Wielu właścicieli basenów zdołało się szybko przekonać, że w pełni komfortowa kąpiel w nim ogranicza się do krótkich okresów pory letniej. Z drugiej strony, utrzymywanie korzystnej temperatury kilkunastu tysięcy litrów wody, nawet w niewielkim basenie ogrodowym, przy wykorzystaniu standardowych urządzeń grzewczych, wiązało by się z bardzo wysokimi kosztami.
Kiedy można się poczuć komfortowo w basenie rekreacyjnym?
Komfortowa temperatura wody w rekreacyjnym basenie zewnętrznym powinna oscylować w zakresie 25÷28°C. Niższa będzie powodować dyskomfort i uczucie zimna. Może się okazać, że basen napełniony świeżą wodą nie osiągnie minimalnego zalecanego progu temperatury w sezonie jego użytkowania lub komfortowe warunki wystąpią kilka razy w sezonie. Dzięki pracy pompy ciepła komfortowe korzystanie z basenu można będzie wydłużyć nawet do 5-6 miesięcy.
Pompy ciepła Hewalex PCWB to sprawdzone w ciągu ponad 10 lat oferowania urządzeń tego typu rozwiązania techniczne. Nowa generacja posiada takie rozwiązanie jak wymiennik ciepła płaszczowo-rurowy wykonany ze stali tytanowej. Dzięki temu minimalne opory przepływu nie wymuszają stosowania dodatkowej pompy obiegowej, a materiały są odporne na odziaływanie środków chemicznych zawartych w wodzie basenowej.

Jak najtaniej podgrzewać wodę basenową?
Koszty podgrzewania wody w basenie będą zdecydowanie najniższe przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Najniższe będą przy zastosowaniu instalacji solarnej, ponieważ wymaga ona zasilania jedynie dla pompy obiegowej małej mocy (ok. 40 W). Nie zapewni ona jednak w pełni utrzymania wysokiego poziomu komfortu w basenie, ponieważ jej praca jest uzależniona od dobrego nasłonecznienia.
Pompa ciepła korzysta z energii otoczenia i wymaga niewielkiej ilości energii elektrycznej dla zasilania sprężarki. Jednocześnie pracuje ze stałą wysoką mocą grzewczą i zapewni dzięki temu wymaganą stabilną temperaturę wody w basenie.
W przybliżeniu można określić, że koszty utrzymania komfortowej temperatury wody w typowym małym przydomowym basenie powinny mieścić się w zakresie 80-150 zł miesięcznie. Będzie to zależne od gabarytów basenu, ale także nastawionej temperatury wody, warunków pogodowych oraz środków ochrony przed utratą ciepła (roleta, żaluzja, itp.).

Montaż basenowej pompy ciepła to nic trudnego
Zamontowanie basenowej pompy ciepła to bardzo prosta czynność. Urządzenie jest hermetyczne i nie wymaga żadnych prac po stronie chłodniczej jak w przypadku niektórych pomp ciepła. Obieg wody basenowej jest bezciśnieniowy, a więc do łączenia wykorzystuje się standardowe rury elastyczne. Ułatwieniem prac montażowych będzie skorzystanie z fabrycznie przygotowanej armatury. Tak zwany bypass zawiera 3 zawory, dzięki którym można odcinać pompę ciepła od obiegu wody na czas przeglądów, a także ustawić optymalne natężenie przepływu wody przez urządzenie.

Mini pompa ciepła do basenu może być także... ozdobą ogrodu
Najmniejsze baseny ogrodowe do niedawna stanowiły pewien problem z doborem urządzenia grzewczego. W ofercie rynkowej albo brakowało takich o małej mocy cieplnej, albo były one relatywnie drogie w zakupie. Dopiero pojawienie się tak zwanych mini pomp ciepła pomogło w rozwiązaniu problemu. Teraz nawet małe baseny o pojemności rzędu 10 000 litrów (średnica do 3,5 m, głębokość do 1 m) mogą zostać wyposażone w wydajne, wysokoefektywne i dodatkowo estetyczne urządzenie jakim jest mini pompa ciepła PCWB 4,0kW-A PINGWIN.
Ta właśnie mini pompa ciepła może pracować z mocą grzewczą 4 kW, zużywając wówczas niecałe 0,8 kW energii elektrycznej. Oznacza to, że nawet przy 8-10 godzinach pracy dziennie, koszt utrzymania komfortowej temperatury w basenie powinien wynieść od 3 do 5 zł zależnie od posiadanej taryfy na zakup energii.

Design pompy ciepła PCWB 4,0kW-A PINGWIN został stworzony z myślą o dzieciach. Prosty, intuicyjny sterownik umieszczony jest w charakterystycznym miejscu - pod dziobem. Na tym możliwości urządzenia się nie kończą, gdyż dzięki kompatybilności z technologią Bluetooth, mamy możliwość zarządzania pracą pompy ciepła za pośrednictwem aplikacji mobilnej AquaTemp.
Wygodna obsługa - funkcjonalny sterownik oraz aplikacja na smartfon
Sterowniki basenowych pomp ciepła Hewalex PCWB zabudowane są bezpośrednio na urządzeniu w szczelnej obudowie. Ich obsługa jest intuicyjna, a dodatkowo mogą one współpracować z modułem internetowym PCWB mWiFi. Dzięki niemu zyskuje się możliwość nadzoru i sterowania pracą pompy ciepła z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Gwarancja i serwis urządzeń
Większość takich urządzeń jak pompy ciepła wody basenowej obejmowane są podstawowym 2-letnim okresem gwarancji. Pompy ciepła Hewalex PCWB dzięki sprawdzonej konstrukcji i na bazie doświadczenia zebranego z kilkuset zastosowań w kraju, są oferowane z długą 4-letnią gwarancją.
Dobór pompy ciepła PCWB
Odwiedzając dział pomp ciepła PCWB na stronie firmowej, można wypełnić krótki formularz i otrzymać szybko arkusz doboru odpowiedniej mocy urządzenia. Urządzenia są dostępne w sieci dystrybucyjnej firmy Hewalex.
Na zdjęciu otwierającym: Zastosowanie pompy ciepła dla podgrzewania wody w basenie nie wymaga prowadzenia długich przyłączy jak np. w przypadku zasilania ciepłem z kotłowni w domu. Nie są także wymagane specjalne warunki zabudowy, a urządzenie można łatwo zdemontować i przechować w zamkniętym pomieszczeniu poza sezonem korzystania z basenu.
Dodaj komentarz