Jak w prosty sposób ochronić się przed smogiem?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak w prosty sposób ochronić się przed smogiem?

SMOG jest problemem, który dotyczy nas wszystkich. Bez względu na wiek, płeć, czy tryb życia - wszyscy oddychamy tym samym powietrzem - powietrzem, które nam szkodzi. Według szacunków WHO każdego roku około 6,5 mln ludzi na całym świecie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. W Polsce jest to blisko 45 tys. osób rocznie. Mimo alarmujących statystyk nadal często bagatelizujemy temat smogu, a w konsekwencji - swojego zdrowia.

aktualizacja: 2018-09-11 05:37:06

Głównym źródłem zanieczyszczeń jest niska emisja, czyli efekt ogrzewania domów paliwami stałymi i odpadami węglowymi, a nawet komunalnymi, spalanymi w prymitywnych kotłach o skrajnie niskiej sprawności. Dzięki rosnącej świadomości społecznej coraz więcej Polaków wymienia stare kotły, ale to wciąż dopiero początek walki o czyste powietrze. Perspektywa poprawy to co najmniej kilka lat. Co zrobić, żeby ochronić się przed smogiem już dziś?

Smart Smog

Najpierw trochę o zdrowiu. Nie od dziś wiadomo, że smog istotnie wpływa na nasze zdrowie. To sprytny zabójca, zostawia niewiele śladów. Wszystkie choroby powiązane z zanieczyszczeniem powietrza mogą też wystąpić bez niego. Dlatego większość statystyk oparta jest na prawdopodobieństwie i niewiele przypadków można opisać jako "ofiary smogu".

Na przykład cząsteczki pyłu PM10 trafiają bezpośrednio do naszych płuc, sprzyjając rozwojowi zapalenia górnych dróg oddechowych, astmie, czy zahamowaniu rozwoju płuc u dzieci i niemowląt. Powodują też raka płuc. Z kolei cząsteczki pyłu PM2.5 z łatwością przedostają się do krwioobiegu. Tam powodują zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie, zakrzepice żył oraz zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Mało kto wie o tym, że smog ma wpływ również na kondycję największego z organów człowieka - skóry. Przyspiesza starzenie się i powoduje atopowe zapalenie skóry. Pyły zawieszone PM10 i PM2.5 są szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami serca i płuc, osób starszych, dzieci i kobiet w ciąży.

Smog nad miastem, fot. Brevis

Oddychać przecież musimy

Podczas, gdy na zewnątrz normy stężenia dobowego dla pyłu zawieszonego PM10 i PM2.5 są wielokrotnie przekroczone, oddech pełną piersią przestaje być wskazany. Mimo że taka sytuacja może zdarzyć się tylko przez 35 dni w roku, wiele polskich miast osiąga wynik powyżej 100 takich dni. Zaleca się wtedy pozostanie w pomieszczeniach zamkniętych, chociaż poziom zanieczyszczenia jest tam niewiele niższy. Do naszych domów też przenika smog. Co zrobić? Oddychać przecież musimy.

Antysmogowy nawiewnik powietrza

W dużym skrócie nawiewnik umożliwia kontrolowany przepływ powietrza z zewnątrz do wewnątrz pomieszczenia. Czyli dokładnie to, czego nie chcemy, kiedy powietrze na zewnątrz jest zanieczyszczone.

Chyba, że napływające powietrze jest poddawane filtracji. Wtedy do wnętrza trafia czystsze powietrze, a wentylacja działa prawidłowo, usuwając nadmiar dwutlenku węgla i zapobiegając nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci.

W zimie, kiedy większość czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych wentylacja i oczyszczanie tych pomieszczeń są niezwykle ważne, zwłaszcza, kiedy na co dzień przebywają w nich kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze. Nawet wstępna filtracja w wentylacji to znaczna ulga dla tych, którzy są szczególnie wrażliwi na toksyczne działanie smogu.

Antysmogowi sojusznicy

Nawiewnik antysmogowy to także ogromne wsparcie dla domowych oczyszczaczy powietrza. Oczyszczacz filtruje powietrze w pomieszczeniu, ale nawiewnik filtruje powietrze zanim to się do niego dostanie. Ponieważ oczyszczacz potrzebuje czasu, aby oczyścić powietrze do docelowego poziomu, filtracja na poziomie wentylacji znacznie przyspiesza jego pracę. Zwłaszcza, że nawiewnik antysmogowy filtruje 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza.

Jaki nawiewnik wybrać?

Antysmogowe nawiewniki powietrza Brevis przeznaczone są do montażu zarówno w nowych, jak i już istniejących oknach. Filtry powietrza umieściliśmy w dwóch liniach produktowych: Insolio i Urbino.

