Co wziąć pod uwagę przy wyborze systemu rekuperacji?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Co wziąć pod uwagę przy wyborze systemu rekuperacji?

Zakup systemu rekuperacji, podobnie jak każdego wyposażenia naszego domu, powinien być rozpatrywany pod względem doboru parametrów pracy i kosztów. Zakładając, że decyzja o zakupie wentylacji mechanicznej już zapadła, możemy skupić się na poszczególnych parametrach.

Pierwszy wybór będzie między systemem rekuperacji centralnym a decentralnym bezkanałowym. W pierwszym mamy do czynienia z jedną centralną wentylacyjną z systemem odzysku ciepła wraz z kanałami, rozdzielaczami, puszkami i zaworami.

Musimy dysponować miejscem na urządzenie (poddasze, piwnica, pomieszczenie techniczne, szafka do zabudowy) oraz przestrzenią na rozprowadzenie przewodów wentylacyjnych (warstwa izolacji, sufit podwieszany, poddasze w przypadku domów parterowych). Układ decentralny to „mały” rekuperator w każdym pomieszczeniu, montowany w ścianie (z reguły) lub w oknie (mniej popularne rozwiązanie), bez kanałów.

Pierwsze rozwiązanie stosuje się w głównie w nowobudowanych obiektach, natomiast ok. 40% centralek lokalnych trafia do obiektów remontowanych (w skali Europy). Dobór wydajności, czyli ilość m3/h zależy od ilości domowników i pomieszczeń. Generalnie powinno się dostarczyć (nawiew) 20–30 m3/h na mieszkańca, ale do każdej sypialni i pokoju dziennego.

Tyle samo powietrza (wywiew) należy usnąć przez tzw. pomieszczenia brudne/mokre, czyli łazienki, toalety i kuchnie. Efektywność układu odzysku ciepła jaką oferuje urządzenie. Większość nowoczesnych urządzeń oferuje maksymalne odzyski na poziomie +90%.

Minimalne wymagania, jakie powinny spełniać urządzenia wentylacyjne do budynków mieszkalnych, to tzw. SEC ≥ -20, wielobiegowy napęd wentylatorów, by-pass oraz wizualna sygnalizacja brudnego filtra.

Przy obliczaniu SEC (JZE, jednostkowe zużycie energii), oprócz szeregu stałych parametrów określających rodzaj klimatu, sterowania, napędu itp., podaje się wartość odzysku (%) i JPM (jednostkowy pobór mocy w kW/(m3/h) ) - te dwa parametry zależą od jakości wymiennika ciepła, wentylatorów (np. energooszczędne EC) i automatyki - czyli najważniejszych komponentów rekuperatora. Od wartości SEC zależy klasa energetyczna urządzania.

Jak widać, ograniczenie do -20 wyklucza urządzenia o klasie E,F i G, czyli w praktyce urządzenia o niskim odzysku i wysokim poborze energii elektrycznej. Wybór systemu kanałów może paść na tradycyjne sztywne rury z kształtkami z blachy ocynkowanej lub na dedykowane do domów mieszkalnych systemy rozdzielaczowe z kanałami z HDPE.

Drugi system jest preferowany przez wykonawców ze względu na łatwość montażu i rozprowadzenia - przewody są półsztywne, można w miarę dowolnie kształtować ugięcie. Dodatkowo przewody z tworzyw mają małe średnice Ø63, Ø75 i Ø90 mm, a w przypadku przewodów owalnych (trapezowy przekrój) rekordowo niską wysokość 52 mm.

To z kolei ogranicza przestrzeń potrzebną na montaż do minimum. Oczywiście w miejsce jednego przewodu stalowego należy położyć kilka przewodów plastikowych, ale koszty obu instalacji są porównywalne.

Ostatnim elementem układanki będzie sposób sterowania urządzeniem. Praktycznie zawsze podstawowe wersje urządzeń oferują tzw. sterowanie manualne. Czyli prosty kontroler (wbudowany lub do montażu ściennego), który pozwala oczywiście na włączenie i wyłączenie oraz wybór prędkości (biegów).

Może mieć wbudowany wyświetlacz, który pokaże podstawowe parametry pracy, jak np. temperatury na króćcach. Pożądaną opcją może być bezprzewodowa komunikacja z rekuperatorem – łatwy montaż sterownika w dowolnym pomieszczeniu.

Ponadto, automatyka może mieć opcję programatora tygodniowego, czyli sterowanie zegarem. Można wtedy zaprogramować czasowe załączanie i wyłączanie.

Aczkolwiek należy pamiętać, że montując wentylację mechaniczną, rezygnujemy z wentylacji naturalnej (grawitacyjnej), dlatego centrala powinna pracować cały czas, nawet podczas nieobecności domowników (tryb „poza domem”, 1-bieg). Najbardziej zaawansowaną oraz energooszczędną opcją jest tzw. sterowanie na żądanie.

W takim przypadki zakładamy obecność minimum jednego czujnika jakości powietrza (np. miernik CO2 lub wilgotności względnej) który w zależności od odczytu steruje płynnie wydajnością centrali.

Większa ilość czujników zwiększy oczywiście ilość danych z różnych pomieszczeń. Np. przy niskim odczycie stężenia CO2 w sypialni, centrala zmniejsza obroty wentylatorów. Kiedy odczyt w salonie rośnie (goście, większa aktywność domowników), centrala proporcjonalnie zwiększy obroty wentylatorów.

Ta metoda nazywana jest DCV (Demand Control Ventilation) i jest najbardziej efektywna energetycznie. Warto wspomnieć, że sposób sterowania także uwzględnia się przy wyliczaniu wartości SEC.

Klasa JZE  JZE w kWh/rok/m2
A+ (najwyższa efektywność)  JZE < – 42
A  –42 ≤ JZE < – 34
B  –34 ≤ JZE < – 26
C  –26 ≤ JZE < – 23
D  –23 ≤ JZE < – 20
E  –20 ≤ JZE < – 10
F  –10 ≤ JZE < – 0
G (najniższa efektywność)

 0 ≤ JZE

Logo Alnorwww.alnor.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny