Komfortowa kąpiel w prywatnym w basenie nawet przez 5 miesięcy? Ekonomicznie dzięki pompom ciepła Hewalex PCWB

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Komfortowa kąpiel w prywatnym w basenie nawet przez 5 miesięcy? Ekonomicznie dzięki pompom ciepła Hewalex PCWB

Ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost zainteresowania posiadaniem własnego przydomowego basenu. Wybór jest w tym zakresie bardzo szeroki i poza stałymi basenami wbudowanymi w grunt, dostępne są stosunkowo niedrogie baseny stelażowe, rozporowe itp.

aktualizacja: 2022-06-13 08:56:45

Wielu właścicieli basenów zdołało się szybko przekonać, że w pełni komfortowa kąpiel w nim ogranicza się do krótkich okresów pory letniej. Z drugiej strony, utrzymywanie korzystnej temperatury kilkunastu tysięcy litrów wody, nawet w niewielkim basenie ogrodowym, przy wykorzystaniu standardowych urządzeń grzewczych, wiązało by się z bardzo wysokimi kosztami.

Kiedy można się poczuć komfortowo w basenie rekreacyjnym?

Komfortowa temperatura wody w rekreacyjnym basenie zewnętrznym powinna oscylować w zakresie 25÷28°C. Niższa będzie powodować dyskomfort i uczucie zimna. Może się okazać, że basen napełniony świeżą wodą nie osiągnie minimalnego zalecanego progu temperatury w sezonie jego użytkowania lub komfortowe warunki wystąpią kilka razy w sezonie. Dzięki pracy pompy ciepła komfortowe korzystanie z basenu można będzie wydłużyć nawet do 5-6 miesięcy.

Pompy ciepła Hewalex PCWB to sprawdzone w ciągu ponad 10 lat oferowania urządzeń tego typu rozwiązania techniczne. Nowa generacja posiada takie rozwiązanie jak wymiennik ciepła płaszczowo-rurowy wykonany ze stali tytanowej. Dzięki temu minimalne opory przepływu nie wymuszają stosowania dodatkowej pompy obiegowej, a materiały są odporne na odziaływanie środków chemicznych zawartych w wodzie basenowej.

Pompy ciepła PCWB firmy Hewalex
Pompy ciepła PCWB firmy Hewalex są sprawdzonym rozwiązaniem, które w ostatnich latach znalazło zastosowanie w kilkuset małych basenach prywatnych, jak i większych pływalniach. Pompy ciepła są dostępne w standardowych wersjach ze sprężarką 1-stopniową ale także inwerterową o płynnej regulacji wydajności.

Jak najtaniej podgrzewać wodę basenową?

Koszty podgrzewania wody w basenie będą zdecydowanie najniższe przy wykorzystaniu energii odnawialnej. Najniższe będą przy zastosowaniu instalacji solarnej, ponieważ wymaga ona zasilania jedynie dla pompy obiegowej małej mocy (ok. 40 W). Nie zapewni ona jednak w pełni utrzymania wysokiego poziomu komfortu w basenie, ponieważ jej praca jest uzależniona od dobrego nasłonecznienia.

Pompa ciepła korzysta z energii otoczenia i wymaga niewielkiej ilości energii elektrycznej dla zasilania sprężarki. Jednocześnie pracuje ze stałą wysoką mocą grzewczą i zapewni dzięki temu wymaganą stabilną temperaturę wody w basenie.

W przybliżeniu można określić, że koszty utrzymania komfortowej temperatury wody w typowym małym przydomowym basenie powinny mieścić się w zakresie 80-150 zł miesięcznie. Będzie to zależne od gabarytów basenu, ale także nastawionej temperatury wody, warunków pogodowych oraz środków ochrony przed utratą ciepła (roleta, żaluzja, itp.).

Wykres: Szacunkowe porównanie kosztów podgrzewania wody w basenie zewnętrznym o powierzchni 30 m2
Szacunkowe porównanie kosztów podgrzewania wody w basenie zewnętrznym o powierzchni 30 m2. Kalkulacja dla miesięcy letnich w sprzyjających warunkach pogodowych, zapotrzebowanie ciepła 40 kWh dziennie, ceny paliw i energii dla 02.2022.