Insolio: Rozwiązanie do nowych okien

Nawiewnik Brevis Insolio

Insolio to pierwszy nawiewnik zintegrowany z oknem. Nie wymaga frezowania szczelin podczas montażu, pracuje razem z oknem, ale nie wpływa na jego parametry. Przy tym jest rozwiązaniem na tyle uniwersalnym, że umożliwia szybką modyfikację funkcji urządzenia i proste dostosowanie do potrzeb użytkownika poprzez wymienne kasety funkcyjne: standardową, filtrową, akustyczną i filtrowo-akustyczną.

Prosta linia i łagodne łuki naturalnie wpisują się w nowoczesną i minimalistyczną architekturę. Większość konstrukcji znajduje się w warstwach tynku i ocieplenia przegrody, co sprawia, że nawiewnik powietrza jest dyskretniejszy niż kiedykolwiek. Rozsuwany kanał przelotowy pozwala na idealne dopasowanie do szerokości ramy okna od 70 do 82 mm, a w wersji przeznaczonej do okien podnoszono-przesuwnych typu HS nawet do 400 mm i więcej.

Urbino: Rozwiązanie do nowych i już istniejących okien

Nawiewnik Brevis Urbino
Nawiewnik Brevis Urbino

Urbino to czerpnia filtrująca dedykowana wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej wywiewnej. Filtruje dosłownie całe powietrze, napływające do wnętrza, chroniąc Twój dom przed zanieczyszczeniami i uciążliwymi hałasami pochodzenia zewnętrznego.

Czerpnia Urbino została zaprojektowana tak, aby konfiguracja z dowolnym regulatorem, niezależnie od producenta, nie tylko była możliwa, ale też niezwykle prosta. Z Urbino możesz zapewnić sobie antysmogowe, antyalergiczne i ciche rozwiązanie w dwóch opcjach do wyboru. Antysmogowa czerpnia powietrza jest dostępna samodzielnie do montażu z dowolnym regulatorem lub w zestawie z niezawodnym regulatorem Ventair TRDn, jako Urbino TRDn.

Nawiewniki linii Insolio i Urbino filtrują 100% powietrza, które przedostaje się do wnętrza. Dzięki przewadze aluminium, oba rozwiązania są dostępne w pełnej palecie RAL.

Jakich filtrów używamy?

  • Podstawowy

Do każdego nawiewnika linii Insolio i Urbino dołączamy w standardzie filtr podstawowy o budowie progresywnej. To znaczy, że warstwy poliestrowych włókien o różnych grubościach są ułożone tak, aby gęstość filtra wzrastała zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza. Taki filtr pochłania do 85% pyłu zawieszonego PM10 i do 30% pyłu zawieszonego PM2.5, a także ponad 99% alergenów o najczęściej spotykanej wielkości.

  • Węglowy

Dzięki aktywnemu węglowi filtr powietrza chroni Twój dom nie tylko przed zanieczyszczeniami powietrza, ale także przed niechcianymi zapachami, które potrafią być niezwykle uciążliwe. Zwłaszcza, gdy w Twoim sąsiedztwie znajdują się budynki ogrzewane paliwami stałymi lub drogi o dużym natężeniu ruchu. Filtr z włókniną węglową pochłania do 45% pyłu zawieszonego PM2.5 i nawet do 98% pyłu zawieszonego PM10, dodatkowo oczyszczając napływające powietrze z węglowodorów, substancji organicznych i alergenów.

  • Plisowany

Plisowana budowa filtra umożliwia uzyskanie kilkukrotnie większej powierzchni filtracji, oferując skuteczną ochronę i wysoki przepływ powietrza. Aż 30 m³/h przy 20 Pascalach! To najbardziej zaawansowany filtr przeznaczony do nawiewników powietrza. Zatrzymuje aż do 80% pyłu zawieszonego PM2.5 i ponad 98% pyłu zawieszonego PM10, a to nie wszystko! Filtr plisowany ogranicza przepływ szkodliwych pyłów i cząstek np. diesla, a także bakterii, zarodników i pyłków kwiatów.

Antysmogowy filtr powietrza należy wymienić co najmniej dwa razy w roku - najlepiej przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu grzewczego. Sama czynność jest niezwykle prosta i zajmuje niewiele ponad minutę czasu. Chcesz dowiedzieć się więcej o antysmogowych nawiewnikach powietrza? Odwiedź naszą stronę internetową.

Brevis logotyp
BREVIS
ul. Jadwigi Majówny 43C
30-298 Kraków

tel: + 48 12 425 31 64
info@brevis.com.pl
www.brevis.com.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Oczyszczacz powietrza - jak dobrze wybrać?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny