyczne, a więc i koszty eksploatacyjne.

KIEDY MONTOWAĆ REKUPERACJĘ

Zawsze wtedy, gdy chcesz mieć zdrowy, energooszczędny dom, w którym panuje niepowtarzalny klimat generowany przez świeże, filtrowane powietrze.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ SYSTEM REKUPERACJI

Instalacja rekuperacji składa się z czterech elementów:

 1. Rekuperatora/centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, w której dochodzi do wymiany energii oraz gdzie powietrzu nadawany jest ruch.
 2. Instalacji/kanałów wentylacyjnych, którymi transportowane jest powietrze do poszczególnych pomieszczeń i z nich wyciągane.
 3. Usługi montażu: od poprawności oraz rzetelności jej wykonania zależy powodzenie działania całego systemu rekuperacji.
 4. Projektu: bez odpowiednich obliczeń określających zapotrzebowanie na powietrze każdego pomieszczenia oraz wytyczenia ilości oraz umiejscowienia punktów nawiewnych i wywiewnych, odpowiedniej trasy prowadzenia instalacji, średnic kanałów w przypadku instalacji klasycznej ze stali oraz ilości przewodów w przypadku systemów plastikowych oraz doboru odpowiedniej mocy centrali.

7 GŁÓWNYCH KORZYŚCI Z REKUPERACJI

 1. Wyciąga zużyte zanieczyszczone powietrze z pomieszczeń.
 2. Nawiewa świeże powietrze zewnętrzne.
 3. Nawiewane powietrze jest filtrowane: biernie przez filtry rekuperatora, ale również za pomocą zaawansowanych urządzeń montowanych na kanale nawiewnym, które likwidują pył PM1, 2.5 i 10, bakterie, wirusy i zapachy, a także wytrącają pyłki.
 4. Ogranicza konieczność otwierania okien (przy czym można je otwierać).
 5. Zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne domu, likwiduje straty energetyczne na wentylacji budynku zmieniając je na oszczędności.
 6. Dzięki gruntowemu wymiennikowi ciepła (GWC) rekuperacja obniża temperaturę powietrza nawiewanego latem, dzięki czemu podnosi komfort w pomieszczeniach.
 7. Umożliwia poczynienie znacznych oszczędności w inwestycję w pompę ciepła. Mądrze sporządzony projekt na ogrzewanie z dolnym źródłem pompy ciepła, który uwzględnia niższe zapotrzebowanie energetyczne budynku, pozwala zaoszczędzić nawet do 15 tys. złotych!

KOSZT MONTAŻU KOMPLETNEGO SYSTEMU REKUPERACJI W NOWO BUDOWANYM DOMU

Rekuperację zawsze robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej, a nie oprócz niej. Warto o tym pamiętać i od wartości inwestycji w system rekuperacji odjąć koszty budowy kominów wentylacyjnych oraz koszty montażu w oknach nawiewników, a na kominie nasady kominowej, która teoretycznie wspomaga wentylację grawitacyjną w okresie wiosennym i letnim.

Przy rekuperacji sporo udaje się także zaoszczędzić na wymianie niektórych ujętych w projekcie otwieranych okien na okna bez skrzydeł: są sporo tańsze, a do domu wpuszczają więcej światła i nowocześnie wyglądają.

Koszt montażu systemu rekuperacji z wysokoenergooszczędnym rekuperatorem z wymiennikiem przeciwprądowym wynosi od 22 tys. zł dla średniej wielkości domu oraz od 27 tys. zł dla dużego domu z największym urządzeniem.

KOSZTY UŻYTKOWANIA SYSTEMU REKUPERACJI

 1. Przegląd serwisowy raz w roku: około 400 zł.
 2. Wymiana filtrów raz na 3-6 mcy: w zależności od klasy filtracji od 64 do 210 zł za 2 sztuki.
 3. Zużycie energii elektrycznej: dziennie około 0,6 zł.
tel. 603 446 366
www.rekuperatory.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny