Mity i fakty: prześwietlamy pompy ciepła

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Mity i fakty: prześwietlamy pompy ciepła

Duży koszt instalacji to najczęściej powielana opinia na temat pomp ciepła. A jaka jest prawda?

aktualizacja: 2022-03-15 13:16:49

Jednym z najczęstszych argumentów przeciwko stosowaniu pomp ciepła w domowych instalacjach centralnego ogrzewania jest wysoki koszt inwestycyjny w porównaniu do innych dostępnych na rynku rozwiązań. Niestety jest to niezaprzeczalnym faktem. Należy tu jednak zwrócić uwagę, iż koszty te różnią się znacząco w zależności od zastosowanego typu urządzenia.

W przypadku pomp solanka/woda prócz kosztu samych materiałów czy wykonania niezbędnych badań należy również pamiętać o nakładach poniesionych w związku z koniecznością spełnienia wymagań wynikających z obowiązujących regulacji prawnych. Z kolei przy pompach woda/woda w przypadku wykonania studni do celów energetycznych niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Powyższe formalności oraz prace nie są z kolei wymagane w przypadku zastosowania urządzeń typu powietrze zewnętrzne/woda. Jednak i tutaj należy pamiętać o konieczności spełnienie dopuszczalnych poziomów hałasu mierzonych na granicy posesji.

Koszty inwestycyjne związane z instalacją pompy ciepła można zmniejszyć poprzez uzyskanie dofinansowania z licznych programów dotacyjnych, zarówno rządowych, jak i lokalnych. Jednym z najpopularniejszych jest Program "Czyste Powietrze" adresowany do inwestorów posiadających budynki mieszkalne jednorodzinne, którzy chcą wymienić dotychczas stosowane wysokoemisyjne źródło ciepła.

Wkrótce również zostanie oficjalnie ogłoszony Program "Moje Ciepło", którego adresatami mają być inwestorzy budynków mieszkalnych jednorodzinnych, którzy złożyli zawiadomienie o zakończeniu budowy bądź wniosek o pozwolenie na użytkowanie nie wcześniej niż 1.01.2021 r.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż niedogodności wynikające z poniesionych wysokich kosztów inwestycyjnych rekompensują niskie koszty eksploatacyjne instalacji z zastosowaniem pomp ciepła. Wynika to z charakteru ich pracy. Pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza, gruntu bądź wody i w wyniku ciągu procesów termodynamicznych przenoszą je do systemu grzewczego. W efekcie sama pompa ciepła (nie uwzględniając źródła szczytowego) pobiera mniejszą ilość energii z sieci elektrycznej. W przypadku instalacji opierających się na konwencjonalnych źródłach energii cała ilość ciepła wymagana do zapewnienia komfortu cieplnego w budynku uzyskiwana jest w wyniku spalania paliwa.

Dodatkowym atutem zastosowania pompy ciepła jest możliwość częściowego bądź całkowitego pokrycia energii wymaganej do jej prawidłowego działania przy wykorzystaniu przydomowych instalacji fotowoltaicznych.

Dowiedz się więcej o pompach ciepła na www.nibe.pl

Eksperci Nibe-Biawar

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!