Montaż basenowej pompy ciepła to nic trudnego

Zamontowanie basenowej pompy ciepła to bardzo prosta czynność. Urządzenie jest hermetyczne i nie wymaga żadnych prac po stronie chłodniczej jak w przypadku niektórych pomp ciepła. Obieg wody basenowej jest bezciśnieniowy, a więc do łączenia wykorzystuje się standardowe rury elastyczne. Ułatwieniem prac montażowych będzie skorzystanie z fabrycznie przygotowanej armatury. Tak zwany bypass zawiera 3 zawory, dzięki którym można odcinać pompę ciepła od obiegu wody na czas przeglądów, a także ustawić optymalne natężenie przepływu wody przez urządzenie.

Montaż pompy ciepła Hewalex PCWB
Dzięki fabrycznie przygotowanej armaturze (bypass) pompy ciepła Hewalex PCWB są przyjazne w montażu, a także demontażu dla przechowania urządzenia w zamkniętym pomieszczeniu w okresie jesienno-zimowym.

Mini pompa ciepła do basenu może być także... ozdobą ogrodu

Najmniejsze baseny ogrodowe do niedawna stanowiły pewien problem z doborem urządzenia grzewczego. W ofercie rynkowej albo brakowało takich o małej mocy cieplnej, albo były one relatywnie drogie w zakupie. Dopiero pojawienie się tak zwanych mini pomp ciepła pomogło w rozwiązaniu problemu. Teraz nawet małe baseny o pojemności rzędu 10 000 litrów (średnica do 3,5 m, głębokość do 1 m) mogą zostać wyposażone w wydajne, wysokoefektywne i dodatkowo estetyczne urządzenie jakim jest mini pompa ciepła PCWB 4,0kW-A PINGWIN.

Ta właśnie mini pompa ciepła może pracować z mocą grzewczą 4 kW, zużywając wówczas niecałe 0,8 kW energii elektrycznej. Oznacza to, że nawet przy 8-10 godzinach pracy dziennie, koszt utrzymania komfortowej temperatury w basenie powinien wynieść od 3 do 5 zł zależnie od posiadanej taryfy na zakup energii.

Mini pompa ciepła PCWB 4,0kW-A PINGWIN
Mini pompa ciepła PCWB 4,0kW-A PINGWIN to nowe rozwiązanie w atrakcyjnej cenie o niewielkiej mocy grzewczej dostosowanej do najmniejszych basenów ogrodowych.

Design pompy ciepła PCWB 4,0kW-A PINGWIN został stworzony z myślą o dzieciach. Prosty, intuicyjny sterownik umieszczony jest w charakterystycznym miejscu - pod dziobem. Na tym możliwości urządzenia się nie kończą, gdyż dzięki kompatybilności z technologią Bluetooth, mamy możliwość zarządzania pracą pompy ciepła za pośrednictwem aplikacji mobilnej AquaTemp.

Wygodna obsługa - funkcjonalny sterownik oraz aplikacja na smartfon

Sterowniki basenowych pomp ciepła Hewalex PCWB zabudowane są bezpośrednio na urządzeniu w szczelnej obudowie. Ich obsługa jest intuicyjna, a dodatkowo mogą one współpracować z modułem internetowym PCWB mWiFi. Dzięki niemu zyskuje się możliwość nadzoru i sterowania pracą pompy ciepła z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Aplikacja InverterTemp (w języku angielskim) do sterowania basenową pompą ciepła Hewalex
Aplikacja InverterTemp (w języku angielskim) pozwala m.in. włączać i wyłączać pompę ciepła, zmieniać wymaganą temperaturę wody i czasy jej podgrzewania, jak również śledzić przebieg zmian temperatury wody basenowej w czasie.

Gwarancja i serwis urządzeń

Większość takich urządzeń jak pompy ciepła wody basenowej obejmowane są podstawowym 2-letnim okresem gwarancji. Pompy ciepła Hewalex PCWB dzięki sprawdzonej konstrukcji i na bazie doświadczenia zebranego z kilkuset zastosowań w kraju, są oferowane z długą 4-letnią gwarancją.

Dobór pompy ciepła PCWB

Odwiedzając dział pomp ciepła PCWB na stronie firmowej, można wypełnić krótki formularz i otrzymać szybko arkusz doboru odpowiedniej mocy urządzenia. Urządzenia są dostępne w sieci dystrybucyjnej firmy Hewalex.

Na zdjęciu otwierającym: Zastosowanie pompy ciepła dla podgrzewania wody w basenie nie wymaga prowadzenia długich przyłączy jak np. w przypadku zasilania ciepłem z kotłowni w domu. Nie są także wymagane specjalne warunki zabudowy, a urządzenie można łatwo zdemontować i przechować w zamkniętym pomieszczeniu poza sezonem korzystania z basenu.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zarządzanie produkcją ciepłej wody użytkowej - pompy ciepła NIBE
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania