Chłodzenie i ogrzewanie w jednym - maty kapilarne i pompy ciepła

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Chłodzenie i ogrzewanie w jednym - maty kapilarne i pompy ciepła

Wodne ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe, oparte na matach kapilarnych BeKa, oraz pompach ciepła WATERKOTTE ma znacznie więcej korzyści w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem opartym na kotle spalinowym i grzejnikach lub nad tradycyjną „podłogówką”.

Po pierwsze to system niskotemperaturowy, zasilany wodą o temperaturze 25–30ºC, bez nagłych skoków lub spadków temperatury w pomieszczeniu. Po drugie maty kapilarne BeKa można zamontować w podłodze, w ścianie lub suficie, co daje swobodę aranżacji wnętrz.

Dodatkowym atutem jest to, że jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła, możemy tanim kosztem chłodzić dom podczas gorącego lata. Następuje to poprzez odwrócenie trybu pracy pompy ciepła na chłodzenie i obniżenie temperatury wody przepływającej przez maty kapilarne do 16–18ºC.

Pompy ciepła WATERKOTTE oraz ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe poprzez maty kapilarne BeKa umożliwią bardzo niskie zużycie energii, bezobsługowość i komfort swobodnej regulacji temperatury. System mat kapilarnych BeKa tworzą połączone ze sobą moduły, składające z cienkich i gęsto rozstawionych rurek z polipropylenu. Każda z rurek tworzy pętlę, której jeden koniec jest podłączony do przewodu zasilającego, a drugi do powrotnego.

Pompa ciepła WATERKOTTE
Pompa ciepła WATERKOTTE.

System jest szczelny, a wzajemne połączenia hydrauliczne gwarantują równomierny przepływ czynnika grzewczego lub chłodzącego.

Montaż - podłoga, sufit lub ściana

Mały ciężar mat kapilarnych (ok. 0,3 litra/m²) to cechy umożliwiające montaż na właściwie każdej powierzchni. Maty kapilarne można montować bezpośrednio w podłodze lub w ścianie lub suficie. Nie stanowi problemu poddasze, jak i skosy dachu.

Maty kapilarne BeKa.
Maty kapilarne BeKa.

Przewody grzejne w „podłogówce” przykrywa się 7–8 cm warstwą betonowej wylewki, zaś maty kapilarne mogą być pokryte cienką warstwą tynku lub osłonięte płytami gipsowo-kartonowymi. To wszystko sprawia, że przy montażu sufitowym, ściennym lub podłogowym efekt grzania lub chłodzenia odczujemy już po kilkunastu minutach, podczas gdy przy podłogowym trzeba na to poczekać nawet kilka godzin.

Bezpieczeństwo, ekologia, brak spalin

Pompy ciepła WATERKOTTE oraz maty kapilarne nie wymagają przyłącza gazu, opału węgla, drewna, czy dużego zbiornika na olej. System nie wydziela spalin, szkodliwych odpadów, nie wymaga zatem serwisowania oraz czyszczenia. Nowoczesny wygląd pomp ciepła WATERKOTTE przypomina tradycyjne urządzania AGD – zapewnia to swobodę aranżacji wnętrz.

Cały układ chłodniczy pomp ciepła WATERKOTTE wykonywany jest w Niemczech, na niemieckich oraz japońskich podzespołach. Na bazie ponad 40 lat doświadczenia, firma WATERKOTTE oferuje różnorodne warianty pomp ciepła, umożliwiając ich stosowanie w każdym rodzaju budynku.

Sterowanie systemem grzewczo-chłodzącym

Regulacja ogrzewania i chłodzenia może odbywać się poprzez panel dotykowy lub poprzez sterowanie komputerem lub przez telefon komórkowy.

www.hennlich.com

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Powietrzna pompa ciepła NIBE SPLIT. 0 zł za ogrzewanie i ciepłą wodę?!
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny