Mity i fakty: prześwietlamy pompy ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Mity i fakty: prześwietlamy pompy ciepła

Duże koszty instalacji, spadek wydajności przy niskich temperaturach, wysokie koszty eksploatacji. To najczęściej powielane fałszywe opinie na temat pomp ciepła. A jaka jest prawda?

aktualizacja: 2019-08-27 05:31:35

Koszty zakupu pomp ciepła

Choć sam koszt zakupu pompy ciepła jest wyższy niż w przypadku kotłów na paliwo konwencjonalne, czyli gaz, olej opałowy czy pellet, to jednak musimy pamiętać, że inwestycja w system grzewczy to inwestycja na wiele lat. W przypadku powietrznych pomp ciepła tzw. koszty zakumulowane (cena zakupu urządzenia, montaż, późniejsza eksploatacja) już po trzech latach są zdecydowanie korzystniejsze niż w przypadku konwencjonalnych kotłów grzewczych. Unikając wydatków związanych z budową komina, pomieszczenia kotłowni, przyłącza gazowego czy montażu zbiorników na gaz lub olej, zaoszczędzimy ok. 10 000-12 000 zł.

Jeśli dodamy do tego możliwość uzyskania dotacji, to okaże się, że koszty spadają o kilka tysięcy złotych. Obecnie można skorzystać z rządowych programów dofinansowania jak "Czyste Powietrze", "Mój Prąd" oraz ulgi termomodernizacyjnej. Akcje promocyjne ogłaszane są też przez producentów i dystrybutorów, np. Szwedzka Dotacja do pomp ciepła.

Grzałki elektryczne a koszty eksploatacji

Grzałki montowane w pompach ciepła pracują tylko w przypadku wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych. Włączają się maksymalnie od kilku do kilkunastu dni w roku i pracują wtedy jedynie po kilka godzin. Szacowany średnioroczny koszt eksploatacji pompy ciepła zamontowanej w 150-metrowym domu nie powinien przekraczać 2000 zł.

Decydując się na zakup pompy ciepła warto zwrócić uwagę na klasę efektywności energetycznej. Im wyższa klasa pompy ciepła (najlepiej A++ lub A+++ w zestawie ze sterownikiem), tym wyższy SCOP. A im wyższy SCOP, tym mniej prądu zużyjemy do ogrzewania i tym niższe rachunki zapłacimy za energię elektryczną w ciągu roku.

Wydajność pompy ciepła przy niskiej temperaturze zewnętrznej

Współcześnie produkowane modele pomp ciepła pracują z dużą sprawnością nawet w temperaturach od -15 do -25 stopni Celsjusza (np. pompa ciepła NIBE F2120).

Pompa ciepła w starym domu

Pompy ciepła można z powodzeniem stosować w starszych domach i mieszkaniach. Inwestycja tego rodzaju wymaga spełnienia kilku warunków. Należy sprawdzić, czy temperatura zasilania istniejącego w budynku systemu dystrybucji ciepła nie przekracza maksymalnej temperatury osiąganej z pompy ciepła (dla większości 58-65°C) oraz zadbać o ewentualną termomodernizację (np. poprawę izolacyjności przegród budowlanych, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej lub wymianę grzejników na niskotemperaturowe).

Hałas wytwarzany przez pompę ciepła

W większości modeli powietrznych pomp ciepła moc akustyczna mieści się w przedziale 35-57 dB. To oznacza, że emitowany hałas jest niższy lub zbliżony do tego, który wytwarzają lodówki w naszych domach. Poziom hałasu zależy też od doboru miejsca montażu urządzenia, warunków środowiskowych oraz odległości, z jakiej dokonywany jest pomiar.

Jedną z najcichszych powietrznych pomp ciepła jest NIBE SPLIT 6kW oraz cały typoszereg pomp NIBE F2120. Wśród gruntowych pomp ciepła na uwagę zasługuje model NIBE F1255.

Ekipa Zielona-Eskadra.pl

Firma powiązana:
NIBE-BIAWAR Sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